Jump to content

Wymysł

Members
 • Content Count

  85
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Wymysł

 1. Wymysł

  SH-2G KAMAN LMW

  Cześć! Na Kamanach (przynajmniej "...43" i "...46") pojawił się jakiś nowy element: Orientuje się ktoś z Was co to?
 2. O tym właśnie myślałem. Pytanie na którym etapie przeróbek uzyskał taką konfigurację "okien" i czy można ją przypisać do innych maszyn o podobnej historii. Znacie może np. losy tych dwu maszyn z Dęblina?
 3. Podepnę się ze swoim pytaniem dotyczącym radiokompasu ARK-5 i sygnalizatora przelotu MRP-48P. MiG-15 nie był w nie wyposażony, MiG-15bis i UTMiG-15 były, przy czym bis ich anteny miał pod przezroczystymi oknami z tyłu kadłuba, a "szparka" bardziej z przodu za komorą podwozia. A jak było SBLimami? Jak ostatnio oglądałem SBLimy w Dęblinie to miały w konfiguracji bisa (wszystko z tyłu), ale latający "006" ma je inaczej - radiokompas za przednim podwoziem, a namiernik radiolatarni z tyłu.. Czy jest jakiś klucz, który pozwala określić gdzie te okna są bez zaglądania pod spód konkretnego samolotu
 4. Wymysł

  TS-11 Iskra

  to znaczy że co? że współczesny kompletnie jest inny od pierwowzoru? Bo tak można wywnioskować. Trochę chyba za daleko postawiona teza. Za daleko idące wnioskowanie Przyznaję, że moje sformułowanie było nieco niefortunne. Ja nawet nie oczekiwałbym super dokładności malowania, które jest tworem jednak nowym (wzorowanym na starym), na samolocie jednak trochę innym niż prototyp sprzed 50 lat. Chodziło mi raczej o wskazanie, że powiela te same błędy (o ile autor z mR nie posiadał innych, do tej pory nie publikowanych zdjęć) co rysunki w mR. A że te mają odzwierciedlać wygląd prawdziwego "04"
 5. Wymysł

  TS-11 Iskra

  Podoba mi się pomysł i fajnie będzie ją zobaczyć na niebie, ale malowanie chyba bardziej wzorowane na rysunkach z Mini Repliki nr 76 niż na prawdziwej "04".
 6. Wymysł

  Mi-8/Mi-17

  Ciekawe zdjęcia z mistrzostw pułkowych 20 lat temu. Może pomysł na kalki? Źródło: G. Hołdanowicz, "Godło i barwa polskiego lotnictwa wojskowego - kolorowe nowości", Skrzydlata Polska 10/1994
 7. Miałem na myśli jeszcze więcej: już był nasz, prowadził go Polak, a znaki jeszcze miał czeskie.
 8. A w biurze konstrukcyjnym Piaseckiego pracowali Tadeusz Tarczyński, Bolesław Solak, Zbysław Ciołkosz, Szczepan Grzeszczyk, Wiesław Stępniewski.
 9. Jak spojrzeć pod odpowiednim kątem to oba malowania są polskie. O ile się nie mylę "7702" w oryginalnych barwach już po transakcji był sprowadzony do Mińska Maz. przez polskiego pilota.
 10. Też niestety, nie mam nic więcej. Miałem nadzieję, że od Ciebie się dowiem
 11. Czy dotarłeś do jeszcze jakichś informacji na ten temat oprócz wzmianki, która jest u Morgały? Warto dodać, że nie był to zwykły F.8, tylko występująca w jednym egzemplarzu wersja uderzeniowa G.44 F.4 GAF Reaper. Pokaz w Farnborough mozna zobaczyć na filmie http://www.britishpathe.com/video/highlights-of-farnborough-1951/query/farnborough+1951 od ~1:50 min. F.8, FR.9, PR.10 ... - pewnie na wszystkich, które wypuścił Gloster do 1952 roku.
 12. Wymysł

