Skocz do zawartości

[Humvee] M998 United Nations 1/35


Tysiuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś widziałem zdjęcie tego samochodu, i mnie nawet zainteresowało. Ten Humvee, chociaż starszego typu, jest, ze względu na swoje przeznaczenie i służbę jaką pełni, po prostu ciekawy. Ciekawa jest również kolorystyka, bardzo odmienna od Humvee's. które już "popełniłem". Postanowiłem go zbudować, tym bardziej, że w domu zalega jeszcze jeden model Italeri, akurat w tej wersji. Użyję pozostałości blaszek z poprzednich modeli, a także radiostacji typowej dla Academy, czyli ANGRC-160 (chyba).Powinna pasować. Model będzie oplandekowany, tak jak na zdjęciu, ale prawdopodobnie bez drzwi. No i czeka mnie cieniowanie białego koloru - masakra. Najwyżej nie wyjdzie. Zastosuję też pewne oszustwo - znaki UN umieszczę na masce. Moim zdaniem, jest to pojazd UN służący w jakiejś jednostce zajmującej się rozminowywaniem i przewożeniem niewypałów. Na fotce jest numer rejestracyjny, ale nie mam pojęcia z jakiego państwa.

 

m99802.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

UNPF - UN czyli United Nations, natomiast wg standardów

ISO 3166-1 alfa-2: PF to Polinezja Francuska.

 

A co do przewożenia niewypałów... Ja jednak sądzę, że raczej pojazd czoła kolumny z ładunkami łatwopalnymi. Znaczek na przednim zderzaku ma raczej płomyk, a nie wybuch. A jest różnica w znakach. Na dowód, to co można m. in. znaleźć w google po wpisaniu "flammable" i "explosive":

explosive.jpg highly-flammable-2.gif

 

Czemu czoło kolumny, a nie koniec czy też że sam przewozi?

Po pierwsze raczej robi sie to ciężarówkami. po drugie czerwone oznaczenia są z przodu, a mimo słabego zdjęcia, nie podejrzewam że są takie z tyłu, gdyż najprawdopodobniej także zachodziłby czerwony kolor na boki pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rejestracji można wywnioskować, że jest to pojazd z misji UNPROFOR.

 

UNPROFOR (ang. United Nations Protection Force – Siły Ochronne Organizacji Narodów Zjednoczonych) – misja pokojowa na terenie byłej Jugosławii, powołana na mocy rezolucji 743 (1992) z dnia 21 lutego 1992 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Misja UNPROFOR rozpoczęła się w lutym 1992, zakończona została 31 marca 1995 (misja została przekształcona w trzy samodzielne misje: UNPREDEP, UNCRO). Celem misji było powstrzymanie eskalacji konfliktu, który rozpoczął się w 1991 po rozpadzie byłej Jugosławii.

(wg Wikipedii).

 

Pojazd należy (z tego co pamiętam) do oddziałów z Luksemburga. Qdłaty ma rację, to raczej pojazd czoła kolumny z ładunkami łatwopalnymi. Tysiuniek - warsztat Maćka z tym modelem znasz na pewno - pozaglądaj, bo warto. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuję też pewne oszustwo - znaki UN umieszczę na masce

To nawet nie musi być oszustwo, wydaje mi się, że białe pojazdy mają standardowo napis UN na powierzchniach widocznych z góry, w przypadku tego Humvee właśnie na masce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za żaluzjami jest przecież jeszcze kawał maski, który jest bardziej równoległy do podłoża, więc nie widać go dobrze na zdjęciu. Jestem prawie pewien, że były tam litery "UN". Na logikę - takie pojazdy musiały być dobrze oznaczone - także z góry - żeby nie było wątpliwości, że należą do sił pokojowych.

Może zrobię go jednak z otwartymi drzwiami, będzie ciekawszy.

