Skocz do zawartości

Sovremenny Class


Maćko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 199
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to damy cos jeszcze dla Безудержный-go. Pierwsza jako ciekawe porownanie wielkosci do okretu typu Ivan Rogov.

Sam widzialem takiego w czerwcu 1986 roku w Gdyni - normalnie masakra

 

8f52bd1fbc46ac70.jpg

 

oraz nastrojowka

 

0ea6bea4776c5bce.jpg

Foto: Мустафин Ренат

 

PS.Dodalem cos do Гремящий -go

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znów mnie zaskakujesz jedynie nastrojówka Гремящий -go znajduje się u mnie na dysku

No to damy cos jeszcze dla Безудержный-go. Pierwsza jako ciekawe porownanie wielkosci do okretu typu Ivan Rogov.

Sam widzialem takiego w czerwcu 1986 roku w Gdyni - normalnie masakra

machnąć sobie takiego w 350-ce

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po małej przerwie kolejny niszczyciel

15. Беспокойный

lista nr burtowych bardzo krótka: 678 (1992), 620 (1993)

 

678

brak zdjęcia

 

620

15_620.jpg

 

niszczyciel operujący na Bałtyku, w sieci można spotkać sporo fotek pokazujących szczegóły konstrukcji, obok działek 45mm dwie skrzynie z półkolistymi pokrywami; nazwa okrętu wpierw biała, potem żółta

jeszcze jedno zdjęcie okrętu w pełnej krasie

15d.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oni mieszczą tego Kamova w takim hangarku...

a w takim? (skorzystam z fotki Okonka)

e26a2b7529fcbbc9.jpg

Składany hangar jest rozwiązaniem zastosowanym tylko na tym typie okrętów i.. niezbyt udanym.

jak się dobrze przyjrzysz fotkom zobaczysz prowadnice na pokładzie śmigłowcowym, hangar jest po nich teleskopowo wysuwany a i tak uzyskana powierzchnia jest niewygodna i ciasna ot i cała zagadka

 

Jędrek

ps.

Temat Jedrka wiec niech On wytlumaczy. Ja milcze

nie no... ręce mi opadły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16. Настойчивый

lista nr burtowych: 675 (1992), 610 (1993), 810 (1994), 610 (1996)

 

675

16_675.jpg

 

610

16_610.jpg

 

810

brak zdjęcia

 

na pierwszym zdjęciu gdy okręt nosił nr burtowy 675 widać odróżniające się kolorystycznie wieże AK-130,

okręt operujący na Bałtyku, w sieci fotograficznie bardzo dobrze udokumentowany;

podobnie do Biespokojnego posiada dwie skrzynie pod bokach działek 45mm; nazwa okrętu żółta;

 

planik okrętu z wydawnictwa Istoria korabia nr 3 (1/2005)

16p1m.jpg 16p2m.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek do Отличный-go

tej nie miałem - widzę, że dalej buszujesz po sieci, dzięki

w zamian Sovremenny, którego darzysz sentymentem

 

17. Адмирал Ушаков (ex. Бесстрашный)

nr burtowe wg znanej nam już listy: 694 (1993), 678 (1995), 434 (1996)

 

694

17_694.jpg

prezentowana fotografia została wcześniej pod wpływem sugestii mylnie odczytana jako Гремящий, przeciwko temu świadczy m.in. wysoka nadbudówka na śródokręciu (wraz z osprzętem łączności satelitarnej Р-793 Прицеп) oraz skrzynie po bokach działek 45mm (miałem ją na dysku opisaną jako Бесстрашный )

EDIT: zdjęcie znalezione w Military Parade nr 07

17_694a.jpg

 

678

brak zdjęcia

 

434

17_434.jpg

i okręt po zmianie nazwy na Адмирал Ушаков

17_434u.jpg

 

niszczyciel z typowym rozkładem tratw ratunkowych, charakterystycznymi dla ostatnich okrętów dwoma skrzyniami po bokach działek 45 mm; nazwa okrętu żółta

 

na ryby?

