Skocz do zawartości

Autoblinda AB 41 Italeri 1/72


Bushi

Rekomendowane odpowiedzi

Autoblinda AB 41

 

Producent Italeri nr. kat. 7051. Skala 1/72,

Malowanie Regio Esercito, Lybia 1942.

 

Wykonanie tego wynalazku firmy „Italeri” wymagało ode mnie wiele trudu i samozaparcia, a uzyskanie dobrego efektu końcowego graniczy niemal z cudem. Niestety wymieniona powyżej firma nie przyłożyła się do zrobienia kolejnego modelu tak przyjaznego dla modelarza jak chociażby ISU-152, IS-2 czy nawet DUKW (nie wspominam nawet modeli firm Tamiya, Dragon, Hasegawa).

Kolejny raz mamy do czynienia z przepakiem pochodzącym najprawdopodobniej od firmy ESCI. Autoblinda jest on moim skromnym zdaniem solidnie skaszaniona. Pomijam kwestie poprawności modelu, do których zawsze można się przyczepić. Moje zdziwienie wzbudziło samo spasowanie poszczególnych części. Dość prosty pudełkowaty kadłub niestety skleja się bardzo źle. Musiałem wielokrotnie ścieniać poszczególne elementy, co i tak nie dawało dobrych efektów. Części są krzywe, szpachlowanie przerw między nimi i wygładzanie powierzchni modelu jest utrudnione ze względu na nity, często nieregularnie ułożone. Swobodne operowanie technikami malarskimi, takimi jak suchy i mokry pędzel jest znacznie utrudnione. Czas sklejania i malowania bardzo się przez to wydłużył.

Ogólnie rzecz ujmując miałem dużo niepotrzebnej i nieprzyjemnej pracy. Model gorąco odradzam. Początkujący modelarze nie powinni w ogóle myśleć o jego sklejeniu. A starszym polecam zakup młotka i terapię polegającą na uderzaniu się nim w głowę. Jeśli chęć zakupu tego modelu w końcu minie znaczy, że terapia zakończona.

Natomiast firma „Italeri” powinna zamieścić na pudełku napis ostrzegający ludzi przed jego zakupem, oraz notatkę informującą o możliwości występowania głębokiej frustracji i urazów psychicznych podczas klejenia.

Poza tym model prezentuje się chyba nienajgorzej. Został pomalowany samymi farbami akrylowymi + nieco pasteli.

Poniżej fotki na mojej standardowej podstawce.

 

92f018251f24f352.jpg

 

a2c7bb9dbf5193d0.jpg

 

891a3030395c38ec.jpg

 

4b8cec38496b018d.jpg

 

7a66ac9900884579.jpg

 

0274360659bcf456.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz mamy do czynienia z przepakiem pochodzącym najprawdopodobniej od firmy ESCI.

Raczej nie...

powierzchni modelu jest utrudnione ze względu na nity, często nieregularnie ułożone.

Można zrobić nowe...

 

Sam model wykonany przyzwoicie. Jedyne co się rzuca w oczy, to nadmierne rozjaśnienia środków płyt. Dobrze że stosujesz tą technikę, jednak różnica odcienia koloru pomiędzy krawędziami, a środkiem płyt jest zbyt duża.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic dodać nic ując od poprzednich komentarzy. ładny model, w dodatku ciekawy temat ale przesadzony efekt. z tego co napisałes wynika, że na modelach firmy Italeri powinno być duże białe pole: Minister zdrowia ostrzega...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie w polskim malowaniu

 

Niedługo zrobię Ab 41 w polskich barwach, później być może zdobyczną Panzer 3 (niestety mam tylko tablice barwną a nie zdjęcia, jak wyszperam jakieś źródło i praca magisterska pozwoli, to przysiądę przy tych modelach).

 

Autoblinda ma juz trochę czasu, może dlatego technika jest gorsza niż w przypadku mojego DUKW. Poza tym to podejście ćwiczebne do tematu, przy kolejnym projekcie zastosuję się do powyższych uwag na temat malowania i techniki. Chciałbym podziękować za konstruktywną krytykę, widzę, że trafiłem na solidne forum a nie na "forum wzajemnej adoracji".

 

Gdyby ktoś posiadał nieco fotek zdobycznego sprzętu z Afryki, który służył w WP to proszę dać znać na privie, albo zamieścić post w tym temacie. Ja mam małe urwanie głowy z magisterką i brak mi czasu żeby przysiąść i poszukać materiałów. Chwilowo mam tylko taką fotke AB 41 z karpackiej.

 

11d4ed80b815e088.jpg

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.