Skocz do zawartości

Yamaha YZR-M1 (Valencia 2005)-Tamiya 1/12


erykko

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że Porsche na razie nie mogę dokończyć w związku z tym chciałbym rozpocząć budowę Yamahy. Chwilowo aparat zepsuty, więc zadam tylko kilka pytań. A montaż rozpocznę po zakupie wszystkich potrzebnych farbek itp.

 

Moje pytania:

1. Czy jest jakiś zamiennik farb Tamiya TS? W instrukcji znajduje się aż 6 takich farbek, po sprawdzeniu w internecie zauważyłem, że cena tylko jednego słoiczka to koszt ok. 20zł. Więc spodziewam się, że w APM w Lublinie taniej ich nie dostanę, a wiadomo że kasą nie sram:) Po prostu chciałbym ograniczyć koszty. Dodam tylko, że do zakupienia mam tylko 4 farby TS, bo białe będą zero-paints.

2. Jak używać farb zero-paints? Dostałem 2 słoiczki i rozumiem, że najpierw ten z numerem 1, a następnie ten z nr 2. Tylko zupełnie nie rozumiem po co robić 2 oddzielne farbki...

3. Jakiego najlepiej użyć podkładu? Mam Vallejo, ale jakoś nie przypadł mi do gustu. Ostatnio zakupiłem też surfacera do aerografu, jednak może jest coś lepszego w sprayu, co ładnie kryje, bo nie chciałbym zepsuć tego modelu.

4. Jak malować silnik? Tzn. czy najpierw złożyć i pomalować czy może malować każdą część z osobna i dopiero potem posklejać?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy jest jakiś zamiennik farb Tamiya TS?

 

Jeden z wielu: http://hobby.home.pl/pactra.html

 

2. Jak używać farb zero-paints? Dostałem 2 słoiczki i rozumiem, że najpierw ten z numerem 1, a następnie ten z nr 2. Tylko zupełnie nie rozumiem po co robić 2 oddzielne farbki...

Jeżeli jest to biała farbka, o której wcześniej wspominałeś to mozliwe, że są dwa odcienie do malowania różnych elementów

 

3. Jakiego najlepiej użyć podkładu? Mam Vallejo, ale jakoś nie przypadł mi do gustu. Ostatnio zakupiłem też surfacera do aerografu, jednak może jest coś lepszego w sprayu, co ładnie kryje, bo nie chciałbym zepsuć tego modelu.

Nie wiem po co szukasz czegos lepszego skoro masz Sufracer 1200 wystarczy, że po wyschnieciu przeszlifujesz podkład na mokro papierem 2000.

 

4. Jak malować silnik? Tzn. czy najpierw złożyć i pomalować czy może malować każdą część z osobna i dopiero potem posklejać?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Najlepiej każdą część w innym kolorze pomalować z osobna i dopiero skleić, natomiast jeżeli silnik ma być w jednym kolorze to przed malowaniem sklej jak najwięcej, ale tak abyś miał dojście do jego zakamarków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma tu przeliczników z serii TS.

Sorki, jakiś zamulony musiałem być wczoraj

Szukałem w necie i nigdzie nie znalazłem takowego, jedynie na co trafiłem to przelicznik kołowy Payo, który niestety trzeba kupić: http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?grupa_p=7&przedm=1417336

 

Co do Sufracera to rozcieńczam go na oko rozcieńczalnikiem Mr. Color: http://www.gunze.pl/go/_info/?user_id=T-102&lang=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozcieńczam 1 część podkładu + 3 części rozcieńczalnika firmowego Gunze.

Jeśli nie masz takiego rozcieńczalnika (lub szkoda ci na niego pieniędzy...) kup Nitro i aceton i zrób mieszankę = 1 cz nitro + 1 cz acetonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozcieńczam 1 część podkładu + 3 części rozcieńczalnika firmowego Gunze.

Jeśli nie masz takiego rozcieńczalnika (lub szkoda ci na niego pieniędzy...) kup Nitro i aceton i zrób mieszankę = 1 cz nitro + 1 cz acetonu.

