Skocz do zawartości

Polska, Lipiec 1944 - Bitwa pancerna pod Wołominem


chudyhunter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, obecnie pracuje nad dioramą przedstawiającą bitwę pancerną na ziemiach Polskich pod Wołominem. Jest to moja pierwsza diorama jak i pierwsze malowania obu czołgów aerografem tak więc proszę o krytykę i cenne uwagi. Na terenie trawiastym będą 2 brzozy, na skraju drogi od strony T-34 planuję dać biegnących granadierów pancernych i przy czołgu jak i na martwą załogę T-34. Jeśli macie propozycje co jeszcze można dodać tak by urozmaicić dioramę a by przy okazji nie było na niej nawalone to proszę o sugestie.

 

Poniższy link to strona galerii.

 

http://www.modelarstwo2009.republika.pl/wolomin.html

 

Zdjęcia może nie są zbyt dobre ale jak skończę postaram się o leprze ujęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i jestem pod wrażeniem i uznaniem pracy kolegi, jedno co mi się rzuca to zjazd T34 z drogi –za ładny skarpa w tym miejscu powinna być „rozjechana” gąsienicą lewą, natomiast sama droga gruntowa za ładna i za równa ale to sprawa dyskusji a prawo autora to mieć swoją wizje, jak na początkową prace to moje gratulacje i uznanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarośla i niska trawa z białymi kwiatami to gotowy produkt Firmy Polak :

 

http://modelarski.sold.pl/index.php?cPath=174_161

http://modelarski.sold.pl/index.php?cPath=174_37

 

Są one w kępkach ale spokojnie można je rwać i i formować według własnego uznania.

 

Peter o co dokładnie chodzi z napisem " Za Ojczyznę " na wieżyczce? Obejrzałem prawie 3000 zdjęć z walk na froncie w wschodnim i wiele różnych napisów było na czołgach " za ojczyznę , za Stalina, groźny , itp "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała refleksja z mojej strony. Tak patrzę na te wszystkie dioramy na różnych forach, gdzie niemieckie potwory pancerne przejeżdżają obok rozbitych dziesiątek i setek ton radzieckiego (alianckiego) żelastwa i ciąglę zachodzę w głowę, jak to możliwe, że jednak ci "wspaniali teutońscy rycerze" tę wojnę przegrali? Przecież przez te wszystkie lata wojny nic nie robili tylko przejeżdżali obok rozbitych wozów nieprzyjaciela, oglądali zgliszcza pozostałe po wrogim sprzęcie czy pozowali na tle wraków. Ot taka zagadka historii, która wyłania się z tych wszystkich dioram i winiet.

 

ps. Chudyhunter, nie traktuj moich słów osobiście, po prostu taka ogólna uwaga, która uzewnętrzniła się przy okazji twojego tematu.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAHR, oczywiście że nie będę traktował tych słów osobiście Tak jak pisałem wcześniej diorama jeszcze nie jest skończona. Teraz jestem na etapie malowania Niemeckich Granadierów i czekam na Radziecką Piechotę ( figurki przedstawiają żołnierzy w walce ). Będą także ranni po jednej jak i po drugiej stronie, a że jednak znalazł się na mojej dioramie wrak T-34 to już sprawa historii. Bitwa pod Wołominem była najwiekrzą bitwą pancerną na ziemiach Polski i dość sporo ton radzieckiego sprzętu poległo Jak tylko uporam się z figurkami umieszczę foty. Wszelkie uwagi jak i słowa krytyki bardzo mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oto co mi się rzuciło w oczy po obejrzeniu zdjęć dioramki: przede wszystkim T-34 przedstawia wersję produkowaną dopiero w 1945 r. (prostokątne błotniki, jednoczęsciowy właz dowódcy itp.) więc trochę nie pasuje jako wrak podczas walk w Polsce latem 1944 r., po drugie Tygrys powinien być troszkę wtopiony w drogę, przecież ważył ponad 50 ton a nie jest to ulica asfaltowa czy brukowana, przydałoby się też trochę kurzu i brudu na układzie jezdnym tygryska - to jest front wschodni

