Skocz do zawartości

Pytanie o plyny zmiekczajace pod kalkomanie


RObert

Rekomendowane odpowiedzi

Tal jak w temacie.

Mam pytanie dotyczace stosowania plynow zmiekczajacych, aby ulatwic kladzenie kalki na modelach. Kleje modele plastikowe juz drogi rok (wczesniej klejilem kartonowe). Mam problemy przy nakladaniu kalokmani na nie rowne powierzchnie.

A zatem sie pytam jak te plyny sie nazywaja i jak ich uzywac i gdzie je mozna nabyc?

 

Slyszalem ze sa jeszcze odpowiednie plyny pod kalki na wierzch.

 

Pozdrawiam RObert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sam miałem kiedyś podobny problem, długo nie mogłem poradzić sobie z nakładaniem kalek. Jednak po przeczytaniu kilku artykułów w prasie modelarskiej zacząłem stosować pewne proste zasady, które poskutkowały bardzo dobrym efektem.

 

1. Zasada najważniejsza to taka, że kalki należy nakładać na błyszczącą powierzchnię należy tego bezwzględnie przestrzegać bo w innym przypadku najlepsze płyny nie pomogą.

 

2. Zastosować płyny zmiękczające ułatwiające dopasowywanie kalek do powierzchni modelu, wg mnie najlepsze są te, które widać na fotce.

 

obraz8ns.jpg

 

3. Gdy stosujemy płyny microscale to polega to głównie na tym, że nakładamy pędzelkiem niewielką ilość płynu niebieskiego na miejsce gdzie ma się znaleźć kalka, następnie nakładamy kalkę i możemy jeszcze dodatkowo nałożyć płyn na jej wierzch. Czekamy aż kalka się zmarszczy [znak, że płyn działa] i czekamy aż zacznie wpasowywać się powierzchnie modelu, gdy kalka będzie już prawie wyschnięta nakładamy płyn czerwony, który jeszcze bardziej dopasuje kalkę do powierzchni. Na koniec lakierujemy to miejsce aerografem lakierem półmatowym.

 

4. Płyn Gunze jest jedno składnikowy i nakładamy go zarówno pod jak i na kalkę.

 

Efekt zastosowania wyżej wymienionych płynów na moim BWP-1

 

Obraz454.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Tobie P_FIDELUS. Wlasnie o to mi chodzilo.

Wlasnie siedze na Google i czytam wszystko co mi wyswietlilo pod tym haslem "Plyny zmiekczajace", wycztalem cos o "SET & SOL", a tu prosze odzew na moje zapytanie.

Jestem Ci bardzo wdzieczny za pomoc.

 

Teraz bede szukal w sklepach internetowych, gdzie to moge kupic.

 

Pozdrawiam RObert

 

P.s. Na Kartonwork sledzilem Twoja relacje z BWP-1, bardzo mi sie podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dzwonilem do sklepu modelarskiego u mnie w miescie i dowiedzialem sie ze bede plyny zmiekczajace Model Master pod koniec miesiaca, poczekam sobie na nie

 

Pozdrawiam RObert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mark Softer (zielony) zwany jest też niekiedy słabym płynem, ma delikatniejsze działanie niż Mark Setter (niebieski). Wedle opisu, który pojawił się w czwartym numerze Super Modelu (autor Krzysztof Barcz) niebieski służy POD i NA kalki, zielony POD. Niebieskiego nie używałem. Zielony używałem zarówno pod i na kalkomanie i nic się nie stało złego. Nie wiadomo do końca, jaka jest jego skuteczność, bo kalkomanie i tak położone były na równej powierzchni i pewnie bez płynów, też by dobrze leżały.

 

W pokazanym w dziale Lotnictwo modelu Lysandera, gdzie są nierówne, żeberkowane powierzchnie, kalkomanie kładłem na płyny ModelMastera POD i NA kalki (niestety nie pamiętam jak się nazywały, a nie chyba nie mam już buteleczek po nich) i kalkomanie położyły się bardzo ładnie.

 

Trzeba jednak pamiętać, że kalkomanie różnych firm, w różny sposób reagują na płyny. Lepiej sprawdzić na jakimś naddatku kalkomani, jak się ona zachowa z danym płynem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że aby wyrównać powierzchnię pod kalkomanię można zastosować rozcieńczony Wikol.

Polecam sklep GP Hobby & Model. Jest dobrze zaopatrzony między innymi w płyny na i pod kalkomanie, a także w papier do drukowania kalkomani i folie aluminiowe:

http://gphobby.krakow.pl/shop/index.php?pid=1007&lang=pl&waluta=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tornado za link do sklepu, tego jeszcze nie znalem

Chyba sie skusze na ten Microsacle ale jeszcze zaczekam bo mam zarezerwowane Model Master plyny.

 

A moze wiecie ktore sa lepsze i godne polecenia, te Microscale czy Model Master.

 

Pozdrawiam RObert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to OldManie zabiles mi cwieka z tym sklepem

Musze sie pozadnie zastanowic i poszukac na allegro.

 

Ale jestem Tobie bardzo wdzieczny za ta informacje, gdyz kiedys zamowilem modele w sklepie wysylkowym ale juz nie pamietam jej nazwy i mialem podobna sytuacje jak formuowicze PWM, wiem co to za bol kiedy nie ma pzresylki i zadnej odpowiedzi na jej temat.

Jeszcze raz dzieki.

 

Pozdrawiam RObert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Taki płyn możesz zrobić sobie sam na dwa sposoby.

 

1) Ocet + woda destylowana ( w ostateczności kranówka )

3/4 krople wody na 1 kroplę octu.

 

2) Zmywacz WAMOD do farb akrylowych + woda destylowana ( w ostateczności kranówka )

5/6 kropli wody na 1 kroplę zmywacza.

 

Od 1,5 roku sam przygotowuję sobie takie mikstury i jestem zadowolony z efektów. Musisz jednak pamiętać o podstawowej sprawie proporcji i przetestowaniu roztworu gdzieś "na boku", żeby sprawdzić czy, aby nie za mocny. Ilością "destylki" możesz regulować agresywność płynu.

 

Poropnuję próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

A co zrobic z kalkomaniami na starszych modelach, ktore z czasem lubia sie kruszyc i odpadac? Mam takie problemy, niestety :-(

Jest specjalny płyn do starych spękanych kalek, nazwy w tej chwili nie pamiętam. Jak dylko odnajdę informację podam więcej szczegółów na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Byłbym wdzięczny SAGITARIUS`ie jakbyś mi na PW też przesłał nazwę tego płynu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sagitarius ma rację, te sole i inne płyny to roztwory kwasu octowego, kilka lat temu 10-12 gdy zaczynałem zabawę z plastykami, mój Tata wymyślił by namaczać kalkomanie w rozpuszczonym kwasku cytrynowym, potem robiłem to w wodzie z octem. Sądząc po zapachu, te mikstury kosztujące kilkanaście zł za 100 ml to nic innego jak taki roztwór, o odpowiednim stęzeniu. Jak dla mnie płacenie 1500 zł za litr wody z octem to przesada ..... , ale cóż , każdy ma prawo wyboru

pozdrawiam Sac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

To nie dokładnie tak jest. O ile płyny pod kalkomanię, to prawdopodobnie roztwory octu. Ale płyny na kalkomanię, to jednak coś innego. Oddziaływują w całkiem inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie chodzi mi o płyny uniwesalne. Miałem w rękach chyba 2, może trzy płyny POD kalkomanie i wszystkie miały zapach octu. Płyny NA i "uniwersalny" jaki mam (Gunze zielony) nie mają tego zapachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.