Skocz do zawartości

Boeing 747-8F Cargolux, Revel 1:144 + oświetlenie


milczacy

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam mój pierwszy 'prawdziwy' warsztat. Jeśli chodzi o sam model nie będzie to nic specjalnego, gdyż model zostanie wykonany 'prosto z pudła'. Ponieważ jednak w elektronice czuję się dobrze postanowiłem model wzbogacić o oświetlenie w miarę wiernie odwzorowujące prawdziwego B747-8F.

Zatem model zostanie wyposażony w światła:

 

- pozycyjne na końcach skrzydeł i ogona

- 'beacon' no wierzchu i spodzie kadłuba

- stroboskopy na końcach skrzydeł i ogona

- 'taxi' na goleni przedniego podwozia

- i podwójne reflektory lądowania w skrzydłach

 

Do sterowania całością posłuży Arduino Nano z odpowiednim programem.

 

Prace rozpocząłem od znalezienia sposobu sterowania światłami. Google skierowała mnie na forum modelarzy RC, gdzie uzyskałem życzliwą pomoc (http://pfmrc.eu/index.php?/topic/53834-o%C5%9Bwietlenie-lotnicze-modelu-nie-rc-diody-ma%C5%82ej-mocy/). W międzyczasie nabyłem kilka rodzajów diod świecących o małych rozmiarach. Okazały się one jednak za duże aby umieścic je w końcówkach skrzydeł i koniec końców musiałem kupić diody SMD, wielkości główki od szpilki. Był to strzał w '10' jednak przerażało mnie nieco jak je polutować. Nie mogłem się za to zabrać przez ładnych kilkanaście dni w końcu jednak przysiadłem pewnego wieczoru i okazało się, że nie taki diabeł straszny.

BRM3zIVZb7g4q8oxyHZjpmAal73qcGOru1x1yF9PAaaO=w489-h815-no

Bg065kBfRJ5AxfR-Ls3w5hLIttMskHlSpAM_9QTDk90d=w1024-h700-no

 

Z diodami THT nie było żadnego problemu z lutowaniem i mocowaniem

Ba5dq6DuBrKdXS0otT32QX7VwLYfR_ohRqVqyhyBsn44=w1024-h768-no

 

Światła lądowania w skrzydłach musiałem 'obudować' HIPSem i szpachlą a całość pomalować ciemną farbą, żeby diody nie rozświetlały wnętrza skrzydła. Ale i tak mam obawy, że coś tam się przebije.

FUVnxHVpilawm25fD0T93TEKV_o01KvPp2umdHRHN9SV=w1024-h768-no

 

Górna lampa antykolizyjna

VNgnQoJ-Ek2AvT-UHQ71rbarVN_ebOlgxRdTdAeaCAxz=w1024-h768-no

 

oraz reflektory 'taxi' w przednim podwoziu

ky924e9y9PJ4qUeN4rIMgmQY1usTbu_jGEUcnWNPUN3g=w1024-h768-no

 

I 'mózg' oświetlenia

MX-ydtnj2lrD6P-_HIij_DUb50D5R34JK-6NtD6_ggnH=w1024-h768-no

evuX1pw-Gtu-zGwVCwAF9NI1rJe5f474gf_oF_jmb6Fv=w1024-h768-no

 

Samolot z obsługą USB :-)

RgFOl0jKVfjemdXx9xW3CsX8Sblm2WbhTEP7Yxs35sKb=w1024-h768-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie się doczekałem!!!

 

Z diodami na skrzydłach tuż przy kadłubie też mam taki sam sposób. Na krańcach skrzydeł zielone/czerwone skorzystam z Twojego pomysłu. Na goleniu światła "taxi" rezygnuję całkowicie już

 

A, i zapomniałbym, świetny pomysł z USB!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrola jest na tyle duża, że jeśli wcześniej pomalujesz wcześniej "komorę" reflektora, to klej bardzo łatwo usunąć. Nawet jeśli po obróbce okaże się że klej nie wypełnia dostatecznie, bez problemu można dodać i wszystkie rysy powstałe podczas szlifowania znikają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubiąc przy reflektorach, powstają też kolejne elementy.

 

Zewnętrzne koła głównego podwozia podczas lądowania są charakterystycznie pochylone, musiałem więc nieco zmodyfikować oryginalny element

 

94qmWOiRGAeEyIojdZjWsgipdZqlZY8yjY6ZeMZTbnZ8=w539-h815-no

 

Podobają mi się silniki w tym modelu, tu jeszcze widać, że sporo pracy pozostało.

