Skocz do zawartości

Fotografia modeli, ustawienia aparatu.


michal.s

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 139
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam Panasonic DMC-FX35 i jestem totalnie zielony. Mam zatem kilka pytań:

1) Dlaczego jak robię zooma to tracę ostrość?

2) Jak najlepiej ustawić jakość? bo mam w opcjach 6 prostokącików i 3?

3) Jak najlepiej ustawić kontrast ISO? 400, 800 czy 1600?

4) Dlaczego mam nieaktywną opcję czułości ISO?

Po kolei

Ad 1

 

Sprawdź z jakiej najmniejszej odległości ostrzy twój aparat => patrz instrukcja obsługi aparatu

Tak, tyle, że aparat "ostrzy" inaczej przy różnych zbliżeniach i jeśli np przy zbliżeniu 0x minimalna odległość to powiedzmy 25 cm to w przypadku 16x jest to np. 5m. Jeśli nie ma tego w instrukcji trzeba samemu do tego dojść.

Ad 2

Zakładam, że mówimy o modelach, więc im mniej punktów pomiarowych autofocusa tym lepiej- możesz precyzyjniej wybierać punkt na którym koncentrujesz ostrość.

Ad 3

 

Iso to nie kontrast im mniejsze Iso tym lepiej.

ISO to faktycznie nie kontrast tylko czułość. Ale czym mniej tym lepiej? No, tu bym polemizował. Im mniejsza wartość ISO tym lepsze doświetlenie przedmiotu musi być. Oględnie mówiąc jeśli mamy słabsze oświetlenie należy zwiększyć wartość ISO- więcej szczegółów będzie widocznych. Generalnie ustawiaj wartości od 100 do 400.

Ad 4

to nie bardzo wiem. Jak już wspomniano wcześniej należałoby zajrzeć do instrukcji. Podejrzewam jednak, że robisz zdjęcia w pełnym automacie i w tym trybie może być wyłączona ręczna wartość ISO

 

Reasumując osobiście mam bardzo niską opinię o kompaktach z megazoomem (takich np 16x). W ubiegłym roku nabyłem taki wynalazek (Olympusa 550 UZ)i po paru miesiącach odsprzedałem. W tej optyce jest za dużo kompromisów aby robiły dobre zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kompakt ma jakieś tam ograniczenia , bez przeczytania instrukcji trudno zrobić poprawne zdjęcie , co do Iso to im mniej tym mniejszy szum , więc lepsza jakość zdjęcia , im mniejsze Iso tym dłuższy czas naświetlania , dla tego trzeba użyć statywu lub położyć aparat na czymś stabilnym. Generalnie dał bym fajny link do tego jak robić dobre fotki modelem ale nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO to czułość matrycy. Łopatologicznie: jeśli jest ciemno i robisz zdjęcie z ISO 200 to czas naświetlania wyniesie koło 1.2 sekundy czyli długi czas, ale wtedy jeśli masz słabą matrycę (zakładamy że masz średniej klasy kompakta) to szumy są raczej znikome. Jeśli ustawisz ISO 800 to czas naświetlania Ci się skróci do około 1.4 sekundy, ale szumy wzrosną bardzo.

Jeśli robisz zdjęcia modelu to najlepiej mieć jak najniższe ISO bo wtedy szczegóły będą wyraźne, zakładamy iż robisz zdjęcia bez lampy, ale nie w świetlne słonecznym, to najlepiej postawić sobie 2 lampki tak żeby ich promienie schodziły się na modelu. A aparat umieść na statywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to najlepiej postawić sobie 2 lampki tak żeby ich promienie schodziły się na modelu. A aparat umieść na statywie.

