Skocz do zawartości

[PBG] USS Aaron Ward - Guadalcanal 1942 - 1:350 - Dragon


Marcin Rogoza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

tak wygląda jakby w ogóle miało tam nie być "schodka", który jest w modelu, widziałem już to wcześniej na zmodyfikowanym Buchananie ale na razie nie sprawdzałem czy występowało to wcześniej i na innych okrętach, jest to kolejna ciekawa kwestia, dzięki Marcin

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Prace wolniutko posuwają się do przodu, drepczą sobie małymi kroczkami

 

Usunięty został "występ / schodek" przy trapie prowadzącym na pokład dziobowy i nadbudówki śródokręcia. Następnie pokład nadbudówki śródokręcia przykleiłem do nadbudówki - musiałem tak zrobić, by na tym jeszcze etapie zaszpachlować szczelinę, która powstała na skutek zeszlifowania krawędzi pokładu dziobowego...

 

th_aaron_ward_081.jpg th_aaron_ward_082.jpg

 

Zabrałem się za detalizowanie najniższego pięterka nadbudówki dziobowej; pojawiły się nowe kanały wentylacyjne, relingi, okrągłe zaślepki, lampy po obu stronach przedniej ścianki, przewody itd...

 

Prace przy relingach:

th_aaron_ward_083.jpg th_aaron_ward_084.jpg

 

Nadbudówka w chwili obecnej prezentuje się tak:

aaron_ward_086.jpg

 

...oraz kilka fotek z innych ujęć...

th_aaron_ward_085.jpg th_aaron_ward_087.jpg th_aaron_ward_088.jpg th_aaron_ward_089.jpg

 

To był taki mały up'dejcik, żeby nie było, że gdzieś się zapodziałem za zakrętem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był taki mały up'dejcik, żeby nie było, że gdzieś się zapodziałem za zakrętem

widzimy, że nie tylko się nie zapodziałeś ale prace idą dzielnie do przodu

Nadbudówka w chwili obecnej prezentuje się tak:

grzybek całkiem fajny

 

Jędrek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Panowie, mam pytanko i prośbę... jeśli dysponujecie jakimiś wyraźnymi fotkami fragmentu, który zaznaczyłem poniżej, to zechciejcie gdzieś tutaj je wkleić - przyznam, że mam problem z odszyfrowaniem fotek tych co mam i ciężko mi dopatrzyć się elementów wyposażenia ścianki w tym miejscu - tam ponoć są jakieś rury, "fajeczki", etc... Jak nic się nie znajdzie to będę musiał jakoś improwizować...

aaron_ward_090.jpg

 

Z góry - dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem tylko w tym, że jak się coś znajdzie to niekoniecznie musi odpowiadać Twojemu okrętowi

z tego co zauważyłem to różne cuda i cudawianki są na ściankach (a to jedna drabinka, to znów dwie, wentylator albo brak, kabelek lub nie itd.)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
problem tylko w tym, że jak się coś znajdzie to niekoniecznie musi odpowiadać Twojemu okrętowi

z tego co zauważyłem to różne cuda i cudawianki są na ściankach (a to jedna drabinka, to znów dwie, wentylator albo brak, kabelek lub nie itd.)

 

Jędrek

Oto małe przykładowe zestawienie wyposażenia burt parteru nadbudówki dziobowej...

aaron_ward_091.jpg

 

...a niżej fotki parteru, z którym w końcu się uporałem

aaron_ward_095.jpg

th_aaron_ward_092.jpg th_aaron_ward_093.jpg th_aaron_ward_094.jpg

 

PS... trwa poprawianie kształtu rufy i wyposażanie kolejnych poziomów nadbudówki dziobowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niżej fotki parteru, z którym w końcu się uporałem

e, no chyba jeszcze nie... parę detali zostawiłeś zapewne na później (bęben linowy albo jego imitacja, wentylatory przy wieży...)

