Skocz do zawartości

M41 Walker Bulldog Tamiya 1:35


petrow17

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, to mój pierwszy warsztat tutaj.

chcę pokazać prace nad M41 i jednocześnie zadać kilka pytań.

Liczę na konstruktywne opinie

 

Do tej pory składałem samoloty i śmigłowce 1:72 jak przykazało ich pudełko, a malowałem je pędzlem.

Nie dawno zaopatrzyłem się w aerogram z kompresorem i postanowiłem zacząć bardziej rozwijać się w kieruku modelarstwa redukcyjnego.

 

Ma początek zakupiłem model wymieniony w temacie.

Pod adresem http://modelarnia.petrow17.private.pl/ można śledzić postępy w pracy. w miarę możliwości będę informował o nowych zdjęciach.

 

Aktualnie ponad to co widać na ostatnim zdjęciu

p1000585.jpg

położyłem kolor bazowy olive drab i podmalowałem kilka szczegółów w brązie i srebrze.

 

No i tutaj rodzi się moje pytanie: Rdzę na wydechach zrobić teraz czy najpierw psikąć lakierem? I na ile się sprawdzi motyw rdzy z cynamonu?

 

Pierwszy raz podchodzę do waloryzacji więc proszę o wyrozumiałość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rdzę mam zakupione dwa różne pigmenty ze sklepu dla plastyków i specyfik AK Interactive.

Mam ten model w planach, obserwuję i kibicuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na uwage o zdjęciach (zamiast linków btw. otwierając zdjęcie z 403 wystarczy odświerzyć stronę, niewiedzieć dalczego) tak na szybko zrobiłem dwa przed wyjściem do roboty.

Model w rzeczywistości wychodzi bardziej zielony(jak na 1. zdjeciu) niz niebieski.

 

P1000607.JPG

 

P1000610.JPG

 

Na zdjęciach się aż tak nie znam, ale chyba przekombinowałem z balansem bieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobiłem znowu przed pracą kilka zdjęć...

Model pokryty już błyszczącym lakierem. Mam w szufladzie pactra gloss i tego właśnie użyłem.

Jako, że próba malowania pędzlem poskutkowała rozmazaniem/zmyciem warstw farby więc użyłem aerografu.

Efekt nie jest jakiś powalający, nie wiem czy dać jeszcze warstwę lub dwie lakieru czy wystarczy że dam pędzelkiem pod same kalkomanie. Dalej w planach wash z czarnej olejnej, a w niektórych miejscach z umbry palonej, a potem rdza, jakieś filtry i inne syfy, zadrapania. Ale to jeszcze się okaże co, gdzie i kiedy.

 

p1000617.jpg p1000621.jpg

 

p1000624.jpg p1000625.jpg

 

p1000622.jpg

 

 

Nie wiem na którą kalkomanię się zdecydować...

p1000628.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do śrub to zasugerowałem się instrukcją:

p1000629.jpg

Jak przeglądam znalezione w necie zdjęcia to faktycznie śruby raczej są w kolorze bazowym(ale będę jeszcze szukał ;))

 

A wizjery jak najbardziej będę jeszcze poprawiał, choć nie wiem czy na czarny mat. Instrukcja przewiduje srebrny,

a ja zapatruje się na royal blue z dodatkiem bieli, zieleni i trochę brązu(proporcje wyjdą mi w trakcie..) i zobaczymy co to z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Znowu trochę posiedziałem i proszę.. Zardzewiała blacha przy wydechu. Potem pordzewiłem jeszcze kilka detali(został tył do zrobienia), a inne zwashowałem. Wszystko robiłem pierwszy raz i o ile z rdzą(humbrol enamel 113 z cynamonem) poszło gładko to pinwash(renesans ziemia umbra palona z czarną rozcieńczony benzyną do zapalniczek) mi nie wychodził i się rozlewał brzydko wszędzie dookoła ale nie tam gdzie był kładziony(nie pomyślałem, żeby to uwiecznić na fotce :/ )...

Na jednym boku próbowałem jak mi wyjdą rainsy; w wolnej chwili spróbuje je zrobić na reszcie modelu. Dodam też jakieś rdzawe zacieki.

 

P1000630.JPG

P1000631.JPG

P1000633.JPG

P1000637.JPG

P1000635.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie rób rdzy na hamulcu wylotowym lufy... tłumik w tym pojeździe zawsze był tak równomiernie zardzewiały? tak pytam, bo cała reszta jak z fabryki, chociaż sama rdza na nim mi się podoba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tego przeklętego washa nawet nie poznać... a tak się na męczyłem i na kląłem przy nim. chyba muszę sprawić sobie lepszy lakier i może inną olejną.

 

na hamulcu wylotowym lufy chyba faktycznie troszkę przesadziłem, ale jakoś mnie to nie martwi tym razem:

m41_walker_bulldog_01_of_16.jpg

M41-Walker-Bulldog-ATM-2.jpg

 

A jeśli chodzi o wydech to wygląda na w miarę równomiernie wyrdzewiały

(podobnie jak na zdjęciach wielu gotowych modeli ;)

i058213.jpg

M41-Walker-Bulldog-ATM-13.jpg

m41_walker_bulldog_12_of_16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast benzyny do zapalniczek użyj białego spirytusu white sprint wolnej paruje i lepiej się z nim pracuje.

robisz egzemplarz muzealny bo na bojowym raczej ta rdza by nie występowała (nie licząc wydechów)

te błękitne wizjery na wieży bym pomalował jeszcze bardzo rozcieńczoną czarną farbą np półmatem.

ja pod wosha stosuje sidoluks i jest ok

ps nie rób zdjęć na pstrokatym dywanie podłóż kartkę z drukarki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup white spirit, obojętnie jakiego producenta i farbę olejną Talensa brąz van Dyck'a.

