Skocz do zawartości

Polskie Mig-21PF i Lim-5P/Mig-17PF


Kukuruźnik

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy

 

Poszukuję zdjęć kolorowych dowolnych egzemplarzy samolotów jak w temacie, użytkowanych w polskich pułkach. Tak pod kątem przymiarki do budowy modeli tych samolotów w niedługim czasie. Szczególnie zależy mi na kolorowych zdjęciach przechwytujących Lim-ów (kolory osłon stacji radiolokacyjnej).

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Późno-logicznym byłby kolor zielony, ale występował on dopiero od Mig-19. Ten błękit ma odniesienie we wczesnych myśliwcach ZSRR (np. Jak-25).

Może ten kolor miał maskować posiadanie stacji przez samolot?

Kolor czerwony był zarezerwowany dla sprzętu hangarowego (drabinki, osłony, podstawki).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy na podstawie muzealnych malowań /odmalowań/ mozna pokusić si o stwierdzenie że wczesna farba na pokrycia radioprzezroczyste była koloru błękitnego. W/g mnie mogła być zarówno zielona jak i szara w róznych odcieniach .

Co do Lim-5P , kolor osłon na foto to ani czarny ani czerwony ;). Raczej zielony. Mówie to na podstawie fotografii Lim-5P z 13 PLM wkrótce po dostarczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na środkowym zdjęciu farba błękitna jest oryginalna. Była to standardowa farba występująca na wielu zdjęciach samolotów (nie z muzeów). Kolor zielony pojawił się znacznie później. Farba rodioprzeźroczysta była dwuskładnikowa, specjalna, limitowana. Na pewno Rosjanie nie stosowali różnych odcieni tej farby (błękit, odcienie szarości i zieleni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w załączeniu przesyłam zdjęcie dolnej osłony stacji radiolakacyjnej od Lima 5 P - ja mozna zobaczyc kolorów było wiele - od szarego az po niebieski. Jesli potrzebujesz wiecej zdjęć pisz na prv

b63003ce3b223ca6med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest Wam znany artykuł z Lotnictwa 5/2009 gdzie są zdjęcia zarówno Mig-17 PF jak i PFU ,gdzie osłony radaru mają różne kolory,w szczgólności poszukiwania /górna/ ciemniejsza i naprowadzania /we wlocie/ jaśniejsza .To do PFU.Zdjęcie naszej PF ukazuje iż trzy elementy pomalowane są farbą o tym samym kolorze /odcieniu/ a mianowicie góra ,srodek jak i dół wlotu przy działkach.Co w tym ostatnim przypadku jest troche dziwne...ale możliwe.I jest to kolor jaśniejszy od numeru burtowego.Ale jaki? Szary ? w dodatku błyszczący a nie pół matowy jak na goleniach podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frescopf, ciekaw jestem jakie barwy wypatrzyłeś od spodu. Te pewnie są "prawidłowe/typowe".

Później mogły być podmalówki. A na wierzchu to już chyba są kolory farb z zestawu kamuflażu LiM-5M. Stacji wówczas nie malowano odmiennie.

Czy jest tam typowa radio-przeźroczysta zielona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinęła się tutaj ciekawa dyskusja. Temacik - wydawałoby się - prosty, ale dobrych materiałów niewiele. Ja znalazłem jedynie potwierdzenie szarego na górnej osłonie i białego na okrągłej (PF) albo obu szarych (Lim-5P). Nie wiem czemu, ale błekitny już na początku wykluczyłem. Może błędnie? Taki kolor na pewno stosowali Rosjanie na swoich PF oraz Niemcy z DDR. Na polskich samolotach nigdy tego koloru nie widziałem. Czerwony też wydawał się prawidłowy ale już zielony raczej nie. Dlatego nadal szukam zdjęcia "z epoki", które potwierdziłoby kolor osłon dla konkretnego egzemplarza (numer burtowy).

Czyli wiem, że nic nie wiem....

Może ktoś jeszcze coś do dyskusji dorzuci?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patyk, ten Lim-5P to pierwszy pewniak co do malowania osłony stacji radiolokacyjnej. Na dodatek ma imię własne "Marysia".

 

img089.jpg

 

img090.jpg

 

Opis renowacji w Aeroplan 1/2006.

 

(...) podczas dokładnej penetracji warstw farby odkryta została jedynie niebieska z jasnoszarym podkładem. Świadkowie tamtych czasów pamiętają dziś kolor niebieski - i taki też znalazł się na dziobie odnowionej "Marysi". (...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaarek to jest zdjecie LIma 5P, niemodyfikowanego do wersji M. Samolot byl pomalowany w plamy w jednostce ale laminat na obu oslonach stacji radiolokacyjnej nie byla malowany. Widac ile kolorw bylo nakladanych na oslone i jakie - od niebieskiego , po zielonkawy ( bardzo bliski niemieckiem RLM 02 ) po szary. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czub.th.jpg

 

Samolot od wypchniecia z fabryki do chwili zrobienia zdjecia latał przez 7 miesięcy ,a widac odpryski farby i wypłowienia ?

Kolor cyfr ,,6..,, czerwony .Widac ze owiewki radaru sa ciemniejsze i błyszczące,a także wspomniany pas przy działkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.