 

ciekawi mnie czy będziesz jeszcze coś robił przy stanowiskach oerlikonów, w Laffeyu i Livermore usunąłem gniazda do ich mocowania i zrobię to pewnie w Buchananie, poza tym widać na osłonach po dwa ceowniki (str10 WP) - może jakieś paski do ich zamarkowania? (dobrze, że nie ma takiego zdjęcia z Buchananem - czuję się rozgrzeszony )

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
e, no chyba jeszcze nie... parę detali zostawiłeś zapewne na później (bęben linowy albo jego imitacja, wentylatory przy wieży...)
A tak.... Oczywiście... To wszystko zostanie przyklejone po malowaniu - nie chcę przyklejać elementów które nie mają być pokryte kamo, a i tak coraz bardziej budzi się we mnie świadomość, że ogólnie z maskowaniem i malowaniem kamo nie będzie tak "hop-siup" Wentylatory również na później aby wygodniej malowało się pokład... Oj, będzie walka z tym, oj będzie

 

poza tym widać na osłonach po dwa ceowniki
Fakt - o tym zapomniałem - dzięki za przypomnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Rufa nabrała właściwego kształtu...

th_aaron_ward_096.jpg th_aaron_ward_097.jpg

 

Kolejne piętra nadbudówki dziobowej otrzymują wyposażenie: kable, jakieś puszki, megafon, rury, drabinkę, drzwi etc...

aaron_ward_098.jpg

aaron_ward_103.jpg

th_aaron_ward_099.jpg th_aaron_ward_100.jpg th_aaron_ward_101.jpg th_aaron_ward_102.jpg

 

Jeszcze reling, burty pomostu, podstawy reflektorów i kompasów... Generalnie - jeszcze trochę"dupereli"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Burty pomostu dajesz z zestawu?
Jeszcze nie wiem - cały czas mam dylemat

 

Powyższe zdjęcia jakoś tak kaszaniasto wyszły - następnym razem będą lepsze.

 

Aha i wielkie podziękowania Smile Załoganci od ciebie przypłynęli, teraz są na piwie z kumplami z mojego, więc gromadka 12 marynarzy obala kolejne zgrzewki
Świetnie Życz im ode mnie "Powodzenia"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Super Moderator

Nadszedł czas na małą aktualizację tematu...

 

Zmęczony nieco nadbudówkami (pozostały jeszcze do wykonania burty pomostu dowodzenia) postanowiłem pójść na najwyższe piętro i zabrałem się za wykonanie Stanowiska Kierowania Ogniem Mk37 wraz z radarem. Nie robiłem dogłębnej analizy tego elementu poza tym co było konieczne. nasuwają się dwa wnioski:

 

1. Kiepsko spasowane elementy wyprasek

2. Otworu w barbecie umieszczone nieprawidłowo (zbyt blisko siebie a powinny być umieszczone raczej "po ćwiartkach" obwodu w ilości 4 sztuk).

 

Poniżej ogólny rzut oka na elementy złożone na "sucho"...

th_aaron_ward_104.jpg th_aaron_ward_105.jpg th_aaron_ward_109.jpg

 

Dalej mamy etapy przeróbki: sklejone elementy, usunięcie dalmierzy i drabinek ze ścian MK-37, trochę szpachli, zeszlifowanie części spodniej, dorobienie dalmierzy z pręcika EG 0,75mm, wykonanie fartuchów ochronnych wokół dalmierzy, nowe otwory w barbecie, nowe dodatkowe relingi, drabinki i oczywiście radar z podstawą...

th_aaron_ward_106.jpg th_aaron_ward_107.jpg th_aaron_ward_108.jpg th_aaron_ward_110.jpg

 

Na chwilę obecną całość prezentuje się tak:

aaron_ward_111.jpg

th_aaron_ward_112.jpg th_aaron_ward_113.jpg th_aaron_ward_114.jpg th_aaron_ward_115.jpg

 

Prace pomalutku posuwają się do przodu - co w następnej odsłonie? Nie mam pojęcia, w którym kierunku poprowadzi mnie "wena"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie klei magicznym CA, albo mniejsze części lakierem bezbarwnym (to patent od pilex7'a).

