Skocz do zawartości

Się hurtowo pochwalę :-)


Piotr Kmiecik

Rekomendowane odpowiedzi

tak sobie myślę, że w ramach "zadomowiania się" tutaj - wypadałoby się pochwalić paroma modelami... ale z drugiej strony - wszystkimi się już na Kartonworku chwaliłem, więc tym razem tylko po fotce

 

Pz.Kpfw. VI Tiger ausf. H1, Italeri, 1/35 - pojazd 505 S.Pz.Abt, Łuk Kurski, lipiec 1943

do tego dwa komplety blaszek Abera, liny Karaya i sporo inwencji własnej, w tym drut kolczasty kręcony przy ogromnej pomocy żony

03_G.jpg

więcej zdjęć TUTAJ (w tym zdjęcia z budowy)

 

Opel Blitz, Italeri, 1/35, pojazd w malowaniu 2. SS.Pz.Gren.Div. "Das Reich", Łuk Kurski, lipiec 1943

dodatkowo żywiczne koła ToRo, blaszki Eduarda, trochę "złomu modelarskiego" i sporo własnej inwencji. model zdobył złoto i puchar za najlepszy model imprezy na ostatnich Kłodzkich Spotkaniach Modelarzy (jak się chwalić - to na całość )

PICT1053.sized.jpg

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Krupp Protze Kfz.70, Tamyia, 1/35. Dla odmiany nie Kursk - 32. Inf. Div., 1941 rok

Model wykonany na potrzeby ogłoszonego przez OldMana konkursu w tempie ekspresowym - między świętami Bożego Narodzenia A.D. 2005 a Sylwestrem A.D. 2006. bez szczególnych fajerwerków - dorobione jedynie chlapacze z blaszki. reszta - to pudełko. w założeniu ma być częścią pewnego tajnego planu...

PICT1192.sized.jpg

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

i przechodzimy do warsztatu:

 

Bergepanther ausf. D, ICM, 1/35, model (będzie) w barwach 653 S.Pz.Jag.Abt, Kursk, 1943

dorzucone grille MIG-a i dwa komplety blaszek Parta. do tego "kombinowana" lina z resztek jakiejś od Karaya

PICT1270.sized.jpg

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Opel Maultier, Italeri, 1/35, jednostka nieokreślona, front wschodni, wiosna/lato 1943

dołożone (na razie) gąsienice MasterBox, reszta rzeczy dziwnych - od podstaw. będzie ich zresztą więcej. model to "reanimacja" kiedyś dawno popełnionego Maultiera. po prostu w pewnym momencie zaczął bardzo odstawać od reszty kolekcji, a przez sentyment nie chciałem go złomować. a że przy okazji pojawił się na niego pomysł... (ale to na razie tajne. najpierw muszę się nauczyć malować figurki)

PICT1276.sized.jpg

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Munitionsschlepper I ausf. A, MasterBox, 1/35, (będzie) prawdopodobnie 1. SS.Pz.Div. LSSAH, Kursk, lato 1943

model robiony z pudełka, z zakładanymi dość sporymi modyfikacjami ("pudełkowo" niestety do najprecyzyjniejszych nie należy, mimo, że producent przewidział nawet jakieś blaszki.) największy problem jest z dokumentacją, bo póki co - wbrew zamieszczonym na pudełku zapewnieniom - wygląda na to, że LSSAH tych pojazdów nie posiadał... ale że pod Kurskiem jeździły to już praktycznie pewne, więc jest dobrze

PICT1251_001.sized.jpg

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz się czym chwalić. Tigera odrutowanego cały czas pamiętam, mimo że od relacji na innym foru, już trochę miesięcy minęło.

 

Co to za skrót LSSAH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gulusie: LSSAH to "Leibstandarte SS Adolf Hitler" - nazwa 1. Dywizji Pancernej Waffen SS. a że tygrysa pamiętasz - toś mnie zdziwił

 

Okonku - popękane szyby to praca igłą od cyrkla. sam się zdziwiłem, że takie fajne efekty daje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Opelka widziałem na żywo w Kłodzku.Super Ci wyszedł.

Mam nadzieje że w Maju na zawodach we Wrocławiu będzie mozliwość

obejrzenia Bergerpantery na żywo.

 

Pozdrawiam

Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam, ale spotkałem się z informacjami, że po roku 1942, kiedy Pz IA i IB zostały wycofane z "oficjalnego" uzbrojenia, część z nich, po usunięciu, między innymi, wieży, zostało przerobione na Munitionsschlepper, a 12 z tych pojazdów trafiło właśnie do Leibstandarte SS Adolf Hitler. Ale tę informację to pewnie znasz, bo jest ona wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie znam - ale okazuje się, że jest to informacja niczym nie potwierdzona...