Nitro wolę nie kupować, bo nie będę bawił się w maseczki. Poeksperymentuję np. z benzyną lakową i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Przy okazji mam kolejne pytanie. Pierwsze będzie dotyczyć tego filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=bTLSOtm4anY&fmt=18 (ok. 6:19). Czym ten gość smaruje linie, w której skleił dwie połówki? Czy to zwykły klej?

 

A kolejne pytanie dotyczy lakieru bezbarwnego. Jaki najlepiej kupić specyfik?

 

Możecie już powoli wrzucać zdjęcia tego motocyklu, o ile takowe posiadacie. Interesuje mnie głównie silnik i tylni błotnik (zastanawiam się czy kupić na niego karbon).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitro wolę nie kupować, bo nie będę bawił się w maseczki. Poeksperymentuję np. z benzyną lakową i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Za wikipedią:

"Benzyna lakowa - jest to benzyna ciężka. Nazwa ta pochodzi od tego, że jest stosowana jako rozcieńczalnik do lakierów (także farb i innych wyrobów ftalowych i olejnych, bitumicznych oraz pokostów)"

 

Podejrzewam, że benzyna nie nadaje się do niego - to nie jest farba typu emalia...

 

Niestety ten podkład należy rozcieńczać firmowym rozcieńczalnikiem albo mieszanką na bazie acetonu, toluenu, octanów i ketonów.

 

Każdy podkład musi być na bazie takich związków gdyż one:

odtłuszczają powierzchnię, lekko rozpuszczają co umożliwia związanie drobin pigmentu z podłożem dzięki czemu farba łatwiej przylega do takiego podłoża.

 

Skoro nie chcesz wdychać szkodliwych substancji - kup farby akrylowe wodne rozcieńczane wodą lub wódą

 

Czym ten gość smaruje linie

 

Prawdopodobnie rzadkim klejem CA (cyjanoakrylowym) czyli czymś podobnym do "Kropelki" - szybko schnie, dobrze wiąże z podłożem, tworzy twardą spoinę, powierzchnię można szlifować papierem

 

kolejne pytanie dotyczy lakieru bezbarwnego. Jaki najlepiej kupić specyfik?

 

Ja używam Gunze C 155 ale raczej go nigdzie już nie kupisz - wycofany...

Bardzo dobre są lakiery w sprayu tej samej firmy -

http://www.gunze.pl/go/_category/?idc=id_11&order=1&page=1&producer_id=0&record_row=long&lang=pl

 

Możecie już powoli wrzucać zdjęcia tego motocyklu, o ile takowe posiadacie. Interesuje mnie głównie silnik i tylni błotnik (zastanawiam się czy kupić na niego karbon).

 

Możesz poszukać w Google: wpisujesz "yamaha m1 2005 engine", w lewym górnym rogu przeglądarki wciskasz "Grafika" i...

np. http://image.sportrider.com/f/9093876+w750/0704_sprp_11_z+2005_m1_engine+.jpg

 

Co do karbonu ... jeśli nie stać cię na farby - odpuść sobie - arkusz kosztuje około 25-30 zł

 

Słów kilka na temat zamienników farb TS...

TS to farby w spray'u - dla tych co nie mają aero

Jeśli masz aero to kup jakiekolwiek farby o nazwie znajdującej się obok kodu cyfrowego takiej farby, np. TS-14 black - czarna, TS-29 semi gloss black - czarny półmat ( z resztą obok masz napisany kod zwykłej farby akrylowej czyli X-18...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słów kilka na temat zamienników farb TS...

TS to farby w spray'u - dla tych co nie mają aero

Jeśli masz aero to kup jakiekolwiek farby o nazwie znajdującej się obok kodu cyfrowego takiej farby, np. TS-14 black - czarna, TS-29 semi gloss black - czarny półmat ( z resztą obok masz napisany kod zwykłej farby akrylowej czyli X-18...)

No właśnie mam taki zastępczy kod tylko przy TS-29. Nadal poszukuję zamienników 3 innych farb, które najlepiej przypominałyby te z puszki:

-TS-14 (black),

-TS-17 (gloss aluminium),

-TS-49 (bright red).

