Skocz do zawartości

Autoblinda AB 41 Italeri + Retrokit 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Sherman pomalutku się wykańcza, warunki atmosferyczne niesprzyjające, tak więc mogłem sobie pozwolić zacząć kolejną edycję zabawy pt."Zróbmy sobie czołg" .

Prawdę powiedziawszy to zabawa zaczeła się już w dosyć zamieszchłych czasach ale przedmiot zabawy lądował w pudle czekając na przypływ entuzjazmu. Impulsem inicjującym powrót do zabawy była wymiana argumentów tocząca się pomiędzy tutejszymi forumowiczami na temat zalet lub ich braku tzw." tanich ale ubogich" i "drogich ale zasobnych" oraz kwesti cena/jakość.

Zakładam ten wątek który będzie niejako moim głosem w tej sprawie - a że nic lepiej nie przemawia niż przykład więc zaczynam:

Oto ofiara:

th_100_3191.jpg

 

Niestety nie dysponuję zjęciami "in boxa" bo jak wspomniałem budowę rozgrzebałem dawno temu (w zasadzie zaraz po tym jak pokazał się u nas na rynku) ale to chyba żadna strata bo model bardzo znany i wielokrotnie omawiany , dodam tylko że był bardzo oczekiwany przez modelarzy bo do chwili jego ukazania się dostępne były tylko relatywnie drogie żywice Extratechu i Armo (o tych wiem).

 

Pokrótce co w pudle:

Jedna ramka z kilkunastoma częściami + arkusik kalkomani dla czterech wersji malowań i oznakowań pojazdu: dwie "afrykańskie" i jedna "kontynentalne" włoskie i jedno niemieckie.

 

th_File0098.jpg

 

Co rzuca się w oczy :

+ Dosyć ładnie odwzorowane elementy nadwozia, drobne detale armaty i ckmu , osobne opny, narzędzia saperskie, możliwość wykonania otwartych włazów, brak nadlewek, jam skurczowych i śladów po wypychaczach w krytycznych miejscach

- Uproszczone elementy podwozia, ale jest to minus w momencie gdy chce się wykonać pojazd wywrócony bo normalnie to tego nie widać, ale największa kicha to niestety opony a konkretnie brak ich charakterystycznego bieżnika - można to jedynie zniwelować poprzez np. wykonanie totalnie usyfionych błotem kół. Jest to kicha nie zrozumiała o tyle że w ichniejszym modelu "Sahariany" ów bieżnik zrobili całkiem udany i poprawny

Nie było wyjścia trzeba było sprawić sobie jakiś zamiennik . Wybór padł na produkt Retrokita:

 

th_File0097.jpg

 

Tak to wygląda w prównaniu:

 

th_100_3188.jpg

 

Sklejalność:

Ze względu na niewielką ilość części i brak poza wymienionymi oponami "ulepszaczy" w postaci blaszek - nie za bardzo by nawet było co blaszkować - model zapowiadał się lajtowo .

Błąd w założeniu

Sklejając ścianki kadłuba należy zachować daleko idącą ostrożność żeby klej nie powypływał na wierzch niszcząc i zaklejając miejsca łączenia blach i nity. Po złożeniu "pudła" wyhodzą drobne ale upierdliwe niedokładności w rozmiarach poszczególnych płyt - ubytki te uzupełniłem wklejkami z bardzo ceńkich pasków polistyrenu (na zdjęciach to to białe) - szpachlówka nie wchodziła w grę ze wzgłędu na nity

Potem to rzeczywiście było już prosto:

Wymieniłem parę drobiazgów na drucik, lufę z igły, dorobiłem uchwyt na kanistry oraz wieszaczek i podpórkę anteny, tą pierwotnie miałem zmienić na drut ale po przygladnięciu się zdjęciom orginału zdecydowałem się na jej jedynie pocienienie (w realu była dosyć grubaśna).