 

I do tego WB musisz dobrać odpowiednie bo kolory będą przekłamane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Panowie, Panowie... nie popadajmy w skrajności z tym ISO. Jak najniższe- ok, ale jak wspomniałem zależy przy jakim oświetleniu. poza tym współczesne aparaty w tym i kompakty mają szumy na bardzo niskim poziomie do ISO 400, a nawet i 800. Niejednokrotnie nie ma prawie różnicy pomiędzy zdjęciem zrobionym przy 100 i 400. Nie zapominajmy, że ISO nie jest jedynym parametrem robienia prawidłowego zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompakty mają szumy na bardzo niskim poziomie do ISO 400, a nawet i 800

 

Dla jednego mały , a dla mnie Iso 800 z jakiegokolwiek kompaktu to porażka. Z tym że ja podchodzę troszkę inaczej do zagadnienia z racji wykonywanej pracy.

Przy szumie należy pamiętać jeszcze o wielkości matrycy "fizycznej" i ilości megapikseli.

 

Żeby nie być gołosłownym Iso 800 aparatu wymienionego w temacie.

Crop.

 

 

12axo7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

kompakty mają szumy na bardzo niskim poziomie do ISO 400, a nawet i 800

Wyrwałeś kawałek zdania i się cieszysz. Przeczytaj dokładnie całość.

Poza tym jeśli z

racji wykonywanej pracy

masz większą styczność z fotografią powinieneś wiedzieć co oznacza stwierdzenie "szum na niskim poziomie". I nic nie wspominałem żeby robić zdjęcia przy ISO 800 z kompakta . Wspomniałem tylko

Niejednokrotnie nie ma prawie różnicy pomiędzy zdjęciem zrobionym przy 100 i 400
i przede wszystkim

 

Nie zapominajmy, że ISO nie jest jedynym parametrem robienia prawidłowego zdjęcia.

Jeśli wstawiasz takie zdjęcia, żeby zobrazować jakiś błąd przy jego robieniu należy podać choćby podstawowe jego parametry. Ot choćby wartość przesłony, czas otwarcia migawki, odległość od przedmiotu, jaki zoom zastosowałeś, korekcję naświetlania i przy jakim świetle je robiłeś. Dla mnie to po prostu ustawiłeś na auto, max zoom i z ok 2 m pstryknąłeś z fleszem i tyle. Mam rację?

A poza tym jeśli wyrywasz z kontekstu moje wypowiedzi i się z nich naśmiewasz to sam bądź dokładny

Przy szumie należy pamiętać jeszcze o wielkości matrycy "fizycznej" i ilości megapikseli.

Ilości megapikseli?- chyba tych aktywnych pikseli należałoby dodać, bo tak to zalatuje marketem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba tych aktywnych pikseli

 

A to nowość jakaś , bo nie znam tego typu pikseli , widziałeś kiedyś nie aktywne piksele ???

Zaciekawiłeś mnie możesz to rozwinąć.

 

Co do zdjęcia obrazuje ono ilość szumu przy czułości 800 i tyle.

 

Dla mnie dobre zdjęcie to takie które jak najwierniej odzwierciedla rzeczywistość , podobnie jest z modelarstwem. Masz rację pisząc że nie tylko ISO , najważniejsze jest światło , bo bez niego nie zrobisz zdjęcia.

Wieczorkiem dam fotkę z Iso 100 i zobaczysz różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałeś kiedyś nie aktywne piksele ???

Ba, ja nawet tych aktywnych nie widziałem.No ale na poważnie. Na każdej matrycy występują piksele, które nie biorą udziału przy zapisie światła (czynniki konstrukcyjne), a kolory odczytują przez interpolację. O ile jednak ilość aktywnych pikseli waha się w granicach 99% nie ma to większego znaczenia. Problem zaczyna się kiedy na malutką matrycę od kompakta zaczynamy pakować po 10-12 albo i więcej MPiks. Wtedy ilość wykorzystywanych pikseli drastycznie spada.

Ja wiem, że technika idzie naprzód i tak np Sony wypuściło w tym roku matrycę o 24,8 mln aktywnych pikseli, ale rozpatrujemy tu raczej klasę popularną aparatów i jak do tej pory to taką "bezpieczną" ilością pikseli w przypadku matryc od lustrzanek to jest ok 10-12 mln piks( zależy od wymiarów matrycy), a kompaktów to 7-8 mln.

