Skocz do zawartości

[BF2] OV-10D Bronco - Academy 1/72


Piotrek W.

Rekomendowane odpowiedzi

No to żeby kolega Salva nie czuł się samotny, jako jedyny (jak na razie) robiący samolot postanowiłem i ja dołączyć do projektu. Przyznam, że podobnie jak w przypadku konkursu zimowego ma to być dla mnie doping, żeby w miarę szybko skończyć (czytaj 4 miesiące ) model. Ponieważ mam już rozgrzebane dwa Star Warsowe modele chcę zrobić małą odskocznię od tych klimatów, a poza tym nie chcę kolegów katować kolejnymi produkcjami spod znaku Lucasa.

Ni tak dawno pod wpływem impulsu zakupiłem model OV-10D Bronco. Ponieważ temat współczesnego lotnictwa jest dla mnie właściwie SF liczę na pomoc kolegów podczas budowy.

Wersja jaką postanowiłem zbudować to przedstawiony na Box arcie:

OV-10D01.jpg

 

Model będzie prosto z pudła, bez żadnych dodatków. A mam nadzieję nauczyć się na nim malowania dwubarwnego kamuflażu za pomocą aero.

No i jeszcze in-box, może kogoś zainteresuje:

th_OV-10D02.jpg th_OV-10D03.jpg th_OV-10D04.jpg th_OV-10D05.jpg th_OV-10D06.jpg

 

Ponieważ buduję model rzeczywistego samolotu chciałbym w miarę realistycznie go pomalować. I tu moje pierwsze pytanie jaką farbę użyć do pomalowania wnętrza. Academy podaje w instrukcji "Aircraft gray - FS 16473". Czy Humbrol nr 146 będzie odpowiedni?

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Adam i Krzysiek dzięki za wsparcie i mobilizację do modelowania .

 

Prace posuwają się w moim tempie czyli wolno , ale coś już tam podłubałem przy "Bronco". Jak na razie poszczególne części kabiny przygotowane do poskładania w jedną całość, złoszowania, i nałożenia kalkomanii tablic przyrządów:

OV-10D07.jpg

 

Udało mi się również skleić skrzydło

OV-10D09.jpg

 

A także skleić obie belki kadłuba, w które wcześniej wkleiłem wyrzutnie flar:

OV-10D08.jpg

Na razie tyle. Mam nadzieję, że wkrótce kabina będzie gotowa.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ongiś byłem posiadaczem tego samolotu z f-my Hasegawa.I tak mi się przypomniało.Mianowicie może mieć tendencję do przechylania się na ogon,więc zastosowałem w swoim modelu ołów w dziobie.Po dodaniu ołowiu i przy dość znacznym ciężarze własnym podwozie główne po prostu nie wytrzymywało i z uporem maniaka się łamało.

Powodzenia w budowie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w walce z kalkami Academy... Z tego co widzę, z pudła dałoby się i wersję "A" zbudować. Czyli co - krótki 'nos' raus i po prostu doklejamy ten dłuższy? Spryciule ...

A co do wspominanego wyżej obciążenia przodu - można chyba rozłożyć je na dziób i silniki, tak mię się jakoś wydaje, no ale bez jakiejś taśmy ołowianej to faktycznie Bronka będzie na ogonie siadała. Kłopotliwie - jak dla mnie przynajmniej - wygląda konstrukcja kabiny....

Ale co tam - pożyjmy, zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w walce z kalkami Academy...

Kurcze, wszyscy straszą tymi kalkami . Sam jestem ciekawy jak to będzie. Z drugiej strony są na tyle małe, że mam nadzieję położyć je bez zbytnich problemów.

Z tego co widzę, z pudła dałoby się i wersję "A" zbudować. Czyli co - krótki 'nos' raus i po prostu doklejamy ten dłuższy? Spryciule ...

W zasadzie masz rację tylko odwrotnie tzn. wersję A możesz zbudować z tego pudła tylko nos maszyny musi być krótki. Widoczne różnice między A i D są poza tym niewielkie (przynajmniej jak dla mnie ). Obecność wyrzutni flar i trochę inne wydechy w wersji D.

 

drinkman dzięki za podpowiedź. Też zauważyłem, że może mieć tendencję do siadania na ogonie. Myślę, że wystarczy w miarę obciążyć dziób maszyny jest tam sporo miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, wszyscy straszą tymi kalkami

Zrobiłem kilka modeli Academy w życiu i ani razu nie narzekałem na 'jakość rozrywania' kalek. Lekkie przesunięcia, tak -> ale nigdy kalki mi się nie rozpadły. Więc trochę dobrej woli, płynów do kalek i wio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy kalki mi się nie rozpadły

Ależ ja nie o tym! Dla mnie są po prostu pancernej grubości i kiepawo się ukłądają :/ , zdarzyło się też , że klej był ciut słaby.

tylko odwrotnie

Nieee, po prostu zerknąłem do mojego składu modeli czekających na lordowskie zlitowanie i skrót myślowy nastąpił - winno być "krótki nos raus, wkłądamy do pudła długi i mamy nowszą wersję gotową na rynek" fakt, mało to było zrozumiałe...

Tak patrzyłem trochę na rockwelle na airlinersach , mało fajnych zdjęć Bronco...szkoda :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kalki Academy to tragedii nie ma, ja mam problemy z ich żółtym bo jest inny niż reszta kalek. Na pocieszenie pokaze co wywalczyłem samym Solem

SV503288.jpg

Jak widzisz tylko żółty wygląda beznadziejnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No trochę mnie tu nie było. Bronco na Piknik niestety nie doleciał.