że zacytuję Huberta Michalskiego z PWM:

 

"zastosowanie bojowe pojazdów Panzerkampfwagen I(A) Munitions-Schlepper (Fgst.Nr 9001 - 10476) prezentuje się następująco: w zasadzie to znane są tylko przydziały tych pojazdów do jednostek bojowych - wiadomo , że 14 kwietnia 1940 roku jeden pluton został przydzielony do Sturmbatterie 660 , w tym samym dniu , jeden pluton tych pojazdów wsparł 3 Dywizję Pancerną. Są także informacje o ich służbie w Mun. Trsp.Abt 601 , 603 i 610. Te jednostki 27 marca 1941 roku utworzyły Fla.Btl. 614 i kilka pojazdów przerobiła ona na samobieżne działka przeciwlotnicze 2 cm Flak

Wyróżniamy jeszcze pojazdy gepanzerter Munitionsschlepper (Sd.Kfz.111) auf Fahrgestell Panzerkampfwagen I Ausf.A oraz Ausf.B (Fgst.Nr 9001 - 16486)

Ich służba prezentuje się następująco:

- 19 Dywizja Pancerna melduje , że 26 maja 1942 roku otrzymała 6 tych pojazdów

- Dywizja Grenadierów Pancernych "GrossDeutschland" dnia 1 sierpnia 1942 roku melduje , że posiada 8 tych pojazdów

- 616 Panzerjeager Abteilung dnia 10 kwietnia 1943 roku melduje przybycie 4 pojazdów (Fgst. Nr 12650 , 14558 , 15320 , 16133)

- Panzerjeager Abteilung 559 melduje dnia 10 kwietnia 1943 roku 4 pojazdów w wersji Ausf.B (Fgst.Nr 10312 , 10551 , 15217 , 16021)

Obie ostatnie jednostki meldują posiadanie na stanie tych pojazdów jeszcze w grudnu 1943 roku

Piotrek - nie ma nigdzie słowa o służbie tych pojazdów w 1 Dywizji Pancernej "Leibstandarte" SS Adolf Hitler "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dalej, ten sam autor (znaczy Hubert):

"Natomiast historia pojazdów ze skrzyniami rozpoczyna się 11 lutego 1942 roku , kiedy to Deutsche Eisenwerke poinformowało , że nie ma dostępnych żadnych Panzerów III mogących posłużyć do przebudowy na pojazdy amunicyjne. Poza tym , w tym okresie czołgi były na wagę złota , dlatego nie można nimi było tak sobie dyrygować i robić co się chce. Dlatego też złożono zamówienie na przebudowę 100 Panzerów I na pojazdy amunicyjne: 50 miało zostać wykonanych przez firmę Klockner Humboldt Deutz mieszczącej się w Kolonii, a dalsze 50 przez Deutsche Eisenwerke. Ostatecznie 17 lutego 1942 roku zamówienie zredukowano do 50 wozów. Dodatkowe prostokątne skrzynie zostały zamontowane w celu pomieszczenia i swobodnego przetransportowania pocisków 7,62 cm PaK-36 (pojazdy współdziałały z niszczycielami czołgów). Pojazdy otrzymały oficjalną nazwę: gepanzerter Munitionsschlepper (Sd.Kfz.111) auf Fahrgestell Panzerkampfwagen I Ausf.A oraz Ausf.B (Fgst.Nr 9001 - 16486)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się kiedyś z monografią albo o dywizjach pancernych SS, albo o Dywizji Adolf Hitler, teraz już nie pamiętam, a nie wiem, gdzie ją upchnąłem, może tam byłoby więcej o sprzęcie, jaki posiadali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gulusie - jeśli możesz poszukać - byłbym bardzo wdzięczny. może w końcu udałoby się jakieś konkrety ustalić.

prawdę mówiąc - też się zastanawiałem, skąd MasterBox wzięło te maszyny z LSSAH - czy jest to tylko czyjaś ułańska fantazja, czy może rzeczywiście mają jakieś źródła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inna sprawa, że właśnie wyszedłem na lekkiego kretyna - wlazłem na Twoją stronę (tą z podpisu), zobaczyłem forum o peczterdziestkach - i w tym momencie powinienem się domyślić...

... jak to mawiają ... wu wu wu kropka spokoluzik kom pe el ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak trochę na zapas sie pochwaliłem. Znalazłem jakieś opracowania o dywizjach Adolf Hitler i Herman Goernig, ale raczej odnoszące sie do ludzi, wojs, a nie sprzętu jakim sie posługiwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Kolej Hubert poratował mnie na PWM-ie kolejną porcją wiedzy dotyczącą tych maszyn - i powoli coś się już zaczyna klarować.

 

do wtorku niestety zostałem pozbawiony prywatnego życia przez pracę, ale myślę, że we wtorek wieczorkiem możecie liczyć na nowe fotki - a ja liczę, że wzbudzą jakąś dyskusję (boję się napisać, że ożywioną...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejną informację o tych 12 pojazdach w dywizji A.H znalazłem w rosyjskiej gazetce M-Hobby z 1995 roku. Ciekawe, kto jako pierwszy wypuścił tę informację. Nic więcej nie napisali, poza tym, że tuzin trafił właśnie do A.H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc właśnie - coraz bardziej mi to wygląda, że ktoś gdzieś kiedyś puścił jakąś plotkę, i tak to krąży po różnych wydawnictwach. zastanawiające jest, że wzmianki o tej dwunastce (parszywej? ;-) ) pojawiają się wyłącznie w publikacjach rosyjskojęzycznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

odrutowany kotek...........bardzo mi sie podoba jak to bylo wyzej napisane znany jest szczegolnie podobaja mi sie opelki ale czemu ten "chrupek" jest taki czarny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.