 

Wieczorkiem dam fotkę z Iso 100 i zobaczysz różnice.

Nie musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zaczyna się kiedy na malutką matrycę od kompakta zaczynamy pakować po 10-12 albo i więcej MPiks

 

Dokładnie , wtedy wychodzi niezła kaszka , ale z marketingowego punktu widzenia jest to pożądane bo Mpix. To pierwsze o co pyta klient.

 

Ja jestem zdania że wszystkie piksele umieszczone na matrycy biorą udział w rejestrowaniu obrazu

gdyby tak nie było miałbyś czarne kroki na zdjęciach. Miałem tak z jednym aparatem kiedyś.

 

Interpolacja to proces „dopasowania” pikseli , takie sztuczne napompowanie obrazu do większych rozmiarów. Często wykorzystywana w tanich aparatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodzik730 Musze Ci powiedzieć że mylisz się i to bardzo. Mój aparat to Nikon D40. Podstawowa lustrzanka Nikona zbierająca raczej pochlebne opinie, ale mimo to matyca przy ISO 800 tak szumi że w ciemnych miejscach modelu wychodziły by te szumy właśnie. I dlatego uważam że ISO 100, 200, do 400 jest odpowiednie dla modeli.Powyżej tego nie ma sensu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania że wszystkie piksele umieszczone na matrycy biorą udział w rejestrowaniu obrazu

gdyby tak nie było miałbyś czarne kroki na zdjęciach. Miałem tak z jednym aparatem kiedyś.

No, cóż, niestety nie wszystkie. A czarne plamki biorą się przeważnie od uszkodzenia poszczególnych pikseli np wskutek fotografowania zbyt silnego źródła światła (np prosto w słońce- o tym nawet w instrukcjach piszą) lub po prostu od zanieczyszczenia matrycy. Też ten problem przerobiłem.

Interpolacja to proces „dopasowania” pikseli , takie sztuczne napompowanie obrazu do większych rozmiarów. Często wykorzystywana w tanich aparatach.

Dokładnie, tyle, że teraz praktycznie wszystkie kompakty są względnie tanie a producenci oferują kilkanaście Mpiks- typowy chwyt marketingowy, bo jak sam zauważyłeś przeciętny Kowalski najpierw pyta o ilość pikseli.

 

 

wodzik730 Musze Ci powiedzieć że mylisz się i to bardzo.

Raczej nie bardzo.

 

Mój aparat to Nikon D40. Podstawowa lustrzanka Nikona zbierająca raczej pochlebne opinie,

Oczywiście, dobry aparat przyjmując kryteria jakość/cena.

mimo to matryca przy ISO 800 tak szumi że w ciemnych miejscach modelu wychodziły by te szumy właśnie.

Nigdy nie powiedziałem, żeby fotografować MODELE przy ISO 800

 

I dlatego uważam że ISO 100, 200, do 400 jest odpowiednie dla modeli.

Powtarzasz po mnie- więc w czym się mylę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1. Wstawiając jakieś zdjęcie proponuję NIE WYWALAĆ danych z EXIF'a.

Tam są praktycznie zapisane parametry z jakimi zostało wykonane zdjęcie.

2. Nie tyle jest istotna ilość pikseli co ich gęstość na danej wielkości matrycy !!!!!! . Wielu ludzi nie ma kompletnie o tym pojęcia.

3. Matryce w lustrzankach typowo mają większy obszar (więcej pikseli) niż wykonywane zdjęcie. Nadmiarowa ilość wykorzystywana jest do stabilizacji obrazu.

4. Typowo dość bezpieczna (jakość) jest czułość matrycy odpowiadająca ISO 400.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Iso 100 , ten sam fragment jak widać różnica jest spora.

 

No spora mimo to szumi :P hehe ale jednak szczegółowość dużo lepsza

Panowie, dajcie spokój i nie ośmieszajcie się...

