Skocz do zawartości

PZL-37 B "Łoś" - ZTS Plastyk 1/72


kisielprk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Śledząc forum zauważyłem ostatnio mały wysyp początkujących modelarzy, więc i ja dołożę cegiełkę.

 

Jest to trzeci model za jaki się wziąłem, poprzednie dwa nie nadają się do publikacji.

 

W tym modelu po raz pierwszy starałem się zrobić wash farbą olejną dla plastyków. O ile z grzbietu jestem zadowolony (jak na początek), o tyle brzuch wyszedł tragicznie (pierwszy w kolejności był washowany).

 

Model prosto z pudła, bez dodatków, malowany pędzlem i Pactrą. Moim największym grzechem był brak cierpliwości, sporo rzeczy mogłem zrobić lepiej. Żałuję też, że nie pokusiłem się o dokupienie błękitnej farbki na brzuch. Model bez podwozia. Robiony był od początku na podwieszenie (stąd czarna farba na gondolach silnika- spierniczyłem klapy po całości i trzeba to było ukryć).

 

Koniec wstępu. Oto mój pierwszy post na forum i model.

 

d5ba387ac8993ea38d6c2f6267e71f76.jpg

 

f5472bca67eb8d7bb3bd9d8b50c49810.jpg

 

9ea0a91e52843f2a02cb0ca5ffb32fbf.jpg

 

bb4f73a1bb1ce41333e32e0ff7422ef0.jpg

 

2ede13132c2904330c3f35feff59f219.jpg

 

dc6a3f59d5ec42ede8c872aeed795b32.jpg

 

12cdd1eaa03eb63e44fe951b6fb817ae.jpg

 

79cf3f13589f2d43d32a60f11358fee8.jpg

 

ffd29f5024f54c98188bd25fe4510564.jpg

 

Proszę o porady, oceny i konstruktywną krytykę.

 

PS. Zabawa w modelarstwo redukcyjne z zachowaniem realiów historycznych w każdym detalu na dzień dzisiejszy mnie nie interesuje. Chcę czerpać radość z prymitywnego procesu tworzenia.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Zabawa w modelarstwo redukcyjne z zachowaniem realiów historycznych w każdym detalu na dzień dzisiejszy mnie nie interesuje.

 

Pierwszy etap to klejenie i malowanie według instrukcji zamieszczonej przez producenta zestawu. Jesteś w połowie tej drogi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak: mnie się bardzo podoba ale inni bardziej doświadczeni modelarze mogą być z niego(tzn.twojego modelu) nie za bardzo zadowoleni bo jest trochę przybrudzony a słyszałem ze Polska obsluga naziemnia z okresu IIww dbala o ten samolot nie to co w innych krajach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy etap to klejenie i malowanie według instrukcji zamieszczonej przez producenta zestawu. Jesteś w połowie tej drogi:)

 

To, to ja wiem Minie trochę czasu, zanim opanuję podstawy, ale po prostu wahałem się czy cokolwiek zamieszczać na forum czytając opinie w stylu "model zniszczony, bo odcień farby na prawym kole jest o jeden ton za jasny, a pitot skrzywiony o 5*!"...

 

Przede wszystkim to cierpliwości mi więcej trzeba. Straszny raptus jestem... Wiem, że potrafię lepiej, ale nie mam cierpliwości do detali i brak mi dokładności. Z czasem się wyrobię.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem się wyrobię.

 

Pewnie tak. Po ok. dziesięciu modelach będziesz widział postęp. Zainwestuj trochę w narzędzia, materiały, sprytne kleje, spachlówki.

Zwróciłem np. uwagę na to jak zlepiłeś linki antenowe. Okręciłeś ją wokół masztu, potem przylepiłeś dużym glutem do kadłuba i usterzenia. Jakbyś miał klej cyjanoakrylowy i wpuścił antenę w niewielki otwór to by nie było wokół tej linki kleksa z kleju. Drobiazg, który może robić różnicę.

Cel na następny model powinien być taki, że złożysz go jak Chińczyk składa diecasta:) Czysto, fabrycznie, ze szpachlowaniem połączeń dużych części. Wybór zestawu też jest ważny, im mniej umiejętności tym lepiej stawiać na proste, składalne zestawy z wgłębnymi liniami, bo to prostsze w obsłudze. Nowe Airfixy są tu pierwszym wyborem. Cena i jakość na bardzo dobrym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do linek- po 5 próbie zamontowania tego ustrojstwa siadłem i zrobiłem to w trybie wściekłości glutami zA cyjanoakrylu gęstego. A potem oryginalny maszt odleciał w czeluści dywanu by nigdy nie powrócić. Moje nerwy i mój błąd, nauka wyciągnięta. Jakieś rady co do łączenia połówek kadłuba co by ładniej się prezentowały?

 

Błyszczenie Łośka wynika z zastosowania sido. Mogę go machnąć matem, pytanie tylko czy da się to zrobić pędzlem ładnie?

 

Washowałem pierwszy raz. Myślę, że kolejny raz będzie lepszy.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś rady co do łączenia połówek kadłuba co by ładniej się prezentowały?

 

 

Washowałem pierwszy raz. Myślę, że kolejny raz będzie lepszy.

Łosz na modelu z wypukłymi liniami będzie zawsze problematyczny.

Łączenie połówek kadłuba nie jest na zdjęciach widoczne wystarczająco, żeby ocenić jego jakość. Zwykle dobre zestawy nie potrzebują wiele szpachlowania, a najwyżej trochę obróbki papierem ściernym i polerowania po sklejeniu dobrym klejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dobry klej to revellowski do pastiku czy może cyjanoakryl wamodu, a może doinwestować w thin cement? Bo tych dwóch pierwszych używam naprzemiennie, zależy czy chcę szybkiego wiązania czy precyzji.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dobry klej to revellowski do pastiku czy może cyjanoakryl wamodu, a może doinwestować w thin cement? Bo tych dwóch pierwszych używam naprzemiennie, zależy czy chcę szybkiego wiązania czy precyzji.

 

Extra Thin cement jest dobry. Warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błyszczenie Łośka wynika z zastosowania sido. Mogę go machnąć matem, pytanie tylko czy da się to zrobić pędzlem ładnie?

Da się tylko musisz rozcieńczyć lakier. No i trochę treningu. Nabierać na pędzelek niewielkie ilości, żeby nie "zalać" i kłaść równomiernie. Może nie od razu wyjdzie, ale da się.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak zrobiłem wczoraj. W aero zainwestuje na wiosnę. Kasa odłożona niby, ale wolę pobawić się pędzlem na tanich modelach i podstawy solidne zrobić zanim polecę w zaawansowane narzędzia i techniki.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.