Skocz do zawartości

Sovremenny Class


Maćko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 199
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Witam. Po raz pierwszy udzielę się na tym forum i mam nadzieję nie ostatni :-) Ostatnio szukając różnych źródeł właśnie o Sowriemiennych polecono mi tę stronę i musze przyznac nie zawiodłem się. To co zamieścił tu Jędrek z wsparciem innych kolegów to kawał doskonałej roboty. Przechodząc jednak do konkretów, moją uwagę zwrócił ten fragment dyskusji:

 

hmm ale czy to malowanie jest ? Moim skromnym zdaniem to raczej wykladzina antyposlizgowa.

w przypadku pokładu głównego jest to prawda (stąd często na zdjęciach widać przebarwienia) tak jak tu

m11.jpg

 

Przyznam, że mimo kilkukrotnej bytności na pokładach Nastojczywego i Biespokojnego podczas ich wizyt w Gdyni, śladu takiego wynalazku jak wykładzina antypoślizgowa nie zauważyłem. Powiem nawet więcej, przekonałem się, że jest tam raczej "wykładzina poślizgowa" ;-)

Tak poważnie, z tego co pamętam pokłady są całkowicie stalowe, natomiast przebarwienie może wynikać z pewnego procederu uprawianego przez Rosjan. Otóż smarują oni pokład olejem, częściowo chyba ze względów "estetycznych" (żeby się błyszczały), a być może także w celach konserwacyjnych, o to jakoś nei zapytałem. W kazdym razie w przytoczonych przypadkach stąd właśnie wynikała brunatna i niejednolita barwa pokładu, który wyglądał praktycznie identycznie jak na zdjęciu powyżej.

 

Jak wczęsniej wspomniałem, ostatnio nieco grzebałem po źródłach w poszukiwaniu danych o okręcie tego typu i jak się okazuje źródła sa sprzeczne (na co uwage zwrócił zresztą Jędrek przy okazji radaru wykrywania). Co koledzy myślą o odświeżeniu tematu i dodaniu porównania danych zawartych w publikacjach do tego co już zostało zaprezentowane w zakresie analizy dostępnych zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzemG

Tak poważnie, z tego co pamętam pokłady są całkowicie stalowe, natomiast przebarwienie może wynikać z pewnego procederu uprawianego przez Rosjan. Otóż smarują oni pokład olejem, częściowo chyba ze względów "estetycznych" (żeby się błyszczały)

Rzeczywiście ten sam "proceder" stosowaliśmy w OSP z wozami strażackimi przed różnymi uroczystościami. Jednak służąc w MW nikt już tak "pomysłowy" w przypadku pokładów ( na szczęście ! ) nie był .

PrzemG - witam i zapraszam do zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj PrzemG, cieszę się że podzieliłeś się z nami swoimi spostrzeżeniami, ten brązowoczerwono kolor pokładu do złudzenia przypomina stare gumoleum teraz przynajmniej stało się jasne, skąd się taki odcień bierze (sam niestety na pokładzie żadnego Sowriemiennego nie miałem okazji przebywać)

 

w kwestii rozbieżności w źródłach to faktycznie można osiwieć (przechodziłem to ostatnio powtórnie przy Kirowie, ostatecznie podając zakres wartości skrajnych), najwięcej zgryzu mam przeważnie z Apalkowem i jego kilkutomową pracą Korabli WMF SSSR, oznaczenia radarów czy podawane wartości dość często odbiegają od innych źródeł

 

od jakiś dwóch tygodni przymierzam się do przejrzenia tego tematu (m.in. sprawdzenia czy w moich zbiorach nie pojawiły się jakieś zdjęcia dokumentujące dotychczas brakujące nr burtowe) czeka też na przejrzenie broszura Pawłowa poświęcona tym pięknym okrętom

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj PrzemG, cieszę się że podzieliłeś się z nami swoimi spostrzeżeniami, ten brązowoczerwono kolor pokładu do złudzenia przypomina stare gumoleum teraz przynajmniej stało się jasne, skąd się taki odcień bierze

 

Cieszę się, że moje niefachowe (tj niemodelarskie ) uwagi na coś się mogą przydać. Postaram się jeszcze przejrzeć zdjęcia jakie zrobiłem tym okrętom, ale biorąc pod uwagę że ta bałtycka para jest doskonale obfotografowana, nie sądzę abym był w stanie coś nowego dorzucić. Niestety zdjęć tych za dużo nie jest, gdyż było to jeszcze w moim okresie przedcyfrowym i jesli chodzi o szczegóły to raczej oszczędzałem film w aparacie...