 

z rdzą na tłumiku chodziło mi właśnie o to, że w muzeum to on sobie rdzewieje w spokoju, a w służbie czasem ktoś taki sprzęt umyje, wypicuje na paradę itp... Efekt nadal mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zamyśle miałem, nadal mam, egzemplarz raczej porzucony i podniszczony.

A to prawie jak muzealny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nie potrafię zrobić washa; pigment za każdym razem rozchodzi się we wszystkich stronach zamiast zostawać w szczelinkach. Poszedłem do sklepu i powiedziałem, że potrzebuję washa. Sprzedano mi takie coś:

P1000638.JPG

W przeciwieństwie do tego co można zobaczyć na YT, to co kupiłem, nie rozpływa się wzdłuż detali od magicznego dotknięcia pędzlem. Zachowuje się raczej jak zwykła farba, tyle że jest bardziej przeźroczysta po wyschnięciu.

Rozczieńczenie jej niezbyt pomogło.

/przed "washem" model był malowany aerografem, akrylową pactrą, a potem - też aero - dwie warstwy sidoluxu

 

Nie mniej jednak wieżyczka zmieniła swój wygląd:

P1000941.JPG

P1000942.JPG

 

W każdym bądź razie, na memoriale paderewskiego udało mi się skontaktować z mdk2 i zacznę odwiedzać ich sekcję modelarską to sobie podpatrze jak prace idą bardziej doświadczonym.

 

W między czasie pociapałem kalki gąbką, żeby wyglądały na wytarte; tak samo gąbką dodam na nich(i ogólnie na modelu) zadrapania i trochę rdzy - jak radzicie to zrobić kolorystycznie: najpierw czarnym, potem stalowym i minimalnie rdzawym na koniec?

Pomalowałem też gąsienice szarą olejną z model mastera, ale kiepsko się trzyma - odpada na "łączeniach" elementów gąsienicy. Na wystawie zaopatrzyłem się w mr. surfacera 1200 i zastanawiam się teraz jak usunąć tą farbę żeby nie zaszkodzić gąsienicom - są gumowe/elastyczne (model z ruchomymi kołami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam wash z MIG Productions i nie narzekam. Można też samemu z olejnych farb robić. Podejrzewam że problem może leżeć po stronie sido. Kiedyś też nakładałem go aerografem i robiła mi się jakby skórka z pomarańczy. Od jakiegoś czasu zacząłem nakładać go pędzlem i jest dużo lepiej. Obawiałem się o grubość warstwy, ale nic takiego się nie dzieje. Oczywiście nie można go zalewać, raczej malować.

Obicia robię tak że najpierw rozjaśniam kolor bazowy i daje gąbka bądź pędzlem a potem środek wypełniam Vallejo Black Brown German Camo tak, aby widać było jaśniejsze brzegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że problem może leżeć po stronie sido. Kiedyś też nakładałem go aerografem i robiła mi się jakby skórka z pomarańczy.

W takim razie muszę wymyśleć dla modelu jakąś dietę skoro ma celulit ;P

 

Na spód wanny położyłem przed chwilą dwie warstwy sidoluxu pędzlem.

Efekty przed i po pędzlu:

 

P1000944.JPG

 

P1000946.JPG

 

P1000945.JPG

 

P1000947.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje washowe wypociny w pełnym słońcu:

 

P1000970.JPG

P1000973.JPG

P1000975.JPG

P1000976.JPG

P1000982.JPG

P1000983.JPG

 

Zrobiłem też jakieś obicia gąbką. Najpierw farba jaśniejsza od bazowej, potem czarna i na koniec trochę rdzawej; zdjęć nie zdążyłem zrobić przed wyjściem do pracy.

 

O ile z washa jak na pierwszy raz jestem zadowolony, to efekt zadrapań mnie przeraża - chyba przesadziłem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie jestem zwolennikiem rdzy jako takiej na modelu. Wydaje mi się że trochę jej za dużo u ciebie. Do obić stosuje Vallejo Black Brown German Camo i wydaje mi się ze jest to dobry kolor. Z obiciami jest jedna zasada - mniej znaczy lepiej. Łatwo z nimi przesadzić. To miki potraktuj troszkę ciemniejszymi rdza wami pigmentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spóźnione zdjęcia:

 

P1000985.JPG

P1000986.JPG

P1000987.JPG

P1000988.JPG

P1000990.JPG

P1000996.JPG

P1000999.JPG

P1020004.JPG

P1020007.JPG

 

Aż tak tragicznie to chyba nie wygląda. Zrobię jeszcze jakieś rainmarksy i uznam tą część za zakończoną - trudno, dziewicze modele mają to do siebie, że nie są idealne.

Zajmę się jeszcze kołami, potem piechotą i makietą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i uznam tą część za zakończoną - trudno, dziewicze modele mają to do siebie, że nie są idealne

Zmiana planów. Aktualnie model odbywa antyakrylową kąpiel w wodzie z proszkiem do prania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie drugie podejście.

Przyjrzałem się z bliska konkursowym modelom, postawiłem swój obok i uznałem,

że tak być nie będzie ;)

Tak więc postanowiłem go umyć i spróbować jeszcze raz.

W końcu jak nie będę ćwiczyć to nie dojdę do wprawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.