Jump to content

Agnieszka

Members
 • Posts

  182
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Agnieszka last won the day on August 11 2020

Agnieszka had the most liked content!

Reputation

67 Excellent

Personal Information

 • Location
  Katowice
 • Interests
  astronautyka, akwarystyka morska

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Czy ktokolwiek wie cokolwiek o modelach firmy VEE HOBBY? Nic nie mogę znaleźć, a ceny modeli zapowiadają się szokująco jak na skalę 1:700! Czy to naprawdę takie cuda? https://www.martola.com.pl/szukaj/page1/search_fraza|,search_in|,search_element|,search_order|,search_autor|,search_wydawca|614,search_tworzywo|,search_cena_od|,search_cena_do|,nowosc|,zapowiedz|,searchForm|shop/
 2. Dornier Do-X !! https://www.scalemates.com/pl/kits/hph-models-hph-48051l-dornier-do-x--1328669
 3. Gratulacje, piękne modele! Cieszę się, że ktoś dołączył do grona "kosmicznych" ?
 4. Model sprzed kilku lat, ale sądzę, że warto się pochwalić. Nie tylko motywy kosmiczne mnie interesują, ale ogólnie nietypowe konstrukcje. Swego czasu ujrzałam model z serii projektów Da Vinci, Italeri 3104 Leonardo Da Vinci Multi-Cannon Gunship. Jak to u Da Vinci konstrukcja oryginalna, ale zupełnie niepraktyczna. Spodobała mi się grafika na pudełku i postanowiłam odzwierciedlić konstrukcję wewnętrzną i odsłonić fragment osłony „pancernika”. Na początek wycięłam fragment z górnej osłony i starałam się przy malowaniu zróżnicować odcienie drewna. Plastikowe profile, przycinanie, dopasowywanie i powstał szkielet. Dodałam jeszcze kule armatnie jak na galeonach. Jeszcze tylko podstawka z cienkich deseczek balsowych.
 5. Tym razem nie będę już czekała na rocznicę i zaprezentuję mój ostatni (puki co) projekt z serii Apollo, czyli ostatni start – Apollo 17. Model Dragon DRA-11015. Przede wszystkim chciałam pokazać nietypową konfigurację, z samotnym modułem lądującym i zadokowanym już modułem załogowym LEM do CSM. W tej dioramie najwięcej zmieniłam. Przede wszystkim otwarłam 3 wnęki w lądowniku: 1. MESA z oprzyrządowaniem, z którego korzystali astronauci, 2. Wnękę, w której znajdował się złożony ROVER. 3. Tylną, pustą wnękę z wyjętymi instrumentami badawczymi. W pojeździe ROVER dodałam okablowanie oraz dodałam bardzo charakterystyczny element misji Apollo 17, czyli naprawiony urwany błotnik przy pomocy mapy sklejonej srebrną taśmą i przymocowanej klamerkami. Wydrukowałam i pomniejszyłam autentyczną mapę miejsca lądowania. Co prawda, mapa ta nie znajduję się obecnie na Księżycu, gdyż została zabrana i jest prezentowana w muzeum na Ziemi, ale uważam, że to fajny motyw, więc zostawiłam ? https://airandspace.si.edu/collection-objects/maps-fender-extension-lunar-roving-vehicle-apollo-17/nasm_A19760010000 Na błotnikach zrobiłam i nakleiłam miniaturowe flagi USA. Astronauci, aby odciążyć maksymalnie moduł startującym wyrzucili wiele sprzętu, m. in. plecaki, które pozostawiłam z figurek. Wiele uwagi należy przy tych modelach zwrócić na położenie anten, gdyż w zależności od fazy lotu zmieniały swą konfigurację. Oczywiście dodałam czujniki zbliżeniowe przy podporach oraz pomocniczy uchwyt po prawej stronie od wejścia. Osłonę radaru zniżania od spodu lądownika i wiele innych detali. Osłonę termiczną porozrywałam, gdyż w trakcie startu została mocno uszkodzona co widać na jedynym filmie z ostatniego startu który nagrała kamera z ROVERa zdalnie uruchomiona z Ziemi. Zmieniłam również podstawkę po moduł CSM bo oryginalny pomysł z zestawu za bardzo się nie nadaje ze względu na mało solidne mocowanie i zmieniony przeze mnie środek ciężkości.
 6. Dziś mija 45 rocznica zakończenia misji Soyuz-Apollo. Była to ostatnia misja statku Apollo. Model Dragona to kompilacja modułu Apollo znanego z innych zestawów i modelu Sojuza wykonanego z bardzo dziwnego tworzywa przypominającego bardzo twardą gumę. Materiał fatalny do jakiejkolwiek obróbki