Skocz do zawartości

X-Wing Fighter - Fine Molds - 1/72


Piotrek W.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem i ja dołączyć do konkursu. Po pierwsze żeby urozmaicić co nieco relacje w warsztacie konkursowym (coś trochę mało latadeł na warsztacie) a po drugie (i chyba to ważniejszy powód) żeby mieć doping i skończyć model w ciągu trzech miesięcy. Mam nadzieję, że uda mi się skończyć ten: Incom Corporation T-65 X-Wing Space Superiority Fighter. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że jest to jeden z najsłynniejszych myśliwców Rebelii i Nowej Republiki. Każdy kto choć raz oglądał Starą Trylogię zapamiętał charakterystyczne kształty tego pojazdu. X-wing został zaprojektowany w Incom Corporation. Jego plany i dwa prototypy zostały przekazane Rebelii przez ich sympatyków z tejże firmy na krótko przed przejęciem Incoma przez Imperium.

X-wingi ce:bip:ą: duża siła ognia - cztery działka laserowe oraz dwie wyrzutnie torped protonowych, obecność tarcz ochronnych a przede wszystkim silniki nadprzestrzenne. Te ostatnie dają możliwość X-wingom działania z dala od swoich baz w przeciwieństwie do imperialnych Tie-figtherów, które takiego napędu nie posiadają. Jednocześnie X-wingi są wystarczająco zwrotne by nawiązać równorzędną walkę z myśliwcami typu Tie.

To tyle jeśli chodzi o fiction teraz trochę science. X-wingi po raz pierwszy pojawiły się w kinach 25.05.1977 roku, czyli w dniu premiery filmu ”Star Wars”. Myślę, że wszyscy go oglądali. Gdyby się jednak znaleźli tacy, którzy jeszcze tego nie zrobili to powinni szybko nadrobić zaległości .

 

Model będzie wykonany w skali 1/72 prosto z pudła firmy „Fine Molds”. Poniżej regulaminowy in-box:

X-wing01.jpg

X-wing02.jpg

X-wing03.jpg

X-wing04.jpg

X-wing05.jpg

X-wing06.jpg

X-wing07.jpg

Mam nadzieję, że spasowanie części będzie jak w innych modelach tej firmy czyli doskonałe. Oprócz wyprasek otrzymujemy w pudełku również arkusz kalkomanii. Co z nich użyję to wyjdzie w trakcie budowy.

X-wing08.jpg

W pudełku była również instrukcja:

X-wing11.jpg

na szczęście obrazki są ok. bo ni w ząb nie umiem japońskiego. Co do farb to wg instrukcji powinny być takie:

X-wing10.jpg

z tego co się zorientowałem są to numery farb Gunze ale myślę, że wykorzystam moje wysłużone Humbrole

Życzę wszystkim uczestnikom i widzom wszystkiego co najlepsze w Nowym 2009 Roku

I na koniec mam prośbę trzymajcie kciuki, żebym zdążył skończyć model przed 03.04.2009

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W pudełku była również instrukcja:

X-wing11.jpg

na szczęście obrazki są ok. bo ni w ząb nie umiem japońskiego. Co do farb to wg instrukcji powinny być takie:

X-wing10.jpg

z tego co się zorientowałem są to numery farb Gunze ale myślę, że wykorzystam moje wysłużone Humbrole

 

Hejka !!!

 

A tu masz do ściągnięcia instrukcję po angielsku, napewno się przyda.

http://www.hlj.com/images/fnm/xw01.jpg

http://www.hlj.com/images/fnm/xw02.jpg

http://www.hlj.com/images/fnm/xw03.jpg

http://www.hlj.com/images/fnm/xw04.jpg

http://www.hlj.com/images/fnm/xw05.jpg

http://www.hlj.com/images/fnm/xw06.jpg

 

To co podałeś jako kolory to zestawienie części do poszczególnych maszyn. Jak dokładnie się przyjrzysz to każda z maszyn różni się drobnymi szczegółami (obudowy i dysze silników, roboty itp.). Zestawienie farb jest na ostatniej stronie.

