Skocz do zawartości

Subaru Sambar Aoshima 1:24


Marak

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu mój syn (fan WRC) marudzi, że ja tylko pożarnicze samochody kleję, "a mógłbyś zrobić jakieś porządne Subaru z napędem na 4 koła".

Cały czas mu tłumaczyłem, że ja nie po to kupiłem 8 słoików czerwonej farby by teraz niebieski samochód kleić. A poza tym mam 3 rozgrzebane strażaki, więc nie będę zaczynał jakiegoś Subaru robić.

W pewnym momencie dostałem list od kolegi Jakub476, że jest czerwone subaru. I to takie, którego chyba nikt w Polsce nie ma. Nie minął miesiąc i z wydatną pomocą Jakuba stałem się posiadaczem takiego auta.

 

Sambar_16_09_16_01_zpsrp9jvomt.jpg

 

Auto, moim zdaniem, należy do grupy aut tak brzydkich, że aż pięknych. Jest bardzo mały 3,39 m długości daje 14 cm w modelu. (Dla porównania nowy Mini Cooper jest o 24 cm dłuższy). Sambar (w Europie Domingo) ma napęd na 4 koła i niezbyt mocny bo 35 kW silnik.

 

Na razie delektuję się zawartością pudełka w którym znajduje się: instrukcja oraz 6 ramek + kabina z czerwonego plastiku, 3 ramki czarne, 2 chromowane, 2 przeźroczyste (biała i czerwona) oraz koła, kalki i mała maska na przednią szybę.

 

Tak to sie prezentuje:

 

Sambar_16_09_16_10_zpsemgujskz.jpg

 

Sambar_16_09_16_11_zpsnk7fzbav.jpg

 

Sambar_16_09_16_07_zpsmgqvuqla.jpg

 

Sambar_16_09_16_09_zpsfghz2xge.jpg

 

Sambar_16_09_16_12_zpsrqntjj9w.jpg

 

Sambar_16_09_16_03_zpsc4ojsh4h.jpg

 

Sambar_16_09_16_05_zpsngermv7p.jpg

 

Sambar_16_09_16_02_zpsxfljgro7.jpg

 

Sambar_16_09_16_06_zpswth5ycfo.jpg

 

Sambar_16_09_16_99_zpsovi5hoyy.jpg

 

Jakość wyprasek wydaje się być niezła co widać na zbliżeniach. Przykladowo, blacha ryflowana produkowana jest w odmianach jednoryflowej, dwu- i pięcioryflowej. W autach spotyka sie praktycznie tylko tę ostatnią. W modelach Revell robi imitację w postaci pojedyńczego ryfla. Aoshima poszła dalej i w modelu są imitacje podwójnych ryfli.

 

Sambar_16_09_16_08_zpsbhahfcaj.jpg

 

Sambar_16_09_16_04_zpsqwo0f1bi.jpg

 

Do minusów zaliczam na razie to, że węże pożarnicze są z plastiku, co nie gwarantuje efektu prawdziwego wyglądu.

Auto zamierzam zrobić "prosto z pudła" bo nie mam żadnych dodatków, ani dokumentacji by coś poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Przykro mi, ale sprowadziłem wcześniej takie znajomemu który zbiera tylko Subaru.

Teraz mnie zasmuciłeś. I znów jest powód, żeby wypić.

 

Dzięki, wszystko się przyda. Nie wiem tylko czy ten pojazd można nazwać ciężarówką. może raczej miniciężarówką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się czegoś innego... ;) aczkolwiek model ciekawy, szczególnie zabudowa...

Jak idą prace?

Inne Subaru już były powielane w dziesiątkach egzemplarzy, ponadto ja póki co, skupiam się na autach pożarniczych.

To mój drugi model Aoshimy i na razie rozgryzam instrukcję. W odróżnieniu od Tamiyi modele Aoshimy mają trochę zagmatwaną instrukcję,

mocno utrudniającą montaż. Przykładowo wg instrukcji jednym z pierwszych kroków jest wklejenie szyb co mi się wybitnie nie podoba.

Wygląda na to, że trzeba będzie najpierw wszystkie elementy pomalować, a dopiero potem sklejać, więc prawdziwa relacja będzie z opóźnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny model Aoshimy:...

Ale to już nie moja działka, bo nie pożarniczy. Moim zdaniem Aoshima ma coraz ciekawszą ofertę zarówno w samochodach jak i motocyklach.

 

Zacząłem wycinać i szlifować części mojego Sambara. Na razie idzie bezproblemowo. Plastik podobny jak Tamiya, nie ma skurczów, ani nadlewek. Ślady po wypychaczach małe i w przemyślanych miejscach. Tylko wszystko takie malutkie. Ciągle się czuję jakby mi ktoś wcisnął model w 1:32 (np. średnica półosiek to 0,75 mm). Ale pisze drobnym drukiem 1/24 (potem 8 krzaczków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierz jakąś figurkę do fotela, to się upewnisz

Nie, nie. Jest OK. Tylko to auto jest w rzeczywistości takie maleńkie. Zupełnie jakby było chińskie, a nie japońskie. Choć na ich standardy to może potężna maszyna. Od Daewoo Tico jest dłuższe o 5 cm, szersze o 7 cm, a wyższe aż o 51 cm (ze światłamai na dachu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos dziwnych pojazdów pożarniczych:

na znanym portalu aukcyjnym pojawiły się ostatnio dwa nietypowe pojazdy:

La France Pumper

La France Fire Truck teraz zauważyłem, że ten jest 1:32

Jest jeszcze to: Chevy Rescue

Na szczęście mam je wszystkie bo znów bym chory chodził.