 

Nie napisz coś ciekawego bo widzę że Twoje argumenty jakoś dziwnie uciekły , i zaczynasz robić jakieś "wycieczki osobiste" , ja mam taką zasadę że jak się na czymś nie znam to nie zabieram głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1. Wstawiając jakieś zdjęcie proponuję NIE WYWALAĆ danych z EXIF'a.

Tam są praktycznie zapisane parametry z jakimi zostało wykonane zdjęcie.

2. Nie tyle jest istotna ilość pikseli co ich gęstość na danej wielkości matrycy !!!!!! . Wielu ludzi nie ma kompletnie o tym pojęcia.

3. Matryce w lustrzankach typowo mają większy obszar (więcej pikseli) niż wykonywane zdjęcie. Nadmiarowa ilość wykorzystywana jest do stabilizacji obrazu.

4. Typowo dość bezpieczna (jakość) jest czułość matrycy odpowiadająca ISO 400.

 

Pozdrawiam

1. Normalka , ale cześć to robi specjalnie.

2. Dokładnie o tym pisałem wielkość fizyczna matrycy czyli ile mm szerokości i wysokości ma do tego ile pikseli upchano na nią .

Im niej pikseli i większa matryca tym lepiej. ( cały czas mowa o najniższej klasie kompaktów)

3. To Cię nie rozumiem.

4. Najlepiej statyw i Iso 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taką zasadę że jak się na czymś nie znam to nie zabieram głosu.

Przeczytaj jeszcze raz swoje wypowiedzi, przeczytaj wypowiedzi swojego oponenta (wodzik730 - gratuluje wiedzy, szacunek ) i się zastanów czy aby na pewno powyższa sentencja ma rację bytu zestawiona z Twoimi argumentami.

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taką zasadę że jak się na czymś nie znam to nie zabieram głosu.

Przeczytaj jeszcze raz swoje wypowiedzi, przeczytaj wypowiedzi swojego oponenta (wodzik730 - gratuluje wiedzy, szacunek ) i się zastanów czy aby na pewno powyższa sentencja ma rację bytu zestawiona z Twoimi argumentami.

Pozdrawiam ;)

 

Skoro gratulujesz mu wiedzy , to ja tobie też gratuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

3. Matryce w lustrzankach typowo mają większy obszar (więcej pikseli) niż wykonywane zdjęcie. Nadmiarowa ilość wykorzystywana jest do stabilizacji obrazu.

 

 

Pozdrawiam

 

3. To Cię nie rozumiem.

 

---

Nie będę opisywał o co dokładnie chodzi. Jak by nie było to nie forum fotograficzne.

 

Przeczytać o tym można np tu:

 

http://www.optyczne.pl/32.1-artyku%C5%82-Stabilizatory_obrazu_%E2%80%93_budowa_i_zastosowanie.html

 

Np artykuł 2. Elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

3. Matryce w lustrzankach typowo mają większy obszar (więcej pikseli) niż wykonywane zdjęcie. Nadmiarowa ilość wykorzystywana jest do stabilizacji obrazu.

 

 

Pozdrawiam

 

3. To Cię nie rozumiem.

 

---

Nie będę opisywał o co dokładnie chodzi. Jak by nie było to nie forum fotograficzne.

 

Przeczytać o tym można np tu:

 

http://www.optyczne.pl/32.1-artyku%C5%82-Stabilizatory_obrazu_%E2%80%93_budowa_i_zastosowanie.html

 

Np artykuł 2. Elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS)

 

Pozdrawiam

 

Teraz to rozumiem , trzeba było od razu napisać że o EIS-a chodzi.

Ja osobiście preferuje np. SSS bo w/w

System EIS jest rozwiązaniem dość tanim i lekko kompromisowym. Działanie elektronicznej stabilizacji pogarsza rozdzielczość powstającego zdjęcia. Obraz jest niejako produktem wtórnym, wynikiem działania pewnych algorytmów. Zmniejsza się kontrast, ostrość szczegółów a niekiedy też pole widzenia.

 

Ale wszelkie stabilizację się przydają przy robieniu fotek modelom bo czasy naświetlania w tedy są dość długie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.