Skocz do zawartości

Spitfire Mk. VIII USAF 1/48 ICM + Eduard


karambolis8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Próbuję ostatnio różnych technik, czego efektem jest ten model. Wykonałem odrapania metodą na sól, dalej uczę się preshadingu, washa, pasteli i olejów. Różnie wyszło, ale ogólnie z modelu jestem zadowolony. Jak zwykle pomalowany Model Masterami, a na koniec matową Pactrą. Wykorzystałem też zestaw blaszek Eduarda do kokpitu. Wiem, że kalki są niepoprawne, ale nie miałem lepszych.

 

Co robicie, że krawędzie ramek oszklenia nie strzępią się przy ściąganiu masek?

 

sh105028.jpg

sh105023.jpg

sh105035.jpg

sh105033.jpg

sh105031.jpg

sh105030.jpg

sh105029.jpg

sh105026.jpg

sh105025.jpg

sh105024.jpg

sh105041.jpg

sh105039.jpg

sh105038.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Nie znam się na spitach ale model mi się podoba, ładnie choć nie nachalnie wycieniowany ,wydarte do żywego też wygląda ok ,ogólnie miły dla oka .

Nie powinien mieć lusterka wstecznego na owiewce i anteny rozpiętej od słupka do s/p?

 

Też mam udrękę z tym maskowaniem oszklenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaje sobie rano, włączam komputer, patrzę, a tu... całkiem nieźle wykonany Spit

 

Ma swoje niedoskonałości, ale ogólnie robi całkiem dobre wrażenie. Ma ciekawe (żywe malowanie), a sama powierzchnia lakiernicza jest całkiem gładka. Obicia na sól również fajne, ale chyba nieco za mocne.

 

To co jeszcze należałoby dopracować to:

 

1. Wash, który pomimo tego, że spełnił swoją rolę (nie pobrudził powierzchni, a nadał jej trójwymiarowość), nadal nie wszedł wszędzie. Następnym razem staraj się przed malowaniem i po pierwszej warstwie podkładowej przetrasować linie podziału by wash mógł wejść wszędzie tam gdzie powinien.

 

2. Wydechy przydałoby się nawiercić, albo przynajmniej zaznaczyć czarną farbą ich wyloty. Sama rdza na wydechach wyszła Ci nieźle, choć nie powinna totalnie dominować nad ich metaliczną powierzchnią.

 

3. Fajnie, że postanowiłeś zrobić niejednolite kolorystycznei okopcenia z przepeleniami, ale w okolicach godła przy kokpicie trochę Ci się one "skropkowały". Czy to nie czasem jakiś odcisk palca ?

 

4. Łom powinien być srebrny

 

5. Obicia jak już powiedziałem, wyszły Ci ładnie, ale jest tu pewna niekonsekwencja. W okolicach wejścia do kabiny są bardzo silne, a w pozostałych miejscach "wzmożonej eksploatacji" (tam gdzie łażą i działają ludzie) maszyna jest niemal sterylna. Najlepiej przed rozpoczęciem przygotowywania śladów eksploatacji przejrzyj dokładnie zdjęcia danej maszyny, danej jednostki lub przynajmniej podobnej maszyny z tego samego frontu. To Ci bardzo pomoże.

 

6. Aby po zdjęciu taśmy maskującej malowanie ramy oszklenia nie postrzępiło się, należy mocno dociskać taśmę do oszklenia przy maskowaniu i natryskiwać farbę w stronę od taśmy, a nie do taśmy. Należy również starać się nie kłaść bardzo grubej warstwy farby na ramę.

 

To chyba tyle. Tych uwag nie traktuj jako krytycznych, bo model naprawdę wyszedł Ci do rzeczy. Traktuj je jako rady na przyszłość. Myślę, że jak tak dalej pójdzie to przy okazji kolejnych galerii, będzie naprawdę na co popatrzeć i co podziwiać

 

Powodzenia w kolejnych projektach!

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za dawkę merytorycznych uwag. Z pewnością przydadzą się przy kolejnych spitach, przy których planuję wykorzystać większą dokumentację niż instrukcja do modelu i blaszek ;) Wiem, że tu i tam mu brakuje, ale dosyć mi się podoba. Kolejny będzie lepszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ładny, bardzo mi się, oryginalne malowanie w końcu jakaś odmiana po dominujących brytyjczykach Trochę rażą mnie te obicia na skrzydłach wydają mi się za bardzo plamowate ale ogólnie jest ok.

Pozdrawiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Kurcze! Świetna sprawa! Widzę, że kamo robione aerografem, a jak to zrobić pędzlem?! Mam tego spita gdzieś pod biurkiem i zatrzymałem się właśnie na kamuflażu, który chcę użyć pędzla. Jakim cudem wykonać maskowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, kamo z aero. Najpierw namaluj ostrożnie cienkim pędzlem kontury plam, a potem wypełniaj już całkiem swobodnie. To chyba najlepszy sposób. Przy maskowaniu i pędzlu wychodzą strasznie grube schody na krawędziach plam, których łatwo się nie usunie. Na koniec, po 100% wyschnięciu i stwardnieniu farb, przeszlifuj model papierem 2500 na mokro, żeby usunąć smugi po pędzlu, pomaluj Sidoluxem i będzie cacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.