 

Na chwilę obecną model wygląda tak:

 

th_100_3180.jpg

th_100_3181.jpg

th_100_3182.jpg

th_100_3183.jpg

th_100_3184.jpg

th_100_3185.jpg

th_100_3187.jpg

 

Należy też zwrócić szczególną uwagę na rozstaw kół - chodzi o to że po wklejeniu na kołki montażowe gotowych kół okazuje się że z jednej strony (każde) za bardzo przylegają do błotników - trzeba je "rozsunąć" przycinająć kołki tak by ten odstęp był równy. Ja się pośpieszyłm i musiałem wszystko targać

 

Wedle powyższego model tego intresującego pojazdu raczej trudno uznać za "relaksacyjny"

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jakie będzie malowanie?

 

Ja to jak dziecko - przyciągają mnie kolorki więc wybór raczej jedyny: Polizia Africa Italiana

 

Będzie dioramka?

 

Chciałoby się ale nima czasu

 

Za tę relację masz u mnie dobrą butelczynę złotego trunku

 

Póki co do lusterka - ale kiedyś kto wie świat jest mały

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Buchnąłeś mi temat

No cóż, nie niestety jestem jasnowidzem w związku z czym nie czuję się żebym coś komuś podprowadził .

Poza tym przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby założyć identyczny wątek - jak sądzę puliczność (w tym również ja) chętnie sobie poporównuje sposób podejścia do tematu.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nie niestety jestem jasnowidzem w związku z czym nie czuję się żebym coś komuś podprowadził

 

Ależ ja pretensji nie mam. Poza tym czekam na kółka takie jak Twoje - Libia. Do tego chcę zrobić symultanicznie Saharianę. Póki co zbieram kasiorę na dodatki: żywiczki Retro i blaszencje z OKB.

 

Ale w takim razie ja po prostu zamienię kolejność warsztatową, żeby za dużo Autoblind się naraz nie narobiło i najpierw rozruszam projekt "Hummel".

 

A co do Twojej AB to nie masz zdjęć warsztatowych z wklejania tych dodatkowych pasków plastiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

ja pretensji nie mam.

 

Nie wątpiłem ani przez chwilę

 

Póki co zbieram kasiorę na dodatki: żywiczki Retro i blaszencje z OKB.

 

Koła do Autoblindy typu "Libia" - jak najbardzej , nawet trzeba

Blaszki OKB do :Sahariany" - jedynie te tzw. simplify (wiem co piszę bo mam ), a te niby bardziej "bogatsze" szkoda kasy - i tak wykorzystuje się jedynie ich część (ostatecznie można się bez nich obejść)- w tym akurat modelu Italeri naprawdę się postarał , podobnie z kołami : w "Saharianie" orginalne są bardzo dobre - żywica jest iluzorycznie lepsza (jeśli wogóle ) jw. szkoda kasy

 

nie masz zdjęć warsztatowych z wklejania tych dodatkowych pasków plastiku?

 

Niestety nie - model jak wspomniałem rozgrzebałem dawno i robiłem go z doskoku i nie dokumentowałem postępów , ale nie jest to nic nadzwczajnego - poprostu odpowiednio cienkio przycięte paseczki wkleja się w krytyczne miejsca, trzeba je tylko spasować - to wszystko .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

nie myślałeś żeby zrobić polską autoblindzie ??? . Bo była taka

 

Chodzi zapewne o ten pojazd:

 

th_autoblinda-ab-41-03.png

th_AB41-No8Desertica.jpg

foto. internet

 

Wykonanie go w barwach Ułanów Karpackich wymagałoby wymiany części opon na podobne lub takie same ( ) jak w "Saharianie", przeniesienie anteny na drugą burtę i pewnie jeszcze parę innych drobiazgów. Pojazd ten używany był do szkolenia w Egipcie. Z oznaczeniami nie byłoby problemu bo takie kalki robi ARMO.