 

w kwestii rozbieżności w źródłach to faktycznie można osiwieć (przechodziłem to ostatnio powtórnie przy Kirowie, ostatecznie podając zakres wartości skrajnych), najwięcej zgryzu mam przeważnie z Apalkowem i jego kilkutomową pracą Korabli WMF SSSR, oznaczenia radarów czy podawane wartości dość często odbiegają od innych źródeł

 

Niestety to prawda, zwłaszcza u Apalkowa jest moim zdaniem wiele uproszczeń i uogólnień. No ale trochę go tłumaczy kompleksowość jego pracy. No nic, jutro przygotuję spis rosyjskich źródeł broszurowo-książkowych wspominających o naszych tytułowych niszczycielach, które się u mnie gdzies podziewają (źródła, nie niszczyciele ). Po uzupełnieniu listy będziemy mogli przystąpić do krytycznej oceny publikacji i miejmy nadzieję dojść do dalszych pożytecznych wniosków

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się jeszcze przejrzeć zdjęcia jakie zrobiłem tym okrętom, ale biorąc pod uwagę że ta bałtycka para jest doskonale obfotografowana, nie sądzę abym był w stanie coś nowego dorzucić.

mmm... zdjęcia

właśnie miałem o nie pytać, to nic że nie dużo i parka dobrze obfotografowana, zawsze się znajdzie coś nowego

ze swojej strony z chęcią powitam ujęcia śródokręcia w miejscach mało widocznych czyli ściany nadbudówek pod pomostami (za wyrzutniami torped) jak i przejścia za wyrzutniami Moskitów, z chęcią też przyjrzałbym się znów tylnej ścianie nadbudówki rufowej a zwłaszcza windzie jaka się na niej znajduje a jeśli miałeś okazję robić fotki z poziomu powyżej głównego pokładu to już pełnia szczęścia

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualizując dziś metryczki okrętów natknąłem się na stronie Atrina na takie zdanie:

но первый экспортный вариант корабля был проработан ещё в конце 1970-х гг. для Польши

czy ktoś posiada więcej informacji nt. temat?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wczoraj zapowiedziałem wrzucam tu listę znanych mi publikacji rosyjskich, w których poruszono temat niszczycieli 956. Dwie pierwsze pozycje są im poświęcone w całości (niestety drugiej nie posiadam), zaś następne, aczkolwiek dość obszernie, to jedynie wspominają o nich.

 

1. Павлов А.С.: Эсминцы первого ранга. Сахаполиграфиздат, Якутск 2000

2. Последний эскадренный миноносец ВМФ СССР. Под ред.В.Е.Юхнина. Санкт Петербург 2001.

3. Апальков Ю.В.: Корабли ВМФ СССР. Ударные корабли том II ч.1 Авианесущие корабли, Ракетно-артиллерийские корабли. Галея Принт, Санкт Петербург 2003.

4. Александров Ю.И., Апальков Ю.В.: Боевые корабли мира на рубеже XX-XXI веков ч.2 том 2. Эскадренные миноносцы. Галея Принт, Санкт Петербург 2004.

5. Кузин В.П., Никольский В.И.: Военно-морской флот СССР 1945-1991. Историческое Морское Общество, Санкт Петербург 1996.