 

Pozdrawiam

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Olku za instrukcję na pewno się przyda. I oczywiście masz rację z kolorami . Jak pisałem nie jestem dobry z japońskiego Mam nadzieję, że nadal będziesz zaglądał i korygował moje błędy.

Co do kolorów to chyba będę dobierał na "oko". Tak robiłem przy imperialnym Tie jak i myśliwcu Obi-Wana. Ale malowanie X-winga to pieśń dalekiej przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie specjalnie przepadam za samym filmem , tak podobają mi się te maszyny, jakiś czas temu kolega popełnił takowe latadło, ale była to chyba uboższa wersja. Wnętrze widzę dosyć kiepsko odwzorowane... Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,miałem zamiar wystartować z moim X-wingiem,trochę przysnąłem .Będę musiał znaleźć inny model do konkursu.Trzymam kciuki,powiedz czy C-3PO jest dodany do tego zestawu?

 

A czemu nie możesz wystartować?

Fakt, to samo ale jaka konkurencja by była

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyneck chyba żartujesz, że nie będziesz robił drugiego X-winga. W regulaminie nic o tym nie ma, że nie można robić dwóch takich samych modeli. Krzychu-onisk dobrze prawi. Będzie dla mnie większy doping jeśli będę widział jak idzie komuś innemu. Nie daj się prosić tylko przyłącz się do zabawy. Będziemy robić na cztery ręce . Owszem jest figurka C3PO, ale chyba jej nie wykorzystam. Nie jest to mój ulubiony bohater tego filmu .

Adam widziałem zapowiedzi Revell'a ale obawiam się, że nie ma się co spodziewać jakiś wielkich rewelacji. Zapewne będą to kolejne Easy-kity (obym się mylił). Ale jaki by to nie był LAAT i tak go kupię

Fliper dzięki za życzenia. Kokpit jak dla mnie ok. W końcu to jednomiejscowy myśliwiec w siedemdwójce więc nie jest to wielki model ale jak dla mnie dosyć dobrze (a nawet bardzo dobrze) zdetalowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czyj to będzie iX? Będziesz się wzorował na "Starej Trylogii", książkach czy też komiksach, może coś z X-Wingów lub NEJa pociągniesz. Jeżeli to nie będzie iX L.S. to walnij tam R2 Gwizdka Horna, on był chyba malowany na zielono albo ... zrób swojego o ile jesteś z frakcji Rebelii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyneck chyba żartujesz, że nie będziesz robił drugiego X-winga. W regulaminie nic o tym nie ma, że nie można robić dwóch takich samych modeli.

 

Wiem,wiem,nawet moja ładniejsza połowa twierdzi,że to będzie niezle dopingujące kleić ta samą maszynę...Może stanę po Ciemnej stronie i złoże TIE Fighter'a z Vaderem za sterami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyneck chyba żartujesz, że nie będziesz robił drugiego X-winga. W regulaminie nic o tym nie ma, że nie można robić dwóch takich samych modeli.

 

Wiem,wiem,nawet moja ładniejsza połowa twierdzi,że to będzie niezle dopingujące kleić ta samą maszynę...Może stanę po Ciemnej stronie i złoże TIE Fighter'a z Vaderem za sterami?

 

czemu nie

jestem nawet za

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyneck liczę, że dołączysz z X-wingiem (byłoby super) albo Tie figther'em (jakoś przeboleję ).

 

Skala72 to będzie jeden z tych:

 

X-wing12.jpg

 

czyli Stara Trylogia - atak na Gwiazdę Śmierci, ale jeszcze nie zdecydowałem, który z eskadry czerwonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki widd za linka na pewno się przyda.