Wszystkie wentylatory przy dmuchaniu obracają się jak prawdziwe

 

GDyUqloSezR55dWKNweviIaJgl5R8gxMCI1l36Xxf3du=w481-h815-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie trzeba dmuchać a u mnie wystarczy pstryknąć :P męczę się nad zamontowaniem diod smd 5mm na końcach skrzydeł, bo z 3mm to nie dałem rady przylutować. Może efekty wieczorem będą na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klosze lamp 'zamknięte'. Wypełnienie głównie CA, choć i drobinkę przezroczystej wypraski też musiałem dać, ponieważ wciąż tworzył się menisk wklęsły i sam klej nie dawał rady. Światło z diody teraz ładnie się rozprasza i efekt wizualny mnie zadowala.

 

c0rPaFqVLsAc2hFlPmXha3OQmpq5YoisMvaAdJuMeJYM=w769-h815-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Długo się nic z moim 747-8F nie działo. A to remont w pomieszczeniu modelarni w wakacje, a to konieczność dokończenia 2 innych modeli (A333 i B738).

Wreszcie jednak mogę wznowić prace. I niestety musiałem zacząć od naprawy przewodu zasilającego lewe światło pozycyjne oraz nadłamanej końcówki skrzydła. Usterka wygląda nieciekawie:

 

WSJW9ATYmKWvLpiYGlAwk00FshuZjp-zyMXXWjIEtf9WBwk2VAJyNXVet0XCLdxeSMrhiWaziN-A4U76-irJsrmi_T2VLRFgHtg8plIoCsjoS-MiU7_ZLWPHEqECI8_FieC9JKb_cW08a4AwxCfJYkB5IIkGpRa70BAb-iosK1gvpFtI6Ue9k3epiAHzqYPzCBqw1BnFKDLbRMM2uD_pJ6c9tujMaFrRPNzNzXlh_bFOHrbVdHDOOFQEoU6evMYmFFWJ4sjtkNzArrxCpxMiwni5juAv1SK9gOMvS71u9aOTckW3BxWHrYphiKz9b0lj_u4lbpSP8UUjJpEZ0iKPfGRJIyOesS1AHfPj8-G3i8n_LmoQzj5TNcayuSjJKKhF1TRfpx4oiswgbvImYbOvzV1e7HYxxk9NJpALiXenpYoZ4b5ABBy21xA6ENE7jY-7XeNhcAcP2zwZv_OxjDQGIUcNTdqoz9QjdJiqVPTpa9gZ-NKfdo1G1mdp2MR_a3cWbvcMgKKuNftujs6IAAhBVOU4J2cPxV83f6AT4joHdn6a=w1024-h768-no

 

Na szczęście "operacja chirurgiczna" powiodła się. Teraz tylko pozostało zaszycie rany i wzięcie się ostro do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie żmudne szpachlowanie i szlifowanie, a z racji wielkości modelu jest sporo tej pracy.

Testuję też różne opcje podkładu. Na pierwszy ogień poszła olejna emalia Revell'a w docelowym kolorze kadłuba, ale bardzo słabo kryje zaszpachlowanie miejsca. Szary Mr.Surfacer z kolei za mocno zaciemnił kolor docelowy.

Zamówiłem wobec tego Mr.Base White i mam nadzieję, że "do 3 razy sztuka" i będzie już OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Jeden z Kolegów pytał mnie o zastosowane diody, poniżej zestawienie:

 

Czerwona, pozycyjne skrzydło

http://www.tme.eu/pl/details/asmt-rr45-aq902/diody-led-smd-kolorowe/avago/

 

Zielona, pozycyjne skrzydło

http://www.tme.eu/pl/details/ll-s190pgc-g51b/diody-led-smd-kolorowe/lucky-light/

 

Biała, stroboskopy tył i skrzydła

http://www.tme.eu/pl/details/ll-s192w-w21c/diody-led-smd-biale/lucky-light/ll-s192w-w2-1c/

 

Beacon

http://www.tme.eu/pl/details/l-2060src/diody-led-tht-18mm/kingbright-electronic/

 

Biała, reflektory lądowania w skrzydłach

http://www.tme.eu/pl/details/osw5dk7331a/diody-led-tht-18mm/optosupply/

 

Moduł sterujący

Arduino Nano (na Allegro za ok. 15zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.