Peter mam nadzieję, że się nie mylisz do co do kalek Academy, bo jeśli ich jakość jest jak spasowanie części to są naprawdę fatalne .

Udało mi się poskładać kadłub w jedną całości. W oryginale powinno to wyglądać tak:

OV-10D12.jpg

Źródło: internet czytaj Grafika Google

 

a u mnie wygląda tak:

OV-10D10.jpg

OV-10D11.jpg

 

Spasowanie dziobu Academowego Bronco jest żadne. Jak widać na załączonym obrazku łączenie wstępnie zalane klejem i przeszlifowane ale pójdzie na pewno jeszcze mnóstwo szpachli albo CA. Zapewne w diabły pójdą też linie podziału na dziobie i trzeba je będzie przeryć na nowo. No ale cóż nauczę się czegoś nowego - rycia linii (mam nadzieję)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter Ja naprawdę Ci wierzę, że kalki są OK. Podłamało mnie tylko trochę spasowanie części. Mam tylko cichą nadzieję, że nos to najgorzej spasowana część. No ale cóż nie wszystkie modele muszą być samoskładalnymi Fine Moldsami . A w ogóle to się cieszę, że ktoś zagląda na warsztat i jeszcze coś tam skrobnie w temacie. Dodaje mi to motywacji do dalszej wytężonej pracy itd. itd.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek W. już i tak bym Ci zdjęć nie podesłał bo od nich na razie nic nie skleję

Do tematu zaglądam bo też wystartuję zaraz z samolotem w 72 i trochę się obawiam że nie podołam.

Ale wracając do tematu:

Klej dalej i nie przejmuj siespasowaniem bo jaką radość masz ze sklejenia modelu który jest prosty dla 3 latka ? Żadną a tak będziesz mógł poweidzieć że skleiłeś gniota i jest super Dobra kończę ten przydługi wywód, sorry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A w ogóle to się cieszę, że ktoś zagląda na warsztat i jeszcze coś tam skrobnie w temacie. Dodaje mi to motywacji do dalszej wytężonej pracy itd. itd.

Pozdrawiam

Piotrek

Zaglada, zagladaja, zawsze milo popatrzec na warsztat ciekawej maszyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglada, zagladaja, zawsze milo popatrzec na warsztat ciekawej maszyny.

 

Podpisuję się pod powyższym wszystkimi kończynami. Fajny samolot i trzymam kciuki bo jeśli zrobisz go tak jak X-winga to klękajcie narody Żałuję trochę że z "Wilkołakiem" się nie odpiąłem pod BF ale cóż...pokibicuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem poszperałem i ...

 

http://www.aircraftresourcecenter.com/walk-props.htm zdjęcia chyba ze czterech wersji Bronco

 

http://www.cybermodeler.com/aircraft/ov-10/ov-10_all.shtml tutaj tak samo

 

http://aircraftwalkaround.hobbyvista.com/bronco/bronco.htm tu trochę wnętrza

 

jeśli masz te zdjęcia to ok , jeśli nie to też ok bo teraz już masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odzew w temacie. Miło słyszeć, że to co powoli dłubię się podoba. Chociaż chyba Artur przesadzasz z zachwytami nad moim warsztatem . Bardzo dziękuje za materiały źródłowe i fotografie. Część znałem, inne były dla mnie nowością. Nie ukrywam, że Bronco bardzo mi się podoba i myślę, że w niedalekiej przyszłości popełnię kolejnego .

Żeby nie było, że tak sobie tylko bajdurzymy mały apedejt słowny, bo pokazywać właściwie nie ma co. Zalałem CA szparę, czekam do jutra aż dobrze stwardnieje i papiery w dłoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że OV-10 to jedna z ciekawszych maszyn i miałem ją w planach do zakupu i zrobienia Ale po tym zdjęciu nabrałem jeszcze większej ochoty! I jeszcze muszę namierzyć Pucarę...

Egon, link nie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Nexus działa....

na drugiej foce jest taki (ten) sam tyle że działko ma zdjętą kopułkę i ma wyrzutnie LAU a no i zdjątko jest czarno białe...

 

ov-10-nog.jpg

 

 

tu też ciekawa koncepcja....

 

 

ov-10-recoilless-rifle.jpg

 

 

Niemiecka wersja do holowania celów...

 

18353.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no chłopaki zdecydowanie przeceniacie moje modelarskie możliwości. Nie bardzo się widzę na dzień dzisiejszy w scratchu 20 mm działka, o przerabianiu wersja D na B nie wspominając . Plan na ten rok to skończyć Bronco w terminie projektu, Y-winga mniej więcej też w tym czasie a potem to się zobaczy. Żeby nie było, że tylko posty czytam i klepie głupoty na klawiaturze to udało mi się międzyczasie wkleić sponson (mam nadzieję, że dobrze używam tego określenia ) na karabiny maszynowe. Zalany CA, przeszpachlowany i zalany raz jeszcze surfacerem pięćsetką. Czeka go jeszcze jedno szpachlowanie na pewno:

OV-10D13.jpg

 

Na sucho poskładałem Bronco i przód wydaje się być wystarczająco obciążony. Nie ma tendencji do podnoszenia się:

OV-10D14.jpg

 

I to by było na tyle (na dziś)

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.