Skocz do zawartości

F4U-1 "Birdcage" Corsair- Tamiya 1/48


Chudziutki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Model pewnie każdemu kto "siedzi w cztrerdziestce ósemce" bardzo dobrze znany więc nie będę się rozpisywał na temat zestawu. Powiem tylko tyle, że sklejał się znakomicie Model wykonałem praktycznie "z pudła" dodając tylko fototrawione pasy w kabinie pilota.

Samolot w malowaniu z VMF-213 por. George'a Defabio. Model malowany emalią Model Master "Navy Blue Gray" nr 2055 i akrylem Pactry A43. Znaki rozpoznawcze pochodzą z zestawy "suchych" kalkomanii ukraińskiej firmy Print Scale (bardzo fajnie się nakładają- polecam ), "wash" wykonałem czarną emalią Humbrola mocno rozcieńczoną w benzynie do zapalniczek.

Chodniki na skrzydłach i "nose art" tylko z jednej strony osłony silnika to tylko moja wizja ponieważ nie znalazłem żadnego zdjęcia przedstawiającego faktyczny wygląd tych elementów. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie popełnił kilku "baboli" np. zły kolor wnęki kółka ogonowego, zły kształt tylnej płyty w kabinie pilota i kilka innych drobiazgów

 

cors01.jpg

cors02.jpg

cors03.jpg

cors04.jpg

cors05.jpg

cors06.jpg

cors07.jpg

cors08.jpg

cors10.jpg

cors12.jpg

 

Można się wyżywać

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wspomnianymi przez Ciebie mało zauważalnymi „babolami”, model się bardzo ładnie prezentuje. Bardzo fajnie wykonany wash.

 

Czy celowo wybrałeś kolor 2055 Navy Blue Gray zamiast 1720 Intermediate Blue? Zresztą różnią się one minimalnie tylko odcieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie zrobiony model, świetnego samolotu, widać walki na pacyfiku jeszcze nie sponiewierały jego kadłuba.

Nawet nie wykryłem niuansu między Navy Blue Gray a Intermediate Blue z uwagi na wręcz minimalną różnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy celowo wybrałeś kolor 2055 Navy Blue Gray zamiast 1720 Intermediate Blue? Zresztą różnią się one minimalnie tylko odcieniem.

Zdecydowana większość wczesnych "Korsarzy" w dwubarwnym malowaniu była malowana Navy Blue Gray także dobór farby był zamierzony

 

Fajne zacieki na zbiorniku. Maszt anteny nie jest z deka krzywo?

 

Antenę faktycznie troszkę cofnęło przy napięciu linki. Zacieki na zbiorniku zrobiłem mocno rozcieńczonym czarnym Humbrolem rozdmuchniętym powietrzem ze sprężarki.

 

Cieszę się, że Wam się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy celowo wybrałeś kolor 2055 Navy Blue Gray zamiast 1720 Intermediate Blue? Zresztą różnią się one minimalnie tylko odcieniem.

Zdecydowana większość wczesnych "Korsarzy" w dwubarwnym malowaniu była malowana Navy Blue Gray także dobór farby był zamierzony

 

Dzięki, a z którego roku jest ten Korsarz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

por. George'a Defabio na tym samolocie i w tym malowaniu latał w walkach o Guadalcanal w lipcu 1943 roku ;) zatem w takim wypadku mógł być to właśnie Navy Blue Gray, na pokładach lotniskowców stacjonowały wtedy Wildcaty w takim malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możecie sprawdzić swoje źródła, bo na stronie: http://www.ipmsstockholm.org/colorcharts/stuff_eng_colorcharts_us.htm jest informacja:

M-485 Blue Gray - Topside of USN aircraft until 1942

ANA 608 Intermediate Blue - Fuselage sides of USN aircraft after 1942

Dokładniej to nowe malowanie obowiązywało od rozkazu z 5 stycznia 1943.

 

Te kolory są prawie takie same, więc na modelu jeżeli jest używany tylko jeden z nich to nie widać różnicy.

 

[EDIT] Znalazłem odpowiedź (chyba): do 1942 obowiązywał schemat Blue Gray/Light Gray, a od 1943 Sea Blue/Intermediate Blue/White. To chyba wszystko tłumaczy , a moje wcześniejsze pytanie było bezsasadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zastosowanie Navy Blue Gray było prawidłowe Corsair miał pewne wady, które wyeliminowały go z wprowadzenia na pierwszą linię na lotniskowce i ogólnie do walki - 1/3 droższy od Hellcata (to sporo) i nisko osadzona kabina, co powodowało niebezpieczne lądowania na lotniskowcach. Stąd poszły do walki na lotniskach naziemnych z początku, wyjęli z magazynu, odkurzyli i leć synu, walcz ;) Mówię tu o pierwszym wariancie seryjnym, jak w tym modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Bardzo mi się podoba. Śliczności,chociaż kokpit powinien być w tej wersji

pomalowany na h 149, wnęka kółka ogonowego i małe wnęki przy goleniach

głównych na "indiańską czerwień"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba. Śliczności,chociaż kokpit powinien być w tej wersji

pomalowany na h 149, wnęka kółka ogonowego i małe wnęki przy goleniach

głównych na "indiańską czerwień"

A z czego zaczerpnąłeś te informacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kokpit powinien być w tej wersji

pomalowany na h 149, wnęka kółka ogonowego i małe wnęki przy goleniach

głównych na "indiańską czerwień"

 

Nie na indiańską czerwień tylko na kolor łososiowy (salmon) powstający w wyniku barwienia zink chromate primera tzw. pastą indiańską. W efekcie mamy kolor pomarańczowo różowy. Fakt, że Vought barwił farbę inaczej niż wszyscy jest znany, ale na poziomie szczegółów trudno o jednoznaczne i pewne informacje. Kokpit chyba raczej ciemniejszy mógłby być, bo nie obowiązywał jeszcze interior ze wzornika ANA.

Model bardzo fajny chociaż ja pewne szczegóły widziałbym troszkę inaczej. Zmieniłbym kolor korpusu silnika. Jeśli się nie mylę to dałeś to co na spodzie, a powinien być szary, ale znacznie ciemniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.