Skocz do zawartości

M16 - Trumpeter - 1:16


m1013

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Postanowiłem wrzucić kilka fotek ze wstępnej fazy budowy tego cacka (choć nie do końca jest to cacko...):

 

Całość prezentuje się nieźle, na pierwszy rzut oka:

M16_01.jpg

 

Silnik jest bardzo ładnie odwzorowany, to trzeba przyznać. Na moim brakuje jeszcze osprzętu, ale we własnym zakresie niewiele jest do zrobienia, właściwie tylko paski klinowe i przewody zapłonowe. Zdecydowanie brakuje za to wytłoczonego napisu "White" na bloku silnika, z jego lewej strony, muszę go jakoś zrobić, ale brakuje mi dokumentacji:

M16_02.jpg

M16_03.jpg

 

Pokrywa silnika - ładnie zrobiona i na zawiasach, jednak potrzebny jest bardzo dobry klej, mój CA nie bardzo daje radę:

M16_04.jpg

 

Zawieszenie - tu właściwie nie mam się czego przyczepić, może poza osłonami przednich przegubów, nie są lekko skośne jak w oryginale, no i sposób zamocowania ruchomych przegubów nie jest zbyt dobry, trudno koła skręcić, odbijają:

M16_06.jpg

M16_05.jpg

 

Za to wyciągarka ładnie i szczegółowo zrobiona:

M16_07.jpg

 

No i największe babol w modelu:

1. zawiasów wystarcza tylko na pokrywę silnika i drzwi, są co prawda 3 zapasowe, ale nie starczy ich już na zrobienie wszystkich blach ruchomych, bo tu Trumpeter dał ciała po całości: okna w drzwiach i górne części burt są nieruchome, jako integralna część tych elementów, z jedynie wytłoczonymi zawiasami. Na pewno zrobię te elementy ruchome, muszę się jednak postarać o zawiasy:

M16_08.jpg

M16_09.jpg

 

2. nieruchome osłony wizjerów, też muszę nad tym popracować:

M16_10.jpg

M16_11.jpg

 

3. chłodnica, a właściwie jej brak, zamiast tego płaska atrapa, co gorsza dobrze widoczna przez otwartą osłonę, co jest kolejnym babolem, bo osłona jest wykonana jako jeden element. Trochę blaszek jest w zestawie, jednak na to zabrakło:

M16_12.jpg

M16_13.jpg

 

To na razie tyle z budowy M16, więcej baboli pewnie znajdzie się w trakcie dalszych prac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zdecydowanie brakuje za to wytłoczonego napisu "White" na bloku silnika, z jego lewej strony, muszę go jakoś zrobić, ale brakuje mi dokumentacji:

 

Może to będzie pomocne

 

th_Page135a.jpg

 

Będziesz poprawiał żaluzje ?. Brakuje w nich śrub

 

th_Page011a.jpg

 

Wszytkie zdjęcia pochodzą z Technical Manual TM 9-710 Basic Half Track Vehicle ( White, Autocar and Diamond T )

 

Klamki w drzwiach też będziesz poprawiał.?

Ja swojego M16 dopiero zacznę za jakiś miesiąc. Trochę go poprawie. Na pewno u siebie będę poprawiał żaluzje (dodam brakujące śruby), zmienię radiostacje na brytyjską No.19 + brytyjskie mocowania anteny.

Poprawie klamki.

Dodam brakujące śruby i nity na przednim zderzaku.

 

Swojego half tracka będę robił w barwach 1.Pułku.Art.Przeciwlotniczej Lekkiej. 1.D.Panc

 

 

Pozdrawiam

Jacek

 

PS. Co do kleju CA polecam klej Loctite 401 lub Loctite 454

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie zawiasów Były w zestawie czy dokupowałeś a może dorobiłeś sam?? Pytam, bo mam na warsztacie Kubelwagena w tej samej skali i nie mogłem nigdzie znaleźć dodatków fototrawionych w tej skali jedynie klamry i zatrzaski.

A jak chcesz pooglądać a może już widziałeś to tu pod spodem jest relacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to będzie pomocne

Nawet bardzo, dzięki wielkie, do tej pory widziałem tylko początek napisu, teraz mam obraz całości

 

Będziesz poprawiał żaluzje ?. Brakuje w nich śrub

Na 100%, i na pewno je zrobię ruchome. Tak jak burty i drzwi oraz osłony wizjerów.

 

Klamki w drzwiach też będziesz poprawiał.?

Raczej tak, choć same zamki już sobie chyba daruję

 

Swojego half tracka będę robił w barwach 1.Pułku.Art.Przeciwlotniczej Lekkiej. 1.D.Panc

Kurcze, też taki miałem plan...

 

PS. Co do kleju CA polecam klej Loctite 401 lub Loctite 454

Hmmm, chyba spróbuję, używałem Bonda...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zawiasów Były w zestawie czy dokupowałeś a może dorobiłeś sam??

Były w zestawie, tym bardziej jest wkurzające to, że nie zrobili tak wszystkich elementów ruchomych. Teraz albo muszę poszukać takich albo zrobić sam, ale wątpię bym sobie poradził...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste w tej skali musisz wziąć blaszkę z puszki, ale stalową, bo aluminium pęka. Ja wykorzystałem blaszkę z puszki po przecierze pomidorowym i idealnie się do tego nadaje.

Może spróbuję, bo zawiasy to dla mnie masakra, brakuje mi chyba precyzji w łapach...

