Skocz do zawartości

Kiedy zacząć malowanie lakierem bezbarwnym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Może zadam głupie pytanie i pewnie dla wielu z was będzie to oczywistość ale kiedy zacząć malowanie lakierem bezbarwnym? Kleje swój pierwszy model (lokomotywa Big boy od Revell) i mam już pomalowane wszystko kolorem i teraz nie wiem czy najpierw zabezpieczyć to wszystko w częściach czy skleić w całość i wtedy pokryć bezbarwnym jak wy to robicie? Model po sklejeniu będzie mieć wiele zakamarków których zapewne nie uda mi się pokryć jeżeli to złoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrKonin napisał:

Witam.

Może zadam głupie pytanie i pewnie dla wielu z was będzie to oczywistość ale kiedy zacząć malowanie lakierem bezbarwnym? Kleje swój pierwszy model (lokomotywa Big boy od Revell) i mam już pomalowane wszystko kolorem i teraz nie wiem czy najpierw zabezpieczyć to wszystko w częściach czy skleić w całość i wtedy pokryć bezbarwnym jak wy to robicie? Model po sklejeniu będzie mieć wiele zakamarków których zapewne nie uda mi się pokryć jeżeli to złoże.

Pomaluj po sklejeniu całości i po pomalowaniu kolorem bazowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lakieruję dopiero po kolorze bazowym i pomalowaniu detali. Bo w przeciwnym wypadku jeśli po bazowym polakierujesz detale później malowane nie będą miały ochronnego lakieru. Pierwszy lakier jaki kładę to połysk, na niego kalki, potem wash, a potem w moim przypadku lakier matowy. A potem to już weathernig. Czasem po kolorze bazowym robię też tzw. biedronkę i potem lakieruję połyskiem by farby olejne nie reagowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może słabo to trochę wytłumaczyłem, ja mam już wszystko pomalowane. Zarówno baza jak i detale, i stanąłem przed dylematem czy malować bezbarwnym czy sklejać? Jeżeli skleje to później będzie problem dotrzeć za te wszystkie kółka bezbarwnym, jeżeli pomaluje to jak później z klejeniem tego? Czy bezbarwny nie utrudni łączenia elementów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PiotrKonin napisał:

 Jeżeli skleje to później będzie problem dotrzeć za te wszystkie kółka bezbarwnym, jeżeli pomaluje to jak później z klejeniem tego? Czy bezbarwny nie utrudni łączenia elementów

 

Jeżeli jest to lokomotywa to obejrzyj jak malują swoje modele "czołgiści" Pociąg to taki czołga, ale bez armaty. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PiotrKonin napisał:

stanąłem przed dylematem czy malować bezbarwnym czy sklejać?

A po co malować bezbarwnym? Tym bardziej przed sklejaniem? Potrzeba lakieru bezbarwnego  pojawia się w dość ściśle określonych sytuacjach i chyba żadna z nich tu nie występuje.

12 godzin temu, PiotrKonin napisał:

Czy bezbarwny nie utrudni łączenia elementów

Jak najbardziej. Podobnie jak farba. Klejenie ze sobą pomalowanych elementów to jest prawie zawsze zły pomysł. Czasem nie ma innego (lepszego) wyjścia ale po to sa pędzelki, po to są precyzyjne aerografy i po to jest maskowanie aby tego uniknąć.

Oczywiście jest szereg standatdowych sytuacji w których podzespoły czy elementy (np koła) najpierw się maluje a potem montuje. Ale wtedy miejsca smarowane klejem są wolne od farby lub wytrzymałość połączenia nie jest istotną kwestią.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.