Najlepszym zamiennikiem TS-14 będzie chyba X-1.

 

Chodzi o to, że mam aerograf i szkoda wydawać tyle kasy na farbkę, która zostanie przeze mnie zużyta w ciągu jednego malowania. Wolę kupić słoiczek i precyzyjnie pomalować przy pomocy aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Powoli zakupuję potrzebne wyposażenie, dlatego też czy mógłby ktoś podać linki do karbonu i lakieru błyszczącego na hiroboy.com? Słyszałem, że ten lakier jest niezły. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbym prosić o jakieś konkrety?

 

tornado mógłbyś podać link do najlepszego Twoim zdaniem lakieru z ich oferty?

 

Przy okazji zamierzam wypróbować ich podkład do aerografu.

 

Sugerując się poniższym zdjęciem, według Was, który karbon będzie najlepiej pasował?

yamaha-m1-057.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erykko,

Ja używam farb TS - to nie są zwykle farby akrylowe tylko akryle na bazie organicznej. Ich zaletą jest to, że bardzo szybko wysychają choć strasznie śmierdzą. Ja osobiście nie maluje nimi z puszki, gdyż przypomina to precyzję malowania za pomocą strażackiej sikawki. Przelewam je do normalnych słoiczków i maluję aero. Rozcieńczają się w rozpuszczalniku do lakierów Tamiyi (taki jak 250ml X-20A ale z żółtą zakrętką).

 

A ponieważ ten rozcieńczalnik pachnie tak samo jak rozcieńczalnik 110 Gunze, więc zakładam, że podobnie działają farby Gunze C (do których jest rozcieńczalnik 110) i nie trzeba nic z nimi kombinować tak jak ja robię z TS - ale nie miałem ich nigdy w ręku.

 

Co do przeliczników z TS na inne to część ma odpowiedniki w zwykłych akrylach Tamiyi ale część to są kolory które nie występują u Tamiyi w innej postaci niż TS.

Np. TS-14 to X-1, TS-29 to X-18 itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tornado mógłbyś podać link do najlepszego Twoim zdaniem lakieru z ich oferty?

Z oferty Hiro malowałem tylko clearem Zero Paints dlatego nie jestem w stanie powiedzieć ci, który jest najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wielkie dzięki. Jeśli chodzi o farbki to radzicie mi zastosować proponowane Tamiyi czy może użyć jakiś innych (chociażby Pactry)?

 

Cały czas myślę nad karbonem i może wykorzystam inny pomysł, a mianowicie przesłanianie danego elementu siateczką.

 

A jak w roli lakiery błyszczącego spisuje się Sidolux w modelarstwie cywilnym? Bo w pancerce daje radę, ale nie wiem jak tutaj. Bo szczerze powiedziawszy wolałbym zaoszczędzić trochę na lakierze i w zamian kupić elementy fototrawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karbon przez siateczkę wychodzi średnio chyba, że na płaskich elementach. Bardziej złożone kształty lub małe elementy trudno jest dobrze wykonać w ten sposób.

Co do farbek to wg. mnie Tamiya jest o niebo lepsza od Pactry. W ten sposób z farbkami schodzisz o poziom niżej a lepiej było by o poziom wyżej np. Gunze lub Gaia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to biała farbka, o której wcześniej wspominałeś to mozliwe, że są dwa odcienie do malowania różnych elementów

Odnośnie tych farbek to na hiroboy to trochę dziwne, bo dostałem: Pt1 Pearl White i Pt2 Pearl White. A według instrukcji są 2 odcienie białego: Pearl White i Pure White.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo farby perłowe maluje się "na 2 tempa" czyli najpierw kolor (A) i na to clear z dodatkiem perłowego proszku (B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się wyjaśniło. Z tym, że to nie jest proszek, a także farba do aerografu. Więcej tutaj: http://www.hiroboy.com/catalog/product_info.php?products_id=1472

 

Dobra, to przymierzam się do zakupu podkładu zero (który wypróbuję i opiszę), clearu i jakiś dodatków. To jaki karbon byście polecili na podstawie zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.