Skocz do zawartości

TKS z NKM wz. 38 FK-A 20 mm - IBG 1:35


persyMG

Rekomendowane odpowiedzi

Znany pojazd, znany model od IBG (35046) w mojej propozycji podania.
Dodatkowo – ułan na koniu od M-Model (35002)

Scenka miała być pozycjonowana we wrześniu 1939, pojazd w trakcie zwiadu lub marszu, więc zakładałem, że będzie raczej zamknięty. Niemniej, wnętrze wykonałem i częściowo ulepszyłem, zwłaszcza tam, gdzie przewidywałem, że jednak coś może być widać. W uzupełnieniach bardzo pomocny był ten temat , w którym wiele szczegółów i braków w modelu zostało wyjaśnionych.

Początkowo TKS miał po prostu stać na polu, ale z czasem pomysł wyewoluował – pole zmieniło się w rżysko (w końcu wrzesień) i przyjechał ułan, który ma też pośrednio pokazywać jak małe były TKSy, a całość można by opatrzyć tytułem „Szwaby pod lasem!”

Malowanie – Hataka C (pierwszy raz używałem farb celulozowych – super!) + Model Master + Ammo MIG

No i wyszło tak:

01_DSC_6843e.jpg

02_DSC_6823e.jpg

03_DSC_6828e.jpg

04_DSC_6824e.jpg

05_DSC_6800e.jpg

06_DSC_6799e.jpg

07_DSC_6798e.jpg

08_DSC_6813e.jpg

09_20240621_203210e.jpg

10_DSC_6794e.jpg

 

Sam model TKSa znany, więc chyba nie ma co opisywać. Spasowany nieźle, jakościowo też OK. Dziwi kilka braków i błędów merytorycznych wskazanych wcześniej przez inne osoby, które go robiły. Najbardziej dziwi brak osłony na silnik – bo to duży element dominujący we wnętrzu. A z innych rzeczy - gąsienice to koszmar.

Co do ułana – koń i figurka bardzo ładna, dość dobrze spasowane elementy, aczkolwiek przy pierwszej próbie wsadzenia ułana na konia połamałem mu nogi. Najwyraźniej koń przytył w transporcie. :) Ostatecznie trzeba było trochę spodnie ułanowi podciąć od strony kobyły :) Ponadto, zmieniłem ułanowi ułożenie ręki (w zasadzie dorobiłem całą rękę w innej pozycji).  Natomiast co jest złego w tej figurce to… rozmiar. Ułan jest o jakieś 15-20% za duży! Na zdjęciu – kierowca z zestawu TKS i ułan. Ja wiem, że ułani to byli chłopy na schwał, a do czołgów to pewnie brali skromnych wzrostem… ale bez przesady. Wygląda jak tata z synkiem. A stopy ułana to już w ogóle. But ułana ma jakieś 11mm wzdłuż podeszwy czyli 38,5cm w realu. To jest rozmiar 50, albo i więcej!

 

 

20240420_120907e.jpg

20240420_121005e.jpg

 

Ogólnie – myślę, że ostatecznie ułan wyszedł całkiem nieźle, a TKS i podstawka poprawnie. Na żywo całość wygląda znacznie lepiej niż na zdjęciach. Zdjęcia z bliska wyciągają rzeczy, które przy normalnym spojrzeniu są zupełnie niewidoczne 😞.
Chociaż, z drugiej strony, im dłużej patrzę, tym jakoś mniej jestem zadowolony… ale chyba wiem gdzie popełniłem największy błąd.

 

Edytowane przez persyMG
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koń jaki jest każdy widzi........ma wielki łeb niech myśli!!!! Kolory tankietki, bardzo ładne -fajnie wypłowiałe,  Co do wielkości stopy ułana to również świadczy o wielkości przyrodzenia, dlatego nie pasował do konia. Tego bym się nie czepiał, 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenka fajna. Podoba się. Wykonanie bardzo dobre.

Co do różnicy w rozmiarach to widać tę różnicę, ale szczerze mówiąc nie wiem jak to oceniać więc sobie daruję ocenę.

Jednak ogólnie jestem na TAK.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samej scence aż tak bardzo różnicy rozmiaru między ułanem a czołgistą nie widać (nie rzuca się w oczy).  Natomiast pokazałem to jako ciekawostkę. Bo niby obaj panowie w skali 1/35, ale w czasie roboty nad modelem w pewnym momencie coś mi nie pasowało... jak ich położyłem obok siebie to się lekko zdziwiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urokliwa wrześniowa scenka, nabrałem chęci na TKSa.  Co  do figurek ten sam problem miałem z Trumpeterem  dosłownie o głowę różnicy z figurkami Tamki.  W końcu rozdzieliłem krzakami tworząc jakby dwie sceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.