Na tego 1:32 trzeba uważać bo bardzo często wstawiają go na Allegro i na Ebayu jako skala 1:19 - 1:25

A w ogóle, to bardzo dziękuje wszystkim za zainteresowanie. Nawet nie myślałem, że takie wzbudzi mały Sambarek.

 

modele_szafa_1_zpslldcnxcv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos dziwnych pojazdów pożarniczych:

na znanym portalu aukcyjnym pojawiły się ostatnio dwa nietypowe pojazdy:

La France Pumper

La France Fire Truck teraz zauważyłem, że ten jest 1:32

Jest jeszcze to: Chevy Rescue

Na szczęście mam je wszystkie bo znów bym chory chodził.

Na tego 1:32 trzeba uważać bo bardzo często wstawiają go na Allegro i na Ebayu jako skala 1:19 - 1:25

A w ogóle, to bardzo dziękuje wszystkim za zainteresowanie. Nawet nie myślałem, że takie wzbudzi mały Sambarek.

 

modele_szafa_1_zpslldcnxcv.jpg

 

 

... z tego co powyżej to mam Simbe i nawet zaczęta. Czeka na lepsze czasy

 

12828387_1222238294470758_2678738449982280039_o.jpg

 

12829267_1219085138119407_6960639415301285537_o.jpg

 

12841195_1215902521771002_5448124282391674724_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytanie jeszcze jedno: skąd ten model sprowadziliście i w jakiej cenie jeśli można zapytać? Bo mi się spodobał ale chciałbym wersję miejskiego dostawczaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz zbudowane? ja z tego na twoim zdjęciu mam zrobionego G klasse a reszta pożarniczych w kartonach jednego Humvee w 1:35 pożarniczego (wojskowego) drugi się buduje a i parę modeli drugo wojennych niemieckich wozów strażackich w 1:35

Ja robię tylko 1:24. Mam jednego w 1:32 ale jest jak dla mnie zbyt uproszczony.

Pożarnicze sklejone na zdjęciu. Przedtem robiłem cywilne i motocykle, a jeszcze wcześniej lotnictwo.

 

straz1_zpseatjlyj5.jpg

straz2_zpsuyxuinje.jpg

 

Z tej ósemki na uwagę "(nie) chwaląc się" zasługują dwa:

Unimog - kopia auta będącego na stanie OSP Strykowo - z zestawu zostału ok. 20%

Iveco drabina - kopia auta PSP Kędzierzyn-Koźle - prawie każda część z zestawu była przerabiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wysyłka jest taka sama też za kilka modeli czy wzrasta? A i jakiegos cła nie pobierają u nas i ile idzie paczka do PL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnym na Sambara mogę przekazać, że korzystając z kolegi Jakub476 model otrzymałem w ciągu 3 tygodni.

Z tym, że na wersję pożarniczą jest już embargo i bardzo groźne sankcje (a moze jeszcze groźniejsze).

Natomiast fajnie byłoby zobaczyć kilka wersji tego autka obok siebie.

Pierwsze zapoznanie i spostrzeżenia.

Na razie wyciąłem i przeszlifowałem kilakadziesiąt elementów (z 225-ciu) co było robotą lekką, łatwą i przyjemną. Plastik jest super jakości. Pręciki o średnicy znacznie poniżej 1 mm można śmiało opiłowywać bez obawy o złamanie. Elementy bardzo dobrze do siebie pasują. Szczegółowość elementów też według mnie na 5. Tyle, że dla mnie, przyzwyczajonego do dużych ciężarówek wszystko jest malusieńkie. Czeka mnie zegarmistrzowska robota - za czym wcale nie przepadam.

Na dowód zdjęcia kilku wyciętych elementów:

 

Sambar_16_09_20_01_zpscudsu3sy.jpg

 

A teraz powiekszenia: silnik

 

Sambar_16_09_20_02_zpszy8xt20v.jpg

 

wiązka przewodów biegnących pod autem - pewnie hydraulika sterująca autopompą

 

Sambar_16_09_20_04_zpsdsshbnaf.jpg

 

kompletny mechanizm różnicowy z półośkami napędowymi

 

Sambar_16_09_20_03_zpswvadwk4c.jpg

 

i na koniec perełka - piasta z tarczą hamulcową i zaciskiem hamulcowym - pierwotnie myślałem, żeby dorobić nowe tarcze, ale przy tych wymiarach to chyba tylko kolega Marudek mógłby je wykonać.

 

Sambar_16_09_20_05_zpszaxltl8i.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.