Skocz do zawartości

[HUMVEE] /Zakończony/ M1025 Military Police Kuwejt 1991 1:35


Tysiuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny mój Humvee poddany remontowi i zmianom. Przyznam, że jest to mój ulubiony model HUMMWV, ze względu na to że był pierwszy, oraz na malowanie. Udało mi sie go wycieniować trzema odcieniami, na tzw. zakładkę. Niestety, na zdjęciu nienajlepiej to widać, ale może lepiej będzie widoczne na kolejnych.Model był i jest wykonywany bez kupnych elementów waloryzacyjnych. W tym wcieleniu trochę elementów wykonam od podstaw.Model wykonany na zasadzie "prosto od dilera, czyli nówka nie śmigana", aczkolwiek cieniowany. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie wyszedł mały warsztat...

Poprzednio model tak wyglądał:

 

HMMWVM10252.jpg

 

Teraz tak wygląda:

 

IEDwarsztat001-1.jpg

 

Na razie wykonałem tylny zasobnik dla kanistrów:

 

IEDwarsztat002.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że się chwilowo specjalizujesz w remontach. Dobrze czasem wrócić do starego modelu, ale narobiłeś mi smaków na co innego (kuchnia polska i duńska) Więc czekam przede wszystkim na modele od zera.

A co do tego M1025 - masz jakąś koncepcję, jak ma wyglądać po remoncie? Na zdjęciach z Pustynnej Burzy nie spotkałem się z takimi zasobnikami na tylnej klapie, to raczej patent z OIF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dzięki forum i zdobytym dzięki niemu informacjom, moje poprzednie HUMMWV's przestały mi sie podobać. Zdałem sobie sprawę, że maja dosyć dużo błędów, zarówno w aspekcie historycznym jak i merytorycznym. Niestety, nie wszystkie moje modele można już przerobić tak, aby były odnośnikami rzeczywistości. A z drugiej strony nie jestem wielkim purystą, mierzącym stroboskopem grubość lakieru i nie spiąc w nocy z powodu wątpliwości co do doboru odcienia danego koloru.Czasami staram się tylko uchwycić tzw. ducha danego modelu, czy danej wersji. Tych modeli nigdzie nie wystawiam, po prostu robię je dla siebie, jednocześnie ucząc się. W moim przypadku, modelarstwo jest zwykłą przyjemnością, tak jak dla innych np. zbieranie znaczków czy picie piwa.

Modele wersji polskiej i duńskiego Dumvee są obecnie w tzw. przygotowaniu. Czekam na dostawę blaszek, elementów waloryzacyjnych itp. Oglądam jednocześnie zdjęcia i szukam innych materiałów. Nigdy nigdzie nie pisałem, że juz zaczynam je robić...Chciałbym, aby wyszły dobrze, więc pośpiech raczej nie jest wskazany. Ale będą, chociaż nie wiem w jakiej kolejności. Zobaczymy.

Model, który teraz remontuję, nie pochodzi z okresu operacji zwanej Pustynną Burzą lub Pustynną Tarczą, a z Kuwejtu, z roku 1991, juz po zakończeniu tej operacji (dlatego warsztat nazwałem Kuwejt 1991, a nie Pustynna Tarcza). Jak wiadomo, wojna ta zakończyła się praktycznie wraz z ofensywą sił koalicji w dniu 24 lutego 1991r i paniczną ucieczką wojsk irackich - pomijając jeszcze ostatnia bitwę z dnia 2 marca, amerykańskiej 24 Zmechanizowanej Dywizji Piechoty. Ten model przedstawia samochód należący do jednego z zespołów Office Of Special Investigation (Biuro Dochodzeń Specjalnych), operujących na terenie Kuwejtu jeszcze przez ponad 15 miesięcy - stąd na tylych dzwiach kod M8. Służby te po prostu pilnowały porządku, w pewnym stopniu zastępując wywiad, kontrwywiad a przede wszystkim policję, rozbitą przez wojska irackie. Ludzi aresztowano, część rozstrzelano, innych wywieziono do Iraku. Napis Military Police oraz "zajączka" dała sama Academy w zestawie.Lampy sygnałowe zrobiłem sam. Moim zdaniem, niektóre M 1025 miały tego typu zasobniki na kanistry i inne elementy wyposażenia - można je zobaczyć w filmie "Jarhead", o ile sie dokładnie przyjrzeć. Mając nadzieję, że nie była to fantazja scenarzystów. Dorabiam taki zasobnik trochę na zasadzie "widzimisię", ale nie mogłem odszukać jakiejkolwiek sensownej fotki - w każdym razie bojowo wygląda. Myślę, że były "sklecane" - przynajmniej w tamtym czasie, na zasadzie "ad hoc" - z praktycznego powodu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bodek 66