17d.jpg

 

Jędrek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

694

17_694.jpg

prezentowana fotografia została wcześniej pod wpływem sugestii mylnie odczytana jako Гремящий, przeciwko temu świadczy m.in. wysoka nadbudówka na śródokręciu (wraz z osprzętem łączności satelitarnej Р-793 Прицеп) oraz skrzynie po bokach działek 45mm (miałem ją na dysku opisaną jako Бесстрашный )

 

Hmmmmm.... przekonujacy argumen zreszta pisalem dawniej, ze moge sie mylic ale ja tam nie widze 9-ki w srodku

 

 

 

71e260d3b1e6c7b3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm.... przekonujacy argumen zreszta pisalem dawniej, ze moge sie mylic ale ja tam nie widze 9-ki w srodku

i to sprawiło, że tak łatwo poddałem się sugestii zerkając na nr burtowy a nie na resztę tego co widać na fotce, a to co widać mówi iż nie jest to Гремящий, Р-793 Прицеп występuje tylko na niszczycielach Настойчивый i Бесстрашный, chyba że inne zostały w ostatnich latach zmodyfikowane ale nie sądzę, by na taką modyfikację załapał się przeznaczony do rozbiórki Гремящий

tak patrząc na tą środkową cyfrę to dolna jej część jest na załamaniu kadłuba a jakość zdjęcia nie pomaga jednoznacznie się opowiedzieć za tym czy jest to 8 czy 9, na chwilę obecną skłaniam się ku tej drugiej

 

Jędrek

ps. gdzieś widziałem zdjęcie nieukończonego w Nikołajewie niszczyciela Внушительный, mam jedną fotografię ale cech charakterystycznych dla okrętów typu Современный nie mogę się na niej dopatrzeć, jeśli ktoś posiada coś jednoznacznego to poproszę o wstawienie jako dobre uzupełnienie

ps.2 przygotowuję się pomału do opisania okrętów sprzedanych do Chin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okręty sprzedane do Chin – 4 szt, dwa w wariancie 956Э i dwa w wariancie 956ЭM, pokrótce podstawowe informacje zostały podane w początkach tematu, tutaj skupię się na cechach charakterystycznych niszczycieli, odrębnie traktując oba warianty

 

Wariant 956Э

Dwa pierwsze okręty budowane dla marynarki rosyjskiej jako wariant 956A zostały po decyzji o sprzedaży (1992r) zmodyfikowane i ukończone jako wariant 956Э;

od bazowego projektu chińskie niszczyciele różnią się nowymi głównymi kotłami КВГ-3 (okręty rosyjskie КВН-98/64-11), oraz nowym automatycznym kompleksem Р-782-5КЭ; zewnętrznie od okrętów rosyjskich odróżniają się jasną barwą kamuflażową oraz czarnym nr burtowym;

dwa okręty tego typu posiadają cechy ostatnich niszczycieli rosyjskich: brak listwy w rufowej części kadłuba, wysoka nadbudówka na śródokręciu, masywne mocowanie wyrzutni Москит, późna nadbudówka dowodzenia i późny tylny maszt, pomosty na urządzenia Foot Ball są zapełnione w komplecie; a na wyposażeniu PK-2 i PK-10; brak działek 45 mm choć są skrzynie po bokach miejsca ich mocowania; niszczyciele chińskie nie posiadają na rufie tabliczki z nazwą okrętu

 

okręty tego typu to:

Hangzhou (ex. Екатеринбург; Важный)

we flocie rosyjskiej nr burtowy 698

956E_698a.jpg

956E_698b.jpg

956E_698c.jpg

we flocie chińskiej nr burtowy 136

956E_136.jpg

 

Fuzhou (ex. Александр Невский; Вдумчивый)

we flocie rosyjskiej nr burtowy 690

956E_690.jpg

we flocie chińskiej nr burtowy 137

956E_137.jpg

 

oba niszczyciele razem

956Ed3m.jpg

i dwa interesujące zdjęcia

956Ed1m.jpg 956Ed2m.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant 956ЭM charakteryzuje się mocno zmienioną architekturą okrętu, największe zmiany dotknęły część rufową niszczycieli oraz uzbrojenie.