Nie jestem jakimś szczególnie zagorzałym fanem poloników tzn. takim żeby robić w barwach polskich każdy wechikuł który był używany przez WP, pojazdy w takim oznakowaniu wykonuję okazyjnie, jak mi spasuje np. malowanie itp..

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mała aktualizacja tematu:

Ostateczna (chyba ) postać modelu - dodałem z tyłu jeszcze jeden uchwyt na kanister (rozmieszczenie kanistrów zaproponowane przez producenta wydało mi się trochę dyskusyjne ):

 

th_100_3235.jpg

th_100_3236.jpg

th_100_3237.jpg

th_100_3238.jpg

 

A to wygląd po nałożeniu surfasera 1000 Gunze:

 

th_100_3239.jpg

th_100_3240.jpg

th_100_3241.jpg

th_100_3242.jpg

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe! Na razie nie bardzo czuję co to ma być (nie znam zupełnie włoskiej pancerki)

 

 

No co Ty To jest przecież Alfa Romeo wśród samochodów pancernych. Popatrz na linię nadwozia - od razu widać, że palce w tym maczał jakiś projektant, a nie tylko jakiś pedantyczny konstruktor von Richtigeteileamrichtigeplatz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe! Na razie nie bardzo czuję co to ma być (nie znam zupełnie włoskiej pancerki)

 

 

No co Ty To jest przecież Alfa Romeo wśród samochodów pancernych. Popatrz na linię nadwozia - od razu widać, że palce w tym maczał jakiś projektant, a nie tylko jakiś pedantyczny konstruktor von Richtigeteileamrichtigeplatz.

 

Ha! I tu masz rację. Designerski pojeździk chociaż koła 5 i 6 trochę psują linię

Tylko ciągle nie wiem czy tam gdzie myślę to jest tył czy przód? A może on jest dustronny=dwuprzodowy/obutylny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TankRed1070 bo tak w zamyśle konstruktorów, dzięki zdwojonemu układowi kierowania razie potrzeby Autoblindy miały się poruszać.

ab4.jpg

 

Link do większego obrazka: http://3.bp.blogspot.com/_KezhQ6waZT0/SJZym23jkGI/AAAAAAAAFVo/FVi3usVGt1E/s1600/ab4.jpg

 

Ita-Autoblinda-AB40-41suspension.JPG

 

Źródło: internet

 

Etatowo załoga Autoblindy składała się z czterech osób:

- dowódcy/strzelca

- radiotelegrafisty

- dwóch kierowców

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TankRed1070 bo tak w zamyśle konstruktorów, dzięki zdwojonemu układowi kierowania razie potrzeby Autoblindy miały się poruszać.

 

No to się wyjaśniło. Dzięki! Dwuprzodowe Alfa-Romeo... Nieźle. Pamiętam że jakiś polski Ursus też miał dwie kierownice w standardzie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na początek mała skrzynka odpowiedzi

 

Pamiętam że jakiś polski Ursus też miał dwie kierownice w standardzie.

 

Było to rozwiązanie zastosowane również w rodzinach niemieckich samochodów pancernych tj. Sd.Kfz.231/232/234 czy austryjackim ADGZ.

 

Złośliwiec za przekroje i zdjęcie bebechów

 

A teraz mała aktualizacja tematu:

Model zyskał trochę łosza, otarć i obić:

 

th_100_3302.jpg

th_100_3303.jpg

th_100_3304.jpg

th_100_3305.jpg

th_100_3306.jpg

th_100_3307.jpg

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

w pewnych miejscach dał bym trochę mocniejszy łosz.

 

Cierpliwości - zabawa się dopiero rozkręca

 

W jaki sposób uzyskujesz tak ładny spasób eksploatacji?

 

Nic nadzwyczajnego: przetarcia to suchy pędzel w jaśniejszym od bazowego kolorze, obicia to Humbrol lub np. jakiś akryl ciemnego koloru, łosz to w tym przypadku preparat MIGa.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.