Skocz do zawartości

Fotografia modeli, ustawienia aparatu.


michal.s

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 139
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czy bedzie, gniot z Media, czy bedzie stary, czy nowy, nie ma znaczenia. Glebia ostrosci zawsze pracuje tak samo i zalezy od czterech rzeczy. Od wartosci przeslony, dlugosci ogniskowej, odleglosci aparatu (plaszczyzny ogniskowania) od obiektu i od wielkosci matrycy (nie rodzielczosci w megapikselach, tylko jej fizycznej wielkosci/przekatnej).

Jezeli chcecie sie pobawic kadrowaniem i glebia ostrosci, mozecie skorzystac z takiego on-line'owego kalkulatora glebi:

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek ale jak masz ostrość na auto - AF to może ci namieszać, zrób zdjęcia linijki przy AF i MF, z resztą AF i tak skupi się tam gdzie mu wygodnie, a przy zmienionej ogniskowej to już w ogóle może nawalić.

 

Nie mogę znaleźć tego poradnika w necie, pokazałbym dokładniej o co chodzi.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z resztą AF i tak skupi się tam gdzie mu wygodnie,
Guzik prawda. Autofokus skupi sie tam, gdzie mu kazesz sie skupic. W ustawieniach aparatu masz zazwyczaj do wyboru tryb pracy AF. Wystaczy wlaczyc pomiar punktowy w centrum kadu i sprawa zalatwiona. Jezeli takiej opcji nie ma w ustawieniach (bo jest jakis mega szajsowaty aparat - osbiscie sie z takim nigdy nie zetknalem), to na 99,9% AF ostrzy wlasnie centrum kadru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek no to masz ustawienia AF - spot, area, custom i takie tam, ale jak masz AF na auto to jak chcesz go skierować ręcznie?

Kurcze, za daleko mieszkasz, pokazałbym Ci o co mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mylisz pojecia. To sa TRYBY autofocusa. On zawsze jest autofocusem (czyli dziala automatycznie), Ty jedynie decydujesz, w jakim trybie ma dzialac:

- Pomiar jednopunktowy - zazwyczaj jest to w centrum kadru.

- Pomiar wielopunktowy - to jest obszar, na ktorym dokonywanych jest kilka pomiarow odleglosci na poszczegolnych elemetach sceny i ostrosc jest ustawiana na tzw. "plaszczyznie hiperfokalnej" czyli tak, zeby wszystkie punkty, w ktorych zostala zmierzona odleglosc znalazly sie w obrebie glebi ostrosci (przy zadanych parametrach ekspozycji i ogniskowej)

- Pomiar we wskazanym punkcie - sam decydujesz, w ktorym punkcie AF ma wysotrzyc, np na samym brzegu kadru (zalezy od aparatu - im lepszy aparat, tym wiecej ma punktow pomiaru ostrosci).

Acha, a jak masz AF na auto, to aparat sam decyduje, z ktorego trybu masz skozystac.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek to ja to wiem, ale mi chodzi o coś innego. Skupiasz się na danym punkcie na obiekcie tak? Masz określoną głębię ostrości tak? Ale jak złapiesz focusa punkcie bliżej aparatu to głębia ostrości - jej centralny punkt zmienia położenie a co za tym idzie może rozmyć się część obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly pic polega na tym, zeby zlapac ostrosc w odpowiednim punkcie. Ustawiasz sobie tryb AF na spot, center, jak zwal, tak zwal i lapiesz ostrosc tak, zeby GO objela caly obiekt. Nie rozumiem, po co chcesz lapac ostrosc przed obiektem (tzn w okreslonych sytuacjach jest to wskazane, czy wrecz niezbedne, ale zeby nie komplikowac, zalozmy, ze GO rozchodzi sie symetrycznie przed i za plaszczyzne ostrosci)?

 

 

EDIT:

Rafhart, juz nie mieszajmy chlopakowi BF/FF. To inna para kaloszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ AF to nie loteria ustawia ostrość tam gdzie mu zadasz , a jeśli ustawia za obiektem lub przed obiektem to znaczy że coś jest nie tak , fotografując modele chcemy osiągnąć jak największe GO to jest jasne ponieważ chcemy pokazać cały model na tyle ostry , aby oglądający mógł go "ocenić" , do robienia dobrych zdjęć "modelarskiego makro" wystarczy dobry kompakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafhart dalej odbiegasz od tematu. I powiedz mi jak AF to nie loteria? AutoFocus ustawia się automatycznie tam gdzie uważa to za rozsądne, a powiedz mi od kiedy to maszyna jest rozsądniejsza?

