Skocz do zawartości

Focke-Wulf Fw 190A-4-----> Zvezda 1/72


Abominus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Atakuję Was zestawem robionym prosto z pudełka. Malowanko pędzelkiem, delikatne ślady eksploatacji bez żadnych waloryzacji i upiększeń. Gdzieniegdzie lekkie potknięcia w postaci przygrubej warstwy farby. Kalki choć potraktowane odpowiednimi płynami to miejscami się świecą i nie chcą porządnie przylgnąć. Brak przewodu antenowego.

 

Samolocik przedstawia maszynę Fw-190A4 <+o, należącą do jednostki 12/Jagdgeschwader 1, która na jesieni 1942 roku stacjonowała w Munchen-Gladbach. Pilotem maszyny w tym czasie był Oblt. Gunther Witt. Lotnik ten w swojej karierze zdobył jedynie dwa zwycięstwa powietrzne:

 

09.06.1940 - Hawk-75A na południe od Rheims;

20.10.1940 - Spitfire nad Londynem;

 

Niestety, 8 lutego 1944 roku (w tym czasie Oblt. Witt służył w 7/JG1) roku podczas walki powietrznej z P-47 nad Luxemburgiem, jego Bf-109G-6 (biała 2, Wrk.nr.15406)

został trafiony, w skutek czego ranny pilot wyskoczył ze spadochronem. Na ziemi zabrano go do szpitala gdzie zmarł w wyniku odniesionych ran.

 

To tyle, teraz fotki;)

 

6ghapx.jpg

10gb3pj.jpg

20jmhdt.jpg

294jmdf.jpg

14lsw03.jpg

1zx84u0.jpg

o8hz52.jpg

24fi4gn.jpg

2yplsnl.jpg

24b3wjt.jpg

ok7psn.jpg

26449c5.jpg

152lr4l.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i całkiem przyjemny model wyszedł !

 

 

taka mała dygresja...

po świetnym zestawie Bf-109F, gdy dowiedziałem się że Zvezda wypyszcza tą fokę pomyślałem - wreszcie będzie porządna krótkonosa foka w dobrej cenie! (jest świetna Tamyia ale swoje kosztuje) niestety modelik jest na sporo niższym poziomie niż 109tka... leży u mnie na półce i czeka na swoje 5 min, o ile 109tkę porównywano nawet z FineMolds (4-5 razy droższym!) to ta foczka odpada całkowicie w zestawieniu z Tamyią (oczywiście jest o niebo lepsza od foki Matchboxa ale po tym co Gwiazdka pokazała w 109 można było się spodziewać więcej...)

 

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta foczka odpada całkowicie w zestawieniu z Tamyią (oczywiście jest o niebo lepsza od foki Matchboxa ale po tym co Gwiazdka pokazała w 109 można było się spodziewać więcej...)

 

 

!

 

Jest coś mocno sknocone, czy pieszesz raczej o ogólnych wrażeniach? Gdybyś mógł sprecyzować zarzuty, to byłoby to korzystne, nie tylko dla mnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście już mówie co miałem na myśli;

to po kolei żeby było w miare obiektywnie (bo nie chodzi mi o ogólne zmarudzenie modelu:) ):

- bryła ogólnie jest ok, jeszcze poprzykładałem skrzydło i kadłub do planów i obrysy są w porządku

- irytujące uproszczenia, model wprawdzie jest zrobiony w koncepcji do złożenia bez kleju i to mogło by tłumaczyć pewne rozwiązania, ale np dźwignie składania podwozia uproszczone jak w A8 Academy, aż się prosi przeszczepić z A8 revella czy D9 Italeri (przy ogólnej knotowatości tego zestawu ten detal im się udał) albo zupełnie zaślepione wydechy z mocno uproszczonymi klapkami went. zaraz za wylotami... już pomijam że to zaślepienie jest tam troche za cienkie, a wystarczyłyby choćby dziury jak w starym revell-u

- pozioma powierzchnia zaraz za kokpitem nie dość że nie ma w ogóle detali to jeszcze przebiega tamtędy łączenie kokpitu z kadłubem (najlepiej podpatrzyć jak wygląda wanna kokpitu), revell mimo lat jest b.przyjemny a i nowy airfix choć prymitywniejszy od revella to coś tam jest, bo wydaje mi się jest to dość charakterystyczny detal fok

- w 109tce ogólnie powierzchnia płatowca miała dużo więcej finezji, dobre podziały, nitowania, śruby na panelach pod skrzydłami, imitacje zawiasów osłon silnika, może i przerysowana ale zaznaczona faktura powierzchni sterowych, tu uproszczenia - płasko, nudno, bez polotu.... Abominus ładnie złoszował dół (2 ostatnie fotki) to nawet coś tam widać ale i tak ogólnie ubogo...

- kokpit w 109tce jest super jak na model w tej cenie (jak w nowych airfixach - zero, mustang czy spit I) a tu prawie pustkowie... stary revell to przy tym poezja detalu...

- szkiełko - jak to u Zvezdy - super przejrzyste, mogło by być podzielone ale trzeba to wybaczyć koncepcji składania bezklejowego, ogólnie na plus, oczywiście ten punkt absolutnie miażdży revell-a

- brakuje paru detali które zauważą znający 190tki np. łącznik płyty pancernej (z zagłówkiem) z mniejszą płytą w osłonie kabiny (tam gdzie była kolejna rolka mechanizmu anteny) - ot pręcik od płyty w tył, praktycznie brak jakiejkolwiek imitacji silnika, przez te żaluzje coś tam jednak widać (i znów stary revell...), z jednej strony sprytnie z drugiej - aż za sprytnie poradzono sobie z mocowaniem wewnętrznych klapek podwozia - zupełnie eliminując wyloty łusek kadłubowych KM-ów, środkowa przegroda komory podwozia też do poprawki - choć na plus jej głębokość, faktura i patent z pokazanymi lufami KMów (prawdą jest że chyba nie ma zestawu w 72 który by dobrze odwzorowywał komory podwozia, nowy Airfixowy A8 jest tu małym wyjątkiem, może jeszcze Ta152 dragona - tam są dziury i imitacja tyłu silnika), oczywiście te detale (a właściwie ich brak) nie dyskwalifikują modelu, może początkującemu to nie zrobi różnicy ale już "średnio wtajemniczony" bądzie widział czego nie ma

 

Mnie ogólnie i tak cieszy pojawienie się tego modelu, wymienione przeze mnie "ułomności" zestawu oczywiście nie są nie do poprawienia (pewnie większość z nich jakoś poprzerabiam i poprawie), zniechęca jednak - tak jak wspominałem - duże uproszczenie,

a może kupując go niemal "w ciemno" zaraz po ukazaniu się miałem po prostu troche za bardzo wygórowane oczekiwania po b. pozytywnym odbiorze 109tki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.