 

Jesli ktoś zna jeszcze inne publikacje zawierające użyteczne informacji o tych okrętach to proszę sie nie krępować i uzupełniać bibliografię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś zna jeszcze inne publikacje zawierające użyteczne informacji o tych okrętach to proszę sie nie krępować i uzupełniać bibliografię

po świętach (nie pamiętam z głowy autorów) coś o artykułach w prasie rosyjskiej

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim dogrzebię się do artykułów trochę ze zdjęć mało znanych (część prezentowana już w innym wątku), źródłem forum Bronieprojektcija

 

th_r6.jpg th_r4.jpg th_r3.jpg th_r2.jpg

th_r12.jpg th_r10.jpg th_r1.jpg th_r5.jpg

th_r7.jpg th_r9.jpg th_sov04a.jpg th_sov04b.jpg

th_sov06a.jpg th_sov08b.jpg th_sov09b.jpg th_sov10a.jpg

th_sov12b.jpg th_sov14b.jpg th_sov16b.jpg th_sov18a.jpg

th_sov20b.jpg th_sov21a.jpg th_sov22b.jpg th_sov23b.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dziś poszperałem za źródłami, wyniki przedstawiam poniżej, książki w których częściowo opisuje się projekt 956:

 

Steven J.Zaloga – Slava, Udaloy and Sovremenniy; Concord 1034, Hong Kong 1992

А.В.Платонов – Советские миноносцы Часть II, Sankt-Petersburg 2003

С.С.Бережной - Советский ВМФ 1945-1995. Крейсера, большие противолодочные корабли, эсминцы; Морская Коллекция 1/1995

 

artkuły w prasie:

trzy odcinkowy artykuł o projekcie 956 (część materiałów z niego została zaprezentowana wcześniej w tym temacie)

С.И.Овсянников, В.И.Спиридопуло - Советский суперзсминец третьего пколения. Часть 1 формирование архитектурно-конструктивного облинка; История корабля 1/2004 (1) str. 4-13

С.И.Овсянников, В.И.Спиридопуло - Советский суперзсминец третьего пколения. Часть 2 последний „ждановский зсминец”; История корабля 2/2004 (2) str. 8-16, + przekrój perspektywniczny niszczyciela Гремящий

С.И.Овсянников, В.И.Спиридопуло - Советский суперзсминец третьего пколения. Часть 3 отличительные особенности проекта 956; История корабля 1/2005 (3) str. 8-22 + plany niszczyciela Настойчивый

 

w tym samym czasopiśmie wspomnienia związane ze służbą na niszczycielu Боевой

Ю.Н.Романов - Нет такого „конца”, который смог бы меня перешибить!...; История корабля 2/2004 (2) str. 17-20

Ю.Н.Романов - Ну и шуточки у вас, господа!...; История корабля 1/2005 (3) str. 23-29

Ю.Н.Романов - „Боги войны” в Аденском заливе; История корабля 2/2005 (4) str. 41-46

 

wspomnień ciąg dalszy ale w innym wydawnictwie:

Ю. Романов - Будни неизвестной войны войны; Флотомастер 4/2005 str. 24-28

Ю. Романов - Бинокль от главкома; Флотомастер 2/2006 str. 34-39, 46-47

 

oraz dwa artykuły z Tajfuna:

А.Никольский - Последний советский зсминец; Тайфун 7/2000 (26) str. 2-7

oraz o pr.956 także w artykule:

А.Б.Аверин – Погибаю, но не сдаюсь!; Тайфун 12/2000 (31) str. 27-36

2/2001

 

także coś dla modelarzy (również wcześniej w tym temacie):

С.И.Овсянников - Зскадренный миноносец типа "Современный" plany wydawnictwa Гангут, nr 3

 

i.. to nie wszystko, muszę jeszcze poszperać, pamiętam że w Military Parade był artykuł o Sowriemiennych

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

a wiesz, jak oglądam wcześniejsze fotki (te czarno białe) to pomyślałem o tym samym, że są tam jakieś nakładki

tymczasem ciąg dalszy i dwie ostatnie części

 

Настойчивый walkaround cz.8

 

th_walknast61.jpg th_walknast62.jpg th_walknast63.jpg th_walknast64.jpg

th_walknast65.jpg th_walknast66.jpg th_walknast67.jpg th_walknast68.jpg

th_walknast69.jpg th_walknast70.jpg th_walknast71.jpg th_walknast72.jpg

th_walknast73.jpg th_walknast74.jpg th_walknast75.jpg th_walknast76.jpg

th_walknast77.jpg th_walknast78.jpg th_walknast79.jpg th_walknast80.jpg

/źr. j.w./

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.