 

Przy okazji: wie ktoś może jak były fabrycznie malowane silniki w halftrackach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: wie ktoś może jak były fabrycznie malowane silniki w halftrackach?

 

http://www.toadmanstankpictures.com/m16_02.htm

 

Polecam płytke ze zdjęciami Half Tracka - M16. Warto ją mieć.

CD #20 TOADMAN'S M16 MGMC PHOTO DETAIL CD.

 

http://www.toadmanstankpictures.com/

 

A tu darmowy Walk Around do M16

 

http://www.militarymodelling.com/news/article/mps/uan/1273/v/1/SP/624774454365382731516

 

Aha, jeszcze jedno: zamierzam zrobić wszystkie siedzenia z gąbki i materiału, bo plastik w tej skali to chyba małe przegięcie ;)

 

Jak masz zrobić zamki błyskawiczne na siedzeniach. Też się zastanawiałem czy nie pobawić się z siedzeniami. Ale nie bardzo mam idee jak zrobić ten zamek.

Oto fotka owych siedzeń

 

th_Photo15.jpg

 

Zdjęcie pochodzi z książki R.P.Hunnicut - Half Track. History of American Semi-Tracked Vehicles

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.toadmanstankpictures.com/m16_02.htm

 

Polecam płytke ze zdjęciami Half Tracka - M16. Warto ją mieć.

CD #20 TOADMAN'S M16 MGMC PHOTO DETAIL CD.

 

http://www.toadmanstankpictures.com/

 

A tu darmowy Walk Around do M16

 

http://www.militarymodelling.com/news/article/mps/uan/1273/v/1/SP/624774454365382731516

Wow, niezły stuff, dzięki

Czyli wygląda na to, że silniki malowane były szaroniebieską farbą...

 

Jak masz zrobić zamki błyskawiczne na siedzeniach. Też się zastanawiałem czy nie pobawić się z siedzeniami. Ale nie bardzo mam idee jak zrobić ten zamek.

O zamkach błyskawicznych jeszcze nie myślałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Tak jak obiecałem w wątku bigmodela jego budowy M16 1:16, wrzucam fotki mojego silnika. Dorobiłem sporo brakujących części, jak mocowanie regulacyjne prądnicy, paski klinowe, bagnet do oleju, pierwsze przewody paliwowe, spróbowałem też zrobić tabliczki znamionowe prądnicy i rozrusznika. Pojawiła się też imitacja chłodnicy. Wash niestety nadal mi się nie udaje tak jakbym chciał, więc silnik ma przede wszystkim pierwsze naloty rdzy i sporo plam oleju i płynu chłodzącego, bo silniki tamtych czasów pociły się okrutnie.

 

Dobra, czas wreszcie na fotki, czekam na komentarze:

 

M16_14.jpg

 

Rozrusznik i przewody paliwowe:

M16_15.jpg

 

Paski klinowe i mocowanie regulacyjne prądnicy:

M16_16.jpg

M16_17.jpg

Musiałem przerobić tu koło pasowe na wale korbowym, bo Trumpek zapomniał zrobić prowadnice dla pasków .

 

Kolektor wydechowy i filtr oleju:

M16_18.jpg

 

Bagnet poziomu oleju:

M16_19.jpg

M16_20.jpg

 

Głowica:

M16_21.jpg

 

Chłodnica:

M16_22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za uznanie .

 

Zmniejszę jednak znacznie ilość rdzy na prądnicy i rozruszniku, bo one nie rdzewiały tak szybko jak śruby mocujące głowicę.

 

Na pewno dodam jeszcze trochę oleju na dole, znaczy mocne zacieki, a już w końcowej fazie budowy całego modelu ochlapię go mocno błotkiem od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki , przyznam szczerze, że jestem z niego całkiem zadowolony .

Ale roboty mnóstwo jeszcze przede mną, postanowiłem zrobić całe okablowanie komory silnikowej, myślę jeszcze nad dorobieniem kilku elementów, o których Trumpek zapomniał, jak np. pompa hamulcowa, dźwignia sprzęgła, a już zupełnie nie rozumiem braku w takiej skali drążków kierowniczych, które przecież nawet halftracki Tamijki w 1:35 mają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki , przyznam szczerze, że jestem z niego całkiem zadowolony .

Ale roboty mnóstwo jeszcze przede mną, postanowiłem zrobić całe okablowanie komory silnikowej, myślę jeszcze nad dorobieniem kilku elementów, o których Trumpek zapomniał, jak np. pompa hamulcowa, dźwignia sprzęgła, a już zupełnie nie rozumiem braku w takiej skali drążków kierowniczych, które przecież nawet halftracki Tamijki w 1:35 mają...

Wierzyć się nie chce... taką szansę mieli, i tak ją zaprzepaścili. Wiem, że to droga zabawka, ale z bólem serca byłem gotów w nią zainwestować. Tylko że jak czytam, czego w tym modelu nie ma (a chciałbym poczytać co jest) to mija mi ochota na wydawanie pieniędzy. To już prędzej kupię kilka HT Dragona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony gdyby był to bardzo dokładny model typu: rozpakuj - wytnij - sklej - pomaluj, to wszystkie wyglądałyby tak samo, a tak jest spore pole do popisu. Na szczęście nie ma zbyt wielu błędów (tak naprawdę to jeszcze chyba nie znalazłem), więc wszystko zależy od inwencji i chęci modelarza. Na dodatek już go widzę oczyma wyobraźni gotowego i sądzę, że będzie to szalenie efektowny modelik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.