W wielkim skrócie: dwa wybudowane okręty posiadają tylko dziobowe stanowisko armaty AK-130, na rufie została powiększony pokład śmigłowcowy oraz zastosowano stały hangar dla śmigłowca, jednocześnie przeniesiono stanowisko kontroli lotu na przeciwną burtę i niższy poziom; zrezygnowano z automatycznych armat AK-630 na rzecz artyleryjsko-rakietowych zestawów obrony bezpośredniej Kasztan (dwa moduły, po jednym na burtę - przy hangarze) wraz z dwuwspółrzędnym radiolokatorem MR-352 Pozitiw, powiększono nadbudówkę dowodzenia w miejsce po dziobowych armatach AK-130, zmiany objęły także boczne nadbudówki, okręty prawdopodobnie otrzymały nową ulepszoną wersję rakiet 3M80 Moskit.

 

Kolorowy schemat wariantu 956ЭM najlepiej da wstępny pogląd na różnice w stosunku do wcześniejszych wersji.

 

956EMm.jpg

956EMc.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zdjęcia

Obydwa zakupione (cena za oba 1,4mld$) dotychczas niszczyciele wariantu 956ЭM to:

 

Taizhou (ex. Внушительный)

we flocie rosyjskiej nr burtowy 693

138_693a.jpg 138_693b.jpg

 

we flocie chińskiej nr burtowy 138

138.jpg

 

Ningbo (ex. Вечный)

we flocie rosyjskiej nr burtowy 698 (powtórnie)

139_698.jpg 139_698a.jpg

 

we flocie chińskiej nr burtowy 139

139.jpg

 

mała sesja zdjęciowa niszczyciela Ningbo

139am.jpg 139cm.jpg

139bm.jpg 139dm.jpg 139em.jpg

 

Jędrek

ps. wrzuciłem jedno zdjęcie niszczyciela Гремящий do wcześniejszego postu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. wrzuciłem jedno zdjęcie niszczyciela Гремящий do wcześniejszego postu

 

Fajna fotka. Buszowales po sieci

 

 

Kolorowy schemat wariantu 956ЭM najlepiej da wstępny pogląd na różnice w stosunku do wcześniejszych wersji.

 

Moge dodac jeszcze to

 

08355aa20e6b46a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge dodac jeszcze to

zastanawiałem się nad tym schematem, ale ostatecznie mimo, że pokazuje kilka miejsc ze zmianami nie wrzuciłem go, powodem jest sugerowanie iż okrętu projektu 956ЭM są dłuższe od poprzedników a do tej pory nie natrafiłem na informację czy faktycznie i o ile, źródła podają standardową długość

 

a tymczasem niszczyciele typu Современный „w akcji”

 

Ураган

s3.jpg

 

odpalenie z wyrzutni PK-2

s2.jpg

i pozorowaną zabawę czas zacząć

s6.jpg

s5.jpg

s4.jpg

 

Москит w roli głównej

m1.jpg

m2.jpg

m3.jpg m4.jpg

 

i fotografia – mój faworyt w tym poście

s9.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabierając się za model Sowriemiennego łatwo wpaść w pewne uogólnienia. Można obejrzeć całkiem sporą ilość zdjęć i rozciągnąć cechy charakterystyczne na wszystkie niszczyciele, nic bardziej błędnego. Okręty tego typu były dość liczne i służyły przez długi okres czasu, skutkuje to nie tylko różnicami konstrukcyjnymi czy różnicami w wyposażeniu ale także w malowaniu.

 

W wielu wątkach na forum przewija się zasada: pokłady nadbudówek okrętów radzieckich/rosyjskich były czerwone.

Tym samym wyrabiamy sobie typowy obrazek jak ten poniżej (Окрылённый)

m1Okrylennyy.jpg

 

a tymczasem może nam się trafić taka niespodzianka, niby wszystko ok. ale brakuje czerwieni na nadbudówce przed mostkiem (przy dalmierzu ДВУ-2 ) (Отличный)

m2Otlichnnyy.jpg

 

to jeszcze nic, analizując zdjęcia natkniemy się na brak czerwieni na pokładach powyżej mostka (Осмотрительный)

m3Osmotritelnyy.jpg

 

lub całkowicie szary jedynie szczyt nadbudówki dowodzenia (Безупречный)

m4Bezuprechnyy.jpg

 

a już taki przypadek jest dobrym podsumowaniem różnorodności wariantów malowania (Современный)

m5Sovremenny.jpg

 

ktoś wspominał o tym, że okręty są szare, monotonne i nudne?