Po prostu te modele już są wykonane, lepiej lub gorzej. Dzięki Forum poprawiam je, przy okazji zmieniając coś tam...Natomiast M988 IED (fuj, co za nazwa!) był robiony od podstaw.Oglądałem Twój model, polski z Iraku...noooo, klękajcie narody! Piękna sprawa...Dobry zegarmistrz to początkujący czeladnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja specjalizuję się w baaardzo długich warsztatach, Ty natomiast warsztatach błyskawicznych.

To oczywiście był żart, ja również sklejam dla przyjemności i dlatego moje warsztaty trwają tak długo, nie wyobrażam sobie żebym robił coś na siłe bo czas mnie goni. Dłubię wtwdy gdy mam na to ochotę i często zwłaszcz w lecie robię dłuższe przerwy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Model, który teraz remontuję, nie pochodzi z okresu operacji zwanej Pustynną Burzą lub Pustynną Tarczą, a z Kuwejtu, z roku 1991, juz po zakończeniu tej operacji (dlatego warsztat nazwałem Kuwejt 1991, a nie Pustynna Tarcza)...

Nie popatrzyłem na datę i wpisałem jakoś tak z automatu Pustynną Tarczę w liście uczestników i modeli. Już poprawiłem.

...Moim zdaniem, niektóre M 1025 miały tego typu zasobniki na kanistry i inne elementy wyposażenia - można je zobaczyć w filmie "Jarhead", o ile sie dokładnie przyjrzeć. Mając nadzieję, że nie była to fantazja scenarzystów. Dorabiam taki zasobnik trochę na zasadzie "widzimisię", ale nie mogłem odszukać jakiejkolwiek sensownej fotki - w każdym razie bojowo wygląda. Myślę, że były "sklecane" - przynajmniej w tamtym czasie, na zasadzie "ad hoc" - z praktycznego powodu.

Na wyglądzie Humvee z filmów nie do końca bym się wzorował. Ale ja też nie jestem purystą, lubię obładowane Humvee, więc zasobnika się nie będę czepiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiuniek na racka idą raczej same kanistry, pudła z MRE i ammo do środka, plecaki śpiwory i podobne ida na przedni stelaż, oraz klapę od bagażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiuniek na racka idą raczej same kanistry, pudła z MRE i ammo do środka, plecaki śpiwory i podobne ida na przedni stelaż, oraz klapę od bagażnika.

Yunior, ogólnie masz rację. Ale na tym zdjęciu:

Irak689.jpg

widać w racku na Humvee po lewej jakiś karton, na tym po prawej chyba 2 kartony MRE. Plecaki często przewożone są z boku pojazdów, co też widać na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten na pierwszym planie ma wodę ten na drugim, owszem coś co wygląda na MRE, jednakże tak jak Ty je zamontowałeś, przy ruszeniu się samochody by powypadały. Ustaw je chodziarz na sztorc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, z pewnością macie rację. Ale z drugiej strony, nie sądzę aby przewóz jakichkolwiek rzeczy przez Humvee był regulowany regulaminami czy zarządzeniami, zwłaszcza w US Army (chociaż kto wie...).Fakt, na fotkach widać kanistry, i to na wodę. Niestety, nie dysponuję na razie takimi kanistrami, a i na paliwo w tej chwili nie mam ich wiele...Dlatego wymyśliłem te kartony wraz z dwoma kanistrami.Podejrzewam, że na rackach przewozono nie tylko kanistry, ale również pewnie inne rzeczy - jak to podczas działań wojennych. A kartony mogą być prawdopodobne. Fakt, kartony leżą płasko, zrobię jeszcze dodatkowe mocowania, tak aby pakunek wyglądał realistycznie...

 

Mam w piwnicy jeszcze jeden kanister (20), przymierzałem, ale coś mi nie grało...Chyba nie ten kolor (zielony)

 

Rzeczywiście, na bokach pojazdu, z nadbudową Hard Top, są mocowane plecaki, karimaty, śpiwory itp. Czy wiecie do czego są mocowane? Akurat w tym miejscu jest raczej gładka powierzchnia. Na innych fotkach widać to wyraźnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na bokach pojazdu, z nadbudową Hard Top, są mocowane plecaki, karimaty, śpiwory itp. Czy wiecie do czego są mocowane? Akurat w tym miejscu jest raczej gładka powierzchnia. Na innych fotkach widać to wyraźnie...

Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem. Być może jakieś linki wiązane do uchwytów na górnej kalpie lub do uchwytów wewnątrz i wychodzące między dachem, a klapą. Niestety na zdjęciu wrzuconym przez mnie kilka wpisów wcześniej nic takiego nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na klapie tylnej oraz na krawędzi dachu dookola niej sa ucha które umożliwiają zabezpieczenie ekwipunku, linkami, pasam,i shockcordami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie

Popatrzyłem na publikacje dotyczące HMMWV i nie ma tam nic o żadnych zaczepach z boku wiec sa dwie prawdopodobne opcje, pierwsza to ze jest puszczona na długości bagażnika linka, do której jest mocowany ekwipunek, lub każdy plecak jest zamocowany indywidualnie, druga opja to ze żołnierze sami robią sobie jakies uchwyty, w co wątpię ze względu na to iż mogłoby to zostać uznane za niszczenie mienia wojskowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę Yunior...Myślę, że podczas działań wojennych, zresztą w jakiejkolwiek armi, nie zwraca sie na takie sprawy uwagi, no chyba że pojawi sie jakiś oficer-służbista. Wojna rządzi się swoimi prawami, raczej o takich sprawach sie nie myśli. Sprzęt jest po to, aby był używany jak najefektywniej, a nie po to aby sie z nim obchodzić jak z jajkiem. Zresztą dobrym przykładem jest sama amerykańska armia, która raczej przesadnie nie pieści się ze sprzętem. Przykładem jest chociażby Irak, gdzie sprzęt zniszczony lub poważnie zużyty czy uszkodzony wywozi się na jakieś wyschnięte jezioro i po prostu zostawia ( nie pamiętam nazwy tego jeziora, coś po arabsku). Wszędzie podczas wojny, na froncie sprzęt jest ulepszany, modernizowany w zależności od potrzeb. Przykładem polskie Honkery, czy pierwsze samochody dopancerzane, na zasadzie "z czego i jak sie da...".

A uchwyty? Nie wszystkie egzemplarze je mają, nawet na pokrywie bagażnika.Myslę, że to po prostu zależy od serii produkcyjnej...

Przynajmniej tak mi się wydaje...

 

M1025zmotocyklem.jpg

 

hmmwv-dvic369.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając ostatnio świetny serial, Generation Kill, podpatrzyłem jak są montowane plecaki, niestety nie bylem wstanie zrobić printscreena. Na bokach paki sa zamocowane 4 uchwyty w kształcie litery U do której są montowane plecaki czy to na ramie czy szelkami. Może się jeszcze nada ta informacja:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.