  Lim-2/MiG-15

  Niezłe. Parę uwag. Do bisa "346" dałeś tylko 2 szachownice "low-viz", a chyba co najmniej 4 takie powinny być. Nie zgadzasz się z tą teorią? "418" to chyba był Lim-6bis, a nie Lim-5M jak masz na arkuszu? Może dorzuciłbyś jakiegoś Skowronka z nr taktycznym powtórzonym na grzebieniu aerodynamicznym?
 13. Były robione pod Fujimi. Nie wiem jak z proporcjami, ale japoński model jest ponoć bliższy skali 1/70. Co do malowania to górna powierzchnia garbu za wirnikiem jest chyba pomalowana na ciemny szaroczarny matowy.
 14. Podają i 560 FTS i 50 FTS. Tu parę zdjęć T-38 z Polakami za sterami: http://www.lotnictwo.net/gautor.php?p=0&autor=403
 15. Wymysł

  MiG-21

  Tutaj http://forum.krzesiny.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=1734&start=1215 trochę inaczej opisany jest los tego samolotu, ale lepiej pasuje jako pierwowzór do kalkomanii - od lutego do lipca 1991 był w 62 plm.
 16. Wymysł

  MiG-21

  Oznaczenia wg instrukcji nie są do maszyny czeskiej, ale właśnie polskiej. Dodam jeszcze trzeci punkt: te kalki są co najmniej z połowy lat 90-tych, a więc jeszcze przed bisami w Poznaniu. Może to jest czeski błąd (podwójny?), bo np. 8910 był chyba MF-em.
 17. Wymysł

  MiG-21

  Może jeszcze się przyda? Foto G. Hołdanowicz, Aeroplan 4/95
 18. Wymysł

  MiG-21

  Rzecz gustu. Ja wolę wersję pierwotną. Czy w tym ostatecznym malowaniu "Tygrys" latał? Wydawało mi się, że nie, ale był w Radomiu w 2003 w takiej postaci...
 19. A czy to nie jest po prostu kolejna wizja Kobuza z błędnym podpisem? Nie ma na ogonie napisu P.11g przypadkiem?
 20. Istnienie anteny nie świadczy o posiadaniu systemu IFF. Przed wylotem do Czechosłowacji mogli odpowiedni blok wymontować, a anteny nie ruszać. Oczywiście powyższe nie ma znaczenia dla tego modelu...
 21. Oczywiście, nie miałem tego na myśli. Trochę tylko żałuję, że nie poszperali więcej, ale pretensji nie mam - dla nich polskie malowania to tylko dodatek. Gdyby jednak ktoś u nas chciał iść w temat to warto by "poszaleć".
 22. Podejrzewam, że jest to kolejna wariacja na temat jedynego publikowanego zdjęcia polskiego jaka-3 (na którym nie widać numeru). A można by pokusić się o coś takiego:
 23. Wymysł

  SH-2G KAMAN LMW

  Mam to samo, ale na razie na etapie przymierzania do siebie. Masz może jakieś sugestie i wskazówki na temat łączenia jednego z drugim?
 24. To był chyba "2132" http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum16/mi2male_opt.jpgW Lotnictwie AI 5/93 jest zdjęcie jednego z Jaków-18 tuż przed lądowaniem w Austrii. Niestety ujęcie takie, że nie widać numeru, ale mam wrażenie, że gdzieś widziałem jeszcze inne zdjęcia tej maszyny.
 25. Wydawało mi się, że z pomysłem na taki model będę oryginalny W czasopiśmie "Flight" nr 2303 z 13 marca 1953 r. opisującym ucieczkę Jareckiego i "15bis" jest stwierdzenie, że szachownica na stateczniku była pozbawiona białego koloru. Patrząc na zdjęcia wydaje się, że faktycznie tak mogło być (na tym powyżej kadłubowa też sprawia wrażenie braku białego). Co o tym sądzicie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.