 

Stanowisko z radarem robi wrażenie, ja ten element robię od podstaw (cały radar) i chyba będę musiał ujawnić na dniach postęp prac u mnie, bo się to dość szarpnęło do przodu. Aczkolwiek technicznie nie tak jak u was koledzy. Ale za 30 lat jak dobrnę do 65 lat (emerytalnego) to i warsztatem was dogonię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Moglbys z dobroci swojej zapodac fotografie kleju, ktorym tak magicznie kleisz te "drobnostki"?
Te wszystkie drobnostki (jak i większe elementy) kleję Tamiya Extra Thin - jest po prostu niesamowity a po wyschnięciu tworzy praktycznie niewidzialną warstewkę. Tym samym klejem przyklejam elementy fototrawione do plastiku - fototrawki same ze sobą na ten klej się nie trzymają ale do plastiku jak najbardziej

 

Pewnie klei magicznym CA, albo mniejsze części lakierem bezbarwnym
CA to blaszkę do blaszki a patentu z lakierem jeszcze nie próbowałem - będę musiał to wykorzystać zważywszy na fakt, że lakier ma bardzo fajną konsystencję do takich właśnie operacji

 

ja ten element robię od podstaw (cały radar)
Też nad tym się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że zajęłoby mi to całe miesiące

 

i chyba będę musiał ujawnić na dniach postęp prac u mnie
Koniecznie , koniecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

auć! a to miał być prosty element, skleić, dokleić blaszki i już a tu widzę otwory nie takie, spasowanie kiepskie a w perspektywie trzy sztuki do zrobienia... może od Marcina wypożyczę fachowców, w końcu mają już wprawę i dobrze im robota wychodzi

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj wieczorkiem zainspirowany Twoimi działaniami wyciąłem sobie te elementy i obejrzałem parę zdjęć

1. Kiepsko spasowane elementy wyprasek

faktycznie, niestety ciężko będzie uzyskać ładną płaszczyznę ścian bocznych bez odcięcia ramion dalmierza

2. Otworu w barbecie umieszczone nieprawidłowo

podstawa jakaś dziwna jest, otwory są jak napisałeś za blisko siebie i właśnie główkuję nad tym czy planować poprawkę tego elementu czy zostawić jak jest, poprawka trochę pracy jednak będzie wymagać

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
podstawa jakaś dziwna jest, otwory są jak napisałeś za blisko siebie i właśnie główkuję nad tym czy planować poprawkę tego elementu czy zostawić jak jest, poprawka trochę pracy jednak będzie wymagać
Niestety TAK Trochę się nadziubałem przy tych otworach - nie wyszły pierwszorzędnie ale myślę, że przynajmniej nieco bardziej poprawnie merytorycznie...

 

Minusem jest brak dokładnej dokumentacji zdjęciowej tego elementu, chociaż można w sieci znaleźć jakieś fragmenty (większość zdjęć wykonana jest ze zbyt dużej odległości) - przy przeróbkach posługiwałem się opracowaniem z jakiejś polskiej gazetki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy przeróbkach posługiwałem się opracowaniem z jakiejś polskiej gazetki...

pewnie z Modelarstwa Okrętowego, wczoraj kartkowałem nr (chyba 9) z tym radarem porównując grafiki z częściami modelu i zdjęciami

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • Super Moderator

Odświeżam temat: Na tapetę poszła analiza jednej ze ścianek nadbudówki rufowej - jak widać na tych kilku przykładach, elementami stałymi, powtarzającymi się na wszystkich tych ściankach są: otwór kanału wentylacyjnego z pokrywą (zawsze otwarty), drabinka, poręcz (brak w DD 464) oraz pionowa rurka przy prawej krawędzi ścianki oraz przewody elektryczne. Elementy zmienne to knaga, jakaś skrzynka pod poręczą (DD 436). W przypadku Aarona DD 483 ścianka wykonana zostanie wg DD 484.

 

Na uwagę zwraca fakt nieco innego wylotu kanału wentylacyjnego oraz jakaś półka po prawej stronie drabinki w przypadku DD 459.

 

Poniżej fotograficzne zestawienie:

aaron_ward_116.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.