Skocz do zawartości

Be-6 vs Be-12 [1:72]


M.A.V.

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ ostatnio dostąpiliśmy wysypu łodzi latających ze stajni Beriewa w 1:72 postanowiłem zrobić małe porównanie Be-6 z Trumpetera oraz Be-12 z Modelsvit (tym bardziej że oba modele są z tej samej "półki cenowej"):

 

Porównanie pudełek:

IMG_3716_zpsrtkf071i.jpg

 

 

 

Na pierwszy ogień idzie Be-6 [Trumpeter]:

IMG_3717_zps0v0auky1.jpg

IMG_3718_zps85i6cpo5.jpg

IMG_3719_zps0keipas0.jpg

IMG_3720_zpsvuarv97w.jpg

 

Instrukcja książeczkowa, przejrzysta + barwna wkładka z malowaniem

(tu pierwszy zgrzyt: schematy malowania nie są opisane, więc przynależność danego egzemplarza trzeba samemu zgadywać ).

IMG_3721_zpsj5kxo4rk.jpg

 

Kalki - zaskoczenie - bardzo ubogie:

IMG_3722_zpsbe02kcil.jpg

 

Oszklenia mimo że szczegółowe są dość grube:

IMG_3724_zpsvqi3r5gt.jpg

 

Ogólnie mam wrażenie że ten model to przepak starego Revella... mimo że reklamowany jest jako "100% new tooling". Może i tak, chociaż bardziej prawdopodobne jest to, iż tylko część elementów jest nowa. Poza tym brakuje blaszek, które ewidentnie by się tu przydały a co dziwne Trumpeter do nowych modeli je zawsze dorzuca.

 

---------------

Teraz pora na Be-12 czyli kultową Czajkę [Modelsvit]:

 

IMG_3731_zpsgk3qorv3.jpg

IMG_3732_zpsp5c3uaai.jpg

IMG_3733_zpsdbzr5bh2.jpg

 

Instrukcja książeczkowa, zaskakująco porządna i szczegółowa, na kredowym papierze, barwne schematy malowania:

IMG_3727_zps2nnqrfwt.jpg

IMG_3728_zpsa6lwqtpt.jpg

 

Kalki bogatsze niż w poprzednim modelu, zegary pod blaszki i dużo drobnicy:

IMG_3730_zpsccgftofm.jpg

 

Na koniec bardzo pozytywne zaskoczenie: Modelsvit nie tylko dodał blaszki, to jeszcze dostajemy maskowanie na oszklenia + zestaw gumowych oponek (na bogato ):

IMG_3734_zpsxxhbuuw7.jpg

 

Podsumowując:

Oba modele są porównywalne cenowo a pod kątem jakości wyprasek nie widać różnic, delikatne linie podzialów, sporadyczne nadlewki przy drobnych elementach (w obu przypadkach każda wypraska w osobnym woreczku). Dla mnie sporym zaskoczeniem na duży plus jest tu produkt z Modelsvit. Nie miałem wcześniej do czynienia z ich wyrobami (choć tu na forum były już zachwalane). W temacie dodatków jak widać Ukraińcy wyprzedzili Azjatów o dwie długości co tym bardziej jest dla mnie zaskakujące (cały czas pamiętajmy że modele porównywalne cenowo). Jeśli już miałbym się do czegoś przyczepić w Czajce to BARDZO mocne spasowanie pudełko - sporo się nakombinowałem i nasiłowałem by zsunąć wieko nie uszkadzając go w celu dostania się do zawartości.

PS: Geometrii i wymiarowania w obu przypadkach jeszcze nie weryfikowałem - dziś dopiero dorwałem się do pudełek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne inboxy. Mógłbyś wrzucić więcej fotek "czajki". Piękny samolot. Zawsze mi się bardzo podobał. Taki drapieżny morski ptak !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Be-12 kosztował z wysyłką 114zeta (w sklepie oczywiście nie polskim). Nie zgodzę się, że to tyle samo co za Be-6. Raczej ponad razy 2. Nawet w Polskich sklepach to 20% różnicy, co przy tej kwocie daje różnicę rzędu 2 sztuk RWD-8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne inboxy. Mógłbyś wrzucić więcej fotek "czajki". Piękny samolot. Zawsze mi się bardzo podobał. Taki drapieżny morski ptak !

Jakieś konkretne elementy cię interesują? A co do drapieżności to myślę że nie ustępuje rybitwie

 

 

Mnie Be-12 kosztował z wysyłką 114zeta (w sklepie oczywiście nie polskim). Nie zgodzę się, że to tyle samo co za Be-6. Raczej ponad razy 2. Nawet w Polskich sklepach to 20% różnicy, co przy tej kwocie daje różnicę rzędu 2 sztuk RWD-8.

OK, to może źle się wyraziłem bo w końcu nie mamy monopolu i ceny są zróżnicowane. Użyłem sformułowania że modele są z tej samej półki cenowej gdyż obydwa mieściły się w widełkach 215-230zł kiedy je kupowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Be-12 kosztował ok. 140 złotych i to są dobrze wydane pieniądze. Za Be-6 nie dałbym nawet połowy tego. Nie jest to na pewno przepak starego Revella, czyli jeszcze starszego Plasticarta. To jest po chińsku zrobiony model, który ma całą masę zniechęcających mnie wad, choćby zmyślone wnętrze kadłuba, nieprawidłowe kształty osłony silnika i ślepe wloty powietrza). Nigdy ten śmieć nie zaszczyci mojego magazynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...To jest po chińsku zrobiony model, który ma całą masę zniechęcających mnie wad, choćby zmyślone wnętrze kadłuba...

cóż... nie pisałem że jest idealny, ma jednak tą zaletę że jest - podobnie jak H6K5 czy Do-26

 

Interesuje mnie czy w B-12 i B-6 sa osobne klapy

W B-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...To jest po chińsku zrobiony model, który ma całą masę zniechęcających mnie wad, choćby zmyślone wnętrze kadłuba...

cóż... nie pisałem że jest idealny, ma jednak tą zaletę że jest - podobnie jak H6K5 czy Do-26

 

Wiesz ja napisałem subiektywną ocenę zestawu, popartą przykładem, który w mojej ocenie dyskwalifikuje zestaw jako kandydata do mojej kolekcji. Ciekawi mnie natomiast Twoja opinia po bliższym porównaniu z dokumetacją, mam nadzieję, że znajdziesz jakieś pozytywy, poza tym, że model jest na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.