Pamiętaj, że wewnętrzna powierzchnia tych brezentowych drzwi jest bardzo słaba w modelu Italeri - paskudny ślad po wypychaczu i poprzeczka odlana jako całość z drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, znaki na masce bedą na 100%. Ten rodzaj drzwi znam, może spróbuję coś zmienić za pomoca chusteczki i wikolu. Kuba, masz może fotkę ze zbliżeniem wewnętrznej strony takich drzwi? Czy chodzi Ci o tę poprzeczkę na każdych drzwiach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że pojazd był wcześniej pomalowany typowym natowskim kamo.

nooo, może - ale nic na to nie wskazuje, nie wiadomo nawet co to za państwo więc mógł być 1-kolorowy jak hiszpańskie lub portugalskie /polskie na te lata pomijam / .

 

Może uda sie tak pomalować, aby poprzednie kolory lekko prześwitywały.

a po co?, nic takiego nie widać.

 

Zamierzenia fajne - ale nie do modelu TEGO pojazdu tylko do modelu WYIMAGINOWANEGO pojazdu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze był przemalowany popieram. Może o tym świadczyć choćby czarne podwozie. Jednak pamiętaj, że pojazdy UN są malowane na biało bardzo dokładnie, tak aby nie było wątpliwości, że to pojazd UN, a nie jakiejś armii. Bardziej niedbale są za to malowane napisy "UN". Często odręcznie albo z "domowej roboty" szablonów.

Tak więc jestem za tym, aby wnętrze było zielone, ale z zewnątrz jednolicie białe. Nie wiem natomiast jak się ma sprawa wewnętrznej strony brezentu: Będzie biały z zewnątrz, a zielony od środka czy może obustronnie biały? Nigdzie nie widziałem aby brezent był malowany, wiec raczej jest przygotowywany fabrycznie, a co za tym idzie skłaniałbym się do obustronnie białego, ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze był przemalowany popieram. Może o tym świadczyć choćby czarne podwozie. Jednak pamiętaj, że pojazdy UN są malowane na biało bardzo dokładnie, tak aby nie było wątpliwości, że to pojazd UN, a nie jakiejś armii. Bardziej niedbale są za to malowane napisy "UN". Często odręcznie albo z "domowej roboty" szablonów.

Tak więc jestem za tym, aby wnętrze było zielone, ale z zewnątrz jednolicie białe. Nie wiem natomiast jak się ma sprawa wewnętrznej strony brezentu: Będzie biały z zewnątrz, a zielony od środka czy może obustronnie biały? Nigdzie nie widziałem aby brezent był malowany, wiec raczej jest przygotowywany fabrycznie, a co za tym idzie skłaniałbym się do obustronnie białego, ale mogę się mylić.

 

Dobrze prawi, dać mu wina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tego modelu nie ma co żałować...I tak był to model z serii GK tzw. dodatkowy. Nie był częścią kompanii bojowych. Pozostałe cztery rodzaje zrobiłem, pozostał jeszcze jeden. Sam już nie wiem, może go jednak zostawię - na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda fajnie z tymi blaszkami Mam jednak parę ale. Drzwi ładnie przerobiłeś, natomiast na pace zostały Ci ślady po wypychaczach, mam nadzieję, że znikną Przerabiam też model Commanda Italki, więc co nieco jestem w temacie. Może załatasz te dziury do silnika Na pewno będzie lepiej wyglądać, zwłaszcza jeśli dasz otwarte drzwi. Na upartego mógłbyś przerobić środkową podłogę, bo tak ma się nijak do oryginału oraz przerobić stolik. W oryginale to nie prostokąt. To tyle, zrobisz jak uważasz.

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śladów po wypychaczach nie będę likwidował - nie będą widoczne. Dziury do silnika oczywiście zostana zlikwidowane, ale to już jak będę robił wnętrze, natomiast podłogę? Czyżby Italeri w tym elemencie popełniło błąd? Jeżeli tak, to nie miałem o tym pojęcia...Stolik zostawię tak jak jest, natomiast skupię się na poprawieniu radiostacji.

Dzięki Konrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.