Teraz co mi się podoba- bardzo ładnie wyszła rzeźba terenu i w ogóle cała roślinność, niezłe modele (choć w Tygrysie trochę za bardzo się błyszczą kalki jak dla mnie) oraz ciekawy pomysł

Podsumowując, spróbuj dopracować jeszcze szczegóły i będzie super

Czekam na dalsze postępy z prac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Cesarz mnie zaskoczyłeś z tym T-34, najlepszym wyjściem chyba było by przerobienie tych elementów bo raczej nie przewiduje nowego T-34. Co do tygrysa to kalkomani nie będzie, jakoś nie mogę się zebrać do namalowania emblematu dywizji ( zostawię na koniec ), a co do wtopienia w ziemie to faktycznie trzeba sie za to także zabrać. Obecnie kończę figurki ale jeszcze trochę zostało do dopracowania.

 

img2362.th.jpg img2363.th.jpg img2365.th.jpg img2366p.th.jpg img2368.th.jpg img2370j.th.jpg img2371r.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figurki fajne tylko ci ss-mani trochę za blisko Sowietów stoją - to nie wojny napoleońskie żeby strzelali do siebie z kilku metrów poza tym dodałbym jeszcze jakichś bambetli na drogę bo jest za bardzo pusto miejscami np. przed Tygrysem ale to tylko moje zdanie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że są blisko siebie to jeszcze ujdzie bo i do takich sytuacji dochodziło jak i walk w ręcz ... ale tez myślałem długo nad tym wolnym kawałkiem i nic nie wymyśliłem. Tak się zastanawiałem nad zasiekami lub zaporami przeciw czołgowymi jednak w podczas tej walki ( z tego co się dowiedziałem ) nie było czasu na zasieki ani na zapory przeciw czołgowe. Drugie rozwiązanie to dać w na tym kawałku np. zniszczone radzieckie działo ale z drugiej strony nie wiem czy to by czasem nie zaśmieciło dioramy. A więc jeśli macie jakieś pomysły co dać w tym miejscu to pisać !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiejska furmanka to faktycznie jakiś pomysł, można ją nawet wykonać samemu. Najlepiej chyba by wyglądała zniszczona lub nadpalona. Ostatnio znalazłem takie działo

http://www.hobby.szeroka5.pl/product_info.php/info/p1247_Alanger-035102-76-mm-Russian-regimental-gun-mod-43.html

Myślę że też by wyglądało dobrze gdyż nie jest duże, mogło by być zniszczone ale nie koniecznie, tylko tu pojawia się pytanie czy nie było by za dużo nawalone na dioramie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działo wygląda fajnie ale nie wiem jak z jakością

Peter - proponujesz umiesczcenie krzaka na środku drogi? ciekawy pomysł

Mam jeszcze jeden pomysł - rozwalona kuchnia polowa, produkuję taką Tamiya lub Academy (przepak Tamiyi), myślę że dało by to interesujący efekt końcowy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że fajnie by wyglądała np porzucona wiejska furmanka

Tak więc posłuchałem pomysłu i na szybkiego zmontowałem taki wóz na siano gdyż doszedłem do wniosku że nie ma co kupować jeśli nie bedzie pasował :

img2374w.th.jpg

Trzeba jeszcze dorobić koła i pomalować itp.

Ja bym dał sobie spokój z 3 pojazdem na takiej dioramie bo łatwo przedobrzyć.

Po pierwszych przymiarkach wozu dochodzę do wniosku że jednak będzie za dużo nawalone na dioramie. Postaram się jeszcze ten wóz skończyć może wtedy lepiej będzie się prezentował ( wtedy pomyślę nad dokładniejszym wykonaniem wozu lub poprostu kupię gotowy z MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.