 

Jędrek

ps Cieszę się, że udało mi się doprowadzić temat aż do tego momentu, przedstawiając główne różnice pomiędzy poszczególnymi jednostkami jak i przedstawić poszczególne okręty. Temat jest na tyle obszerny, że mam nadzieję iż nie zakończy się w tym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a już taki przypadek jest dobrym podsumowaniem różnorodności wariantów malowania (Современный)
- hmm ale czy to malowanie jest ? Moim skromnym zdaniem to raczej wykladzina antyposlizgowa. Ergo mozna sobie wyobrazic ze w pewnych okresach brakowalo jej tu i tam ze wzgledu na uszkodzenia/braki itd.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykladzina antyposlizgowa

 

Tez o tym juz slyszalem i czytalem w paru miejscach w sieci.

 

Jedrek odwaliles kawal roboty. Mam nadzieje, ze teraz Twoja relacja z budowy modelu ruszy z kopyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ale czy to malowanie jest ? Moim skromnym zdaniem to raczej wykladzina antyposlizgowa.

w przypadku pokładu głównego jest to prawda (stąd często na zdjęciach widać przebarwienia) tak jak tu

m11.jpg

 

o tyle w przypadku nadbudówek mam wątpliwości, raz że nie za bardzo dostrzegam wykładzinę na takim np. zdjęciu a dwa, że zbyt wiele elementów bezsensownych do pokrywania wykładziną jest w identycznym kolorze jak pokłady nadbudówek

m10.jpg

 

Jędrek

ps

Jedrek odwaliles kawal roboty

dzięki trochę się tych zdjęć trzeba było naprzeglądać

Mam nadzieje, ze teraz Twoja relacja z budowy modelu ruszy z kopyta

model pomału się robi, dostał już pierwsze "zęby" z relacją gorzej, ale może w przyszłym tygodniu pożyczę aparat to wtedy ją wznowię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tyle w przypadku nadbudówek mam wątpliwości, raz że nie za bardzo dostrzegam wykładzinę na takim np. zdjęciu a dwa, że zbyt wiele elementów bezsensownych do pokrywania wykładziną jest w identycznym kolorze jak pokłady nadbudówek

m10.jpg

 

Jędrek

- hmm duzy cien rzuca ta powloka lakiernicza na tej fotce - dobrze to widac po prawej stronie - na granicy kolorow...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- hmm duzy cien rzuca ta powloka lakiernicza na tej fotce - dobrze to widac po prawej stronie - na granicy kolorow...

nie wiem czy dobrze rozumiem wypowiedź, Paweł sugerujesz cień pochodzący od wykładziny? cień na granicy kolorów po prawej stronie pokazanej fotografii wg mnie pochodzi od spawu, który biegnie na granicy kolorów (na zdjęciu widać podobne spawy pod kątem prostym do wzmiankowanego)

 

podam jeszcze inne czynniki, które skłaniają mnie do tego, że wykładzina jest tylko na pokładzie głównym

otóż: skoro wykładzina miałaby być na nadudówkach, dlaczego stosowano by ją w innym kolorze? jeśli już zastosowano, dlaczego nie ma takich przebarwień wynikających z eksploatacji jak na pokładzie głównym? ponadto jest taki fragment pokładu głównego za wyrzutnią Moskit od strony rufy, który najczęściej ma kolor pokładu nadbudówek, tak sobie myślę, że czy to ze względu na nieuczęszczane miejsce czy też może płomień rakiet miejsce to jest malowane bez montowania tam wykładziny

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze parę materiałów jakie można znaleźć w sieci, plan okrętu:

Pr956am.jpg Pr956aam.jpg

plany modernizacji:

Pr956bm.jpg

(ros. Tajfun)

 

oraz schematy, sylwetki itp.:

956_f.gif

956_a.jpg

956_c.jpg

956_d.jpg

956_bm.jpg 956_em.jpg 956_gm.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.