Wydawało się, że z wyborem myśliwca będę mógł poczekać. Ale już na początkowych etapach prac trzeba zdecydować jaki pojazd będzie klejony. Do wyboru mamy myśliwiec dowódcy eskadry czerwonej (Red-1), Red-2 czyli myśliwiec Wedge'a Antilles'a, Biggs'a Darklighter'a (Red-3) i Luke'a (Red-5). Skala72 wg moich kwitów Biggs miał srebrno niebieskiego R2 ale to w zasadzie nic nie zmienia bo mój wybór padł jednak na Red-2.

Na razie sklejony kokpit czyli wklejone trzy części:

X-wing13.jpg

Skleiłem również części silników podświetlnych:

X-wing16.jpg

I żeby zobaczyć spasowanie jedną część skrzydła:

X-wing17.jpg

Niestety wygląda na to, że nie obejdzie się bez szpachli i drobnych poprawek. Po przymiarkach na sucho kokpit nie wygląda zbyt dobrze

X-wing15.jpg

Trzeba będzie również uzupełnić paskudne dziury w wewnętrznych bokach kokpitu:

X-wing14.jpg

Dzięki za wszystkie komentarze.

Mam nadzieję, że następna aktualizacja będzie wkrótce.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wygląda na to, że nie obejdzie się bez szpachli i drobnych poprawek. Po przymiarkach na sucho kokpit nie wygląda zbyt dobrze Confused

Trzeba będzie również uzupełnić paskudne dziury w wewnętrznych bokach kokpitu:

To jakaś masakra,ponoć modele Fine molds są idealne,aż nie chce się wierzyć widząc takie rzeczy.Trzymaj się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś masakra

Eeeee, nie przesadzajmy. X-wing w porównaniu z Twoim zbyneck Tie figtherem z AMT to naprawdę model wypoczynkowy. Skleja mi się go z ogromną przyjemnością. Tak naprawdę szpara z boku kokpitu ma poniżej 1 mm. Mam nadzieję ją usunąć. Jeśli mi to nie wyjdzie zamknę kabinę owiewką i nie będzie widać .

Mały "adpejt" bez zdjęć. Skleiłem wszystkie części jednego z silników i jego mocowanie do skrzydła, żeby sprawdzić spasowanie części. Jest rewelacyjnie - zero szpar

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie jeden z niewielu problemów z tym modelem. Drugim miejscem na które uważaj jest połączenie kadłub - a jego zakończenie od strony płatów. Ja tam właśnie szpachlowałem. Acha uwaga na kalki, pamiętam że jakiś płyn rozpuścił ją, ładnie się pomarszczyła i tak już została, więc jak używasz płynów to zrób wpierw próbę.

 

Powodzenia

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Olku za rady. Z kalkami może być rzeczywiście nieciekawie. Robię równolegle Jedi Starfightera i tam kalki ładnie reagują na Sola ale pozostają małe "przemarszczenia". No cóż pożyjemy zobaczymy.

No i "apdejt" zdjęciowy coby nie było, że ściemniam ze sklejaniem

Sklejone skrzydła (złożone na "sucho") i jeden z silników:

X-wing18.jpg

 

Zero szpar:

X-wing19.jpg

X-wing20.jpg

X-wing21.jpg

 

Ten model naprawdę składa się fantastycznie. Doskonale przemyślane są wszelkie połączenia i cały proces składania. Tutaj złożone na przymiar działko laserowe:

X-wing22.jpg

Kolejny mały problem, który oczywiście można pozostawić bez poprawek ale...

Tutaj zdjęcie z modelu, który "grał" w filmie:

sw_mos_x_wing_0043.jpg

Źródło: www.forbiddenplastic.com/ref_star_wars/index.html

 

A tutaj część Fine Molds:

X-wing23.jpg

Jak widać przewody (a właściwie listewki, które mają robić za te przewody) nie dochodzą do pierścienia chłodzącego laser. Spróbuję je zeszlifować i wstawić miedziane druciki. Powinno wyglądać lepiej .

To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.