Skocz do zawartości

Kolory polskich śmigłowców służących w Marynarce Wojennej


HeavyMisiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Bardzo podobają mi się śmigłowce służące w Polskiej Marynarce Wojennej.

W niedalekiej przyszłości chcę zbudować kilka z nich(SH-2 Kaman, MI-2,MI-8/17)

Materiał ikonograficzny już mam , natomiast nie bardzo wiem jakich kolorów użyć do malowania,jakie to są odcienie szarości(najlepiej akryle)

Druga sprawa to taka :

Czy ktoś z szanownych kolegów zajmował się już projektowaniem kalkomanii (jak to zrobić ?)i czy ewentualnie podejmie się zaprojektowania kalek do Polskiego Kamana na podstawie zdjęć ?( w 1/72 )

Interesuje mnie sam proces tworzenia bo z wydrukiem jużsobie poradzę

Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji na dość duże zainteresowanie Polską , myślę że ktoś zrobi konwersję lub gotowy model.

A jak nie , to pozostanie wersja 2F z FUJIMI. W sumie aż tak bardzo się nie różni na zewnątrz od wersji G(chyba że się mylę srogo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorów Kamana to wydaje mi się, że są typowe amerykańskie, ale muszę sprawdzić. Przymierzając się do modelu zastanawiałem się nad wykorzystaniem typowych oznaczeń i napisów eksploatacyjnych z tych kalek http://www.aircraftresourcecenter.com/Rev2/1001-1100/Rev1047_ModelAllianceDecals_MAS729014/rev1047.htm - zostałyby wtedy do zrobienia tylko polskie numery i napisy ostrzegawcze. Te polskie oznaczenia można by zrobić na podstawie rysunków, które były opublikowane w Mini Replice, albo w Model Fanie - w wersji "light" można by to osiągnąć przez proste zeskanowanie i wydruk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak poradzysc z samim Kamanem? Wersji SH-2G na razie nikt nieprodukuje, niema nawet resinowych konwersji..
Największą różnicą są silniki, ale można z tym poradzić biorąc je z innego śmigłowca (np. Apache'a). Widziałem juz kilka zrobionych modeli wersji G. Myślę, że największym problemem sa jednak odpowiednie kalkomanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tak jak pisałem. Malowanie Kamanów jest amerykańskie.

Model Fan nr 12/2006 podaje kolory FS36320 na górną część i FS26440 na resztę. W Model Hobby nr 26 natomiast podano, że malowanie jest trójkolorowe: większa cześć, głównie boki FS26440, góra i napisy FS36320, a spód FS36495.

W MH są ciekawe rysunki w skali 1:48, w MF są z kolei rysunki napisów, o których wspominałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat Kamana można znaleźć w dokumencie MIL-STD-2161 PAINT SCHEMES AND EXTERIOR MARKINGS

FOR US NAVY AND MARINE CORPS AIRCRAFT na stronach 245-246.

 

Znalazłem też informację o szarych Mi-2, Mi-17 (i Bryzach). Wg Mini Repliki nr 53 malowane są farbą, której odpowiada humbrol 126.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.