Skocz do zawartości

Izraelski Spitfire, 1/48 Italeri + dodatki


Wachmistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam moją trzecią produkcję 1/48:

 

Historia:

Pierwszy izraelski Spitfire powstał w lipcu 1948 r. w warsztatach pod Tel Avivem jako składak z części znalezionych na wrakowiskach RAF w Palestynie oraz z "pozyskanych" w tym czasie spitfirów egipskich. Samolot oblatano w lipcu 1948 roku i oznaczono D-130. Razem z drugim składakiem D-131 brał udział w misjach myśliwskich i rozpoznawczych. W listopadzie 1948 roku został pozbawiony uzbrojenia i wypolerowany do naturalnej barwy metalu. Otrzymał nowe oznaczenia: czarną "10", numer ewidencyjny 2001, ster kierunku w biało-czerwone pasy i "anioła śmierci" 101 dywizjonu na osłonie silnika. Od tej pory wykonywał tylko zadania rozpoznawcze. Mimo tego, że był składakiem, samolot rzadko doznawał awarii i cieszył się wśród pilotów dobrą reputacją. Przetrwał do 1951 roku, kiedy uległ pożarowi na ziemi. W tym czasie Izrael dysponował już flotą ok. 90 spitfire zakupionych w Czechosłowacji i Włoszech.

Korzytałem z publikacji Alexa Yofe "Spitfire Mk. IX in the Israeli Air Force Service 1948-1956" oraz artykułu "Izraelskie supermarine spitfire" w Lotnictwie 1/2011.

 

Black10pic1.jpg

 

Model:

Wykorzystałem model spitfire IX "American Aces" Italeri. W budowie wykorzystałem także żywiczną kabinę i fotel True Details, zostawiłem jednak zestawową wręgę pod tablicę rozdzielczą, co spowodowało pewne kłopoty. Dodałem też tablicę rozdzielczą oraz niektóre drobiazgi z blaszki Extratech. Wykonałem tez niewielkie modyfikacje, na podstawie fotografii lub opisów, jak np. charakterystyczne dla PR.XI otwory kamer w kadłubie. Nie sposób było jednak ustalić w 100% cech tej hybrydy kilku wersji Spitfire'a. Malowanie sprejami Tamiya, mniejsze elementy pędzelkiem farbami Revell Aqua. Kalki Techmodu (jeśli ktoś chce kalki do wersji egipskiej, to zapraszam).

 

Wykonałem wersję nieuzbrojoną "Black 10", baza Hatzor, początkek 1949 r.

fbbd8bc88656bf14.jpg

 

121c0c1b4b33defa.jpg

 

961d23cea81ece1b.jpg

 

54cdb974ea918771.jpg

 

89c59b4d6046665e.jpg

 

9c683f5fd82d1d26.jpg

 

 

Edytowane przez Wachmistrz
zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne, rzadko spotykane malowanie. Co do osmaleń od wydechów to dziwna sprawa. Na 3 ostatnich zdjęciach prawie ich nie widać i na nich model wygląda zdecydowanie lepiej. Ogólnie bardzo fajnie, malowanie spreyami daje radę.

 

Tak na marginesie, to w wydawnictwie Ventura Classic Warbirds "Spitfire. Star of Israel" można znaleźć także kilka innych archiwalnych fotek "10ki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dziękuję za wpisy i zaglądnięcie do galerii.

Co do osmaleń, to kwestia gustu Chciałem jakoś ożywić ten jednostajny nieco model. Poza tym, sam przyrządzam łosze i filtry, bazując na barwniku akrylowym i opóźniaczu. Nie używam farb olejnych. Czasem zbyt szybko zaschnie i uzyskuję efekt mocniejszy od zamierzonego (bardziej chciałem, żeby to były przebarwienia metalu niż osmalenia). Nie wiem też, jak to wyszło, ale na żywo "osmalenia" są bardziej widoczne, jak się patrzy na model pod kątem, patrząc prostopadle, są słabiej widoczne. Może to przez nieco grubszą fakturę lakieru nakładanego spreyem. W każdym razie podoba mi się ten efekt.

 

@Banny, w podanym przeze mnie wydawnictwie też są inne fotki, np.ta:

spit101.jpg

 

Jedno trzeba przyznać, samolot był względnie czysty. Trochę mnie poniosło

 

Dodam też jedno zdjęcie kabiny (trudno sfotografować):

p1060485w.jpg

 

Jestem nieco zawiedziony, ze nikt nie zauważył małego żartu kolorystycznego wykonanego na tym modelu. Może ktoś jeszcze dostrzeże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.