Skocz do zawartości

FAUN HZ50.45/50 8x8 ZTE Radom


EuroTrakker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

 

Tym razem chcę Wam przedstawić moje "oczko w głowie", które budowałem niemal 2,5 roku.

 

Jest to ciężki ciągnik balastowy niemieckiej marki FAUN, konkretnie model HZ50.45/50 8x8 w barwach polskiego przewoźnika, którym jest Zakład Transportu Energetyki Radom (ZTE Radom) wykonany w skali 1:24 z polistyrenu HIPS.

 

Trochę o oryginale:

Takich ciągników powstało z znanych mi informacji tylko 2 sztuki i obie trafiły do Polski w 1984 roku jako fabrycznie nowe pojazdy do dwóch wielkich firm, czyli Zakłady Remontowe Energetyki Katowice oraz Zakład Transportu Energetyki Radom.

Zostały one skompletowane w dosyć nietypowy sposób patrząc na pozostałe ciągniki balastowe firmy FAUN, ponieważ "nasze" duże FAUNy posiadały filtry powietrza razem z chwytami powietrza zamocowane za kabiną, gdzie w innych pojazdach znajdowały się one z przodu po bokach maski.

Ogólnie to powstało tylko kilkanaście sztuk ciągników balastowych FAUN o układzie napędowym 8x8.

Na dzień dzisiejszy w Polsce został tylko radomski (katowicki w 2010 bądź 2011 został zezłomowany).

 

Ciągnik ten jest zdolny do ciągnięcia przyczep o masie do 300 ton, oryginalnie posiadał także siodło zawieszone przegubowo do ciągnięcia ciężkich naczep do 200 ton (ale który z tych dwóch egzemplarzy je posiadał nie wiem, być może i oba je posiadały, jeden na 100%).

 

Napędza go chłodzony powietrzem, 12-cylindrowy, widlasty silnik DEUTZ BF12L513C z układem chłodzenia powietrza doładowującego (Intercooler). Jako sprzęgło współpracuje z nim znany ZF WSK-400 i 16-biegowa skrzynia biegów ZF 16S-190A.

Ze względu na wysoką temperaturę pracującego w zmienniku oleju zastosowano układ chłodzenia tegoż oleju z wykorzystaniem dodatkowej chłodnicy znajdującej się za kabiną po stronie kierowcy.

 

Wciągarka linowa posiada uciąg 50 ton i jest napędzana hydraulicznie.

 

Co oznacza jego nazwa?

HZ - z niemieckiego Hauber Zugmaschine, czyli ciągnik z silnikiem przed kabiną,

50 - masa całkowita 50t (2x10t z przodu i 2x15t z tyłu),

45 - rostaw osi (4,5m) a tak naprawdę to rozstaw wózków (czyli liczone od środka rozstawu przedniego tandemu do środka tylnego),

50 - moc silnika (500KM),

8x8 - układ napędu, 4 osie, wszystkie napędzane, dwie pierwsze kierowane.

 

Budowę modelu rozpocząłem 9 lipca 2013 roku.

W 2009 roku miałem możliwość obfotografowania oryginalnego ciągnika FAUN HZ50.45/50 8x8 należącego do ZRE Katowice. I to w oparciu o te zdjęcia buduję swój model. Niestety gdy tam byłem nie istniały już takie elementy jak silnik, skrzynia biegów, skrzynia rozdzielcza, co bardzo utrudniało rozpoczęcie prac nad modelem, gdyż były to dosyć istotne elementy. Na szczęście z pomocą przyszedł Ralf Koch, wydawca i autor książek pod tytułem FAUN Archive (kolekcja składa się z pięciu tomów, posiadam wszystkie i gorąco polecam ;-), który podesłał mi kilka zdjęć tych zespołów.

 

Samo projektowanie zajęło mi prawie dwa lata (po części też to, że pracowałem nad innymi modelami a późnej się przeprowadziłem na swoje ;-)

 

A model wykonany jest w 99% od podstaw, ten 1% to 3 zbiorniki powietrza i wszystkie światła i reflektory.

Budowałem go z polistyrenu HIPS (o grubościach 1mm, 0,5 oraz 0,25mm), myślę, że resztę widać na zdjęciach ;-)

 

I tak jak przy MANie, jak tylko pogoda mi pozwoli na sesję w plenerze i dobrym świetle, nie omieszkam tego wykorzystać i przedstawić wam nowych zdjęć ;-)

 

Z modelu jestem w 100% szczęśliwy :-)

 

_C057853a.jpg

 

_C057854a.jpg

 

_C057856a.jpg

 

_C057857a.jpg

 

_C057859a.jpg

 

_C057860a.jpg

 

_C057861a.jpg

 

_C057862a.jpg

 

_C057864a.jpg

 

Zapraszam do komentowania, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania ;-)

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam samozaparcie. Wkład pracy robi naprawdę duże wrażenie, masz jakieś fotki z warsztatu? Czy pomyślisz o nadaniu mu odrobiny życia i "spracowaniu" pojazdu? Bardzo by zyskał na tym, choć i tak jest niesamowity. Skąd wziąłeś kalki, bo zakładam, że to samoróbki?

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle myślę nad brudzeniem, ale zabieram się do tego jak pies do jeża ;-) Mam już kupione suche pastele ale nie mam odwagi do tego póki co ;-)

Cały etap budowy jest tylko na moim profilu na FB, a kalkomanie zamawiałem w Niemczech w firmie DecalPrint ale sam je musiałem wpierw zaprojektować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe auto czy też ciągnik. Zastanawiają mnie trochę proporcje. Potężne podwozie i silnik, a na tym taka mała paka.

Do czego jest on używany?

 

Model fantastycznie zrobiony i trochę gorzej niestety, pomalowany.

Ja bym na Twoim miejscu na takim modelu nie uczył się brudzenia, bo szkoda byłoby zepsuć 2 lata pracy. Natomiast wash bardzo by się przydał. Jeśli nie masz gotowego, zrób sobie sam taką miksturę 1-2 krople farby akrylowej wodnej (u Ciebie najlepsza będzie chyba brązowa), 10-15 kropel wody, 1-2 krople płynu do mycia naczyń. Rozmieszaj i napuść cieńkim pędzelkiem w linie załamań, wglębień itp. Przygotuj sobie wcześniej naczynie z wodą i waciki do uszu. Ja gdzieś nalejesz za dużo farby, to bez problemu zmyjesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@Marak, wykorzystywany jest jako ciągnik balastowy do holowania na ogół elementów wielkogabarytowych, takie zestawy składają się czasem z kilku ciągników np 2 ciągną a trzeci jeszcze pcha z tyłu.

Czasem może korzystać z naczepy natomiast jeśli pcha to wtedy ma właśnie skrzynie (może być z balastem)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota, bardzo ciekawy pojazd. Proponuje zabrać się za większego kolegę tego Fauna a mianowicie Willeme TG300.

Też bardzo ciekawy pojazd, dwie sztuki były w ZTE i pracowały razem z Faunami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.