Jump to content

qalimar

Members
 • Posts

  882
 • Joined

 • Last visited

Reputation

0 Neutral

Personal Information

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wystarczy chcieć: http://www.airplane-pictures.net/search.php?p=305&Submit=Search Ostatnio wrócił po modyfikacji i malowanie w całości jest odnowione. Czytaj- cały przemalowany de novo.
 2. qalimar

  PZL W-3 Sokół

  Fakt nastąpił. W-3WARM 0506
 3. qalimar

  PZL W-3 Sokół

  Wszystko racja. 5137 miał barwy biało pomarańczowe, następnie kolor ten w tym malowaniu został zastąpiony czerwonym w ramach standaryzacji.
 4. qalimar

  PZL W-3 Sokół

  Przypominam, że biało- czerwone malowanie, powstało na szybko, podczas prowadzania Anakond do służby. ( było najpierw niebiesko pomarańczowe na prototypie Anakondy 0411): http://www.helicopter-database.de/open.photo.php?idphoto=3447 Biało czerwone wymyślił Świdnik wzorując się na Coast Guard, czyli formacji de facto cywilnej. Kwestia napisów- powstały przed reorganizacją struktur WP, a skoro już są, nikt ich nie zamalowywuje. W tej kwestii szykuję małą niespodziankę, ale to po fakcie. PS: tendencja jest na zielono. Vide - Sokoły z GPRów. Tak naprawdę ten "pomarańczowy" na żywo jest i czerwony i pomarańczowy. Zależy pod jakim kątem patrzysz.
 5. qalimar

  PZL W-3 Sokół

  A mi nadal średnio. Wszystko zależy od warunków pogodowych i oświetlenia. Na ziemi, gdy świeci słoneczko, wygląda bardzo fajnie, ale w locie na tle nieba, z trochę większej odległości, ten szary bardzo "ciemnieje" i czasami wręcz ciężko odróżnić Anakondę od "zielonego" Sokoła. Jak były biało-czerwone, to od razu było wiadomo. Wywołany do tablicy piszę: - malowanie zostało mniej więcej (szary dominujący) określone przez Gestora i przeszło całą procedurę zatwierdzenia. Nie zgodzono się na napisy Marynarka Wojenna/ Polish Navy ze względu na to, że całość lotnictwa wojskowego podlega pod SP. - elementy szybkiej identyfikacji (wymóg Gestora) miały być łatwe do zamalowania. W sens i ideologię wymogu nie wnikam. Tak miało być i jest. Marynarki krajów NATO i nie tylko, stosują podobne rodzaje malowania. Przykładowo: Porównanie: Można było również podążyć tą drogą, ale myślę, że lepiej nie ( admirał Łukasik brzydził się zielonym kolorem, a ja również podzielam jego pogląd ) : - odcień szarego jest identyczny z tym, który zastosowano na Mi-2, M-28, Mi-14 (1008), Mi-17 (poza Błękitkiem- tu ktoś podczas remontu zwyczajnie się nie dogadał). - jeśli Lotnictwo Morskie otrzyma nowe śmigłowe będą malowane tym samym kolorem. Gdyby miały by być to Merliny (ZOP z opcją SAR) będą całkowicie szare dlatego, że ich główną rolą będą działania przeciw podwodne. - zastosowany kolor pomarańczowy jest bardzo widoczny. Przy obserwacji śmigłowca z boku, nawet przy złej pogodzie, dobrze widać "żarówiastą" belkę. Przy podejściu z przodu, z pozycji rozbitka równie dobrze widoczny jest przód śmigłowca.
 6. qalimar

  PZL W-3 Sokół

  0513 została sprzedana przez Petrobaltic na Ukrainę i tam ma być zremotoryzowana z silnikami Motor Sicz. Na zdjęciach masz 0703 lub 0704, które kupiono z Korei (City Air). Wiadomość pewna od Pepsi Adama. http://www.defence24.pl/285212,sokol-z-silnikami-motor-sicz-szansa-na-druga-mlodosc https://zn.ua/TECHNOLOGIES/v-ukraine-razrabatyvayut-novyy-vertolet-ataman-196367_.html Oczywiście projekt zdechnie. Leonardo nie chce konkurencji.
 7. qalimar

  PZL W-3 Sokół

  Efekt finalny, podejrzewam, będzie nie do ogarnięcia skoro zabiera się do tego Leonardo....
 8. Hk- o malowaniu pisalem i ja. Jest jak najbardziej poprawne. Ponadto, nie mowi sie helikopter. Kazdy z branzy za to slowo aorte przegryza.
 9. Moim zdaniem jest real- tak to po prostu wygląda. Wodziło rzuciłbym tylko w trawę na ukos, nie pod płatowcem, a drabinkę przy DISSie ustawiłbym poziomo do belki. Wtedy byłoby jak przed hangarem :-)
 10. W tym przypadku będę bronić Roberta. 14-ki malowane są nietypowo farbą poliuretanową, odporną na warunki morskie. Utrzymywane są w czystości, a więc nijak zróżnicowania powierzchni w tym kamuflażu nie uświadczysz. No chyba, że sobie pofantazjujesz, ale wtedy biłbym po łapach. Farba utrzymuje parametry do ok 6 lat eksploatacji, w siódmym matowieje, ale Robert śmigłowiec mniej więcej w drugim roku po remoncie, a więc świeży. Malowanie jest więc jak najbardziej poprawne.
 11. Oczywiście coś bym tam poprawił, ale tylko z racji tego, że marudny jestem ;-) Ładnie wyszło. A następny model będzie na pewno ciekawszy ;-) A wodzidło gdzie? W trawę je buchnij.
 12. Oczywiście coś bym tam poprawił, ale tylko z racji tego, że marudny jestem ;-) Ładnie wyszło. A następny model będzie na pewno ciekawszy ;-)
 13. Proponuję skupić się na wątku kojota: viewtopic.php?f=86&t=40381 w którym robił łaciatego 956 przed modernizacją. A także pochylić się nad tym wątkiem viewtopic.php?f=66&t=23091
 14. Nie przeceniajmy ;-) Mikołaj- skończ Sukę i rozgrzeb coś śmigłowcopodobnego i będziesz mieć kierownika ;-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.