Poza tym nie GO a jak już to DOF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AutoFocus ustawia się automatycznie tam gdzie uważa to za rozsądne

Mój się ustawia tam gdzie wyceluje celownikiem. Celuje, wciskam do połowy guzik, ustawia się, potem sobie kadruje i dociskam guzik. I jakoś nie narzekam na brak rozsądku swojego starego poniekąd aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AutoFocus ustawia się automatycznie tam gdzie uważa to za rozsądne

 

AF nie myśli , więc nie może uznać czegoś za rozsądne , najczęściej

mierzy kontrast lub przesunięcie fazowe pomiędzy detalami w kadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie GO a jak już to DOF
Jestesmy w Polsce, o ile sie orientuje, wiec obowiazuje polska terminonlogia.

 

Constructor, ty strasznie uparty jestes. Tlumaczymy Ci jak komu madremu, ze AF to nie loteria, tylko dokladnie zaprogramowany mechanizm. AF nie ostrzy gdzie mu sie spodoba, tylko scisle wg okreslonego algorytmu i zgodnie z zadanymi ustawieniami. Moze oczywiscie sie zdarzyc sytuacja, ze te ustawienia sa nieadekwatne do potrzeba lub do sytuacji, ale za to bym raczej winil uzytkownika, niz sam aparat. Moze tez sie zdarzyc, ze AF bedzie ostrzyl przed obiektem (FF) lub za obiektem (BF), na ktorym chcemy miec ostrosc. To juz jest fizyczny defekt aparatu. Potrafi sie przytrafic w kazdym aparacie, z kazdego przedzialu jakosciowo-cenowego. Tyle tylko, ze w lustrzankach (nie wiem, czy we wszystkich), jest to kwestia regulacji, a w kompaktach, to nie wiem... Pewnie w tych lepszych tez da sie to wyregulowac. Chodzi o polozenie plaszczyzny matrycy wzgledem plaszczyzny ogniskowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Constructor napisał:

Poza tym nie GO a jak już to DOF

Jestesmy w Polsce, o ile sie orientuje, wiec obowiazuje polska terminonlogia.

 

To jak już to nie AF a AS

 

Majek znam się na tyle na aparatach, że nie musisz mi tłumaczyć tego.

Widzę jednak, że nie dojdziemy do porozumienia w tej kwestii bo mam odmienne zdanie na ten temat

Mam wysłużonego Olympusa i gdybyś porobił nim zdjęcia to zdziwiłbyś się co potrafi zrobić aparat na AF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już to nie AF a AS
Slowo fokus juz dawno temu weszlo na stale do slownika j. polskiego (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8523), a teramin autofokus, do terminologii fotograficznej. W odroznieniu od terminu depth of field.

 

zdziwiłbyś się co potrafi zrobić aparat na AF.
Dopoki nie zobacze, to nie uwierze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek za daleko do Radomia z resztą teraz przerzucam się z cyfrówek na analogi. Cyfry używam tylko do zdjęć, które muszę wywołać "na wczoraj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A wiecie żę ta cała polemika to tylko masło maślane?

Roważacie nad tematem jak byście mieli dy wykonania jedno jedyne zdjęcie w życiu lub wkładali do aparatu film warty tysiące zł.

Ogónie stosumny się do zasad i ogólnych wytyczych, jak ustalenie tła, oświetlenia, przesłony, makra, zoomu i jescze czego tam trzeba lub nie.

Pstrykajmy zdjęcia...

A gdy uznamy iż zdjęcie jest godne pokazania to pokażmy je, lub zachowajmy sobie. A gdy nam nie wyjdzir to tak w aparatach jak i w komutrze jest tak opcja jak "kasuj/ usuń / wymaż / wykasuj lun cos podobnego o podobnym skutku dziłania". i zróbmy zdjęcie raz jeszcze.

Naszczęśie cyfrówki majaą to do siebie iż zdjęć można wykonać kilkadzesią/kilkaset i wybrać to jedno OK.

 

Więc nie rozumiem po co przy tej tematyce, rozpisywać się na kilak ston o AF MF itd...

Nie ma znaczenia czy aparat jest nowy, czy stary. Jak nie poradzi sobie z jedym zdjęciem to robimy następne, jak to nie pomoże to zmnieniamy parametry i próbojemy znowu.

 

Zdjęcie wyjdze OK, nie to w piach i klikam następne...

 

MarCiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam

 

Mam Panasonic DMC-FX35 i jestem totalnie zielony. Mam zatem kilka pytań:

1) Dlaczego jak robię zooma to tracę ostrość?

2) Jak najlepiej ustawić jakość? bo mam w opcjach 6 prostokącików i 3?

3) Jak najlepiej ustawić kontrast ISO? 400, 800 czy 1600?

4) Dlaczego mam nieaktywną opcję czułości ISO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź z jakiej najmniejszej odległości ostrzy twój aparat => patrz instrukcja obsługi aparatu

Jakość jak najlepszą => patrz instrukcja obsługi aparatu

Iso to nie kontrast im mniejsze Iso tym lepiej.

Generalnie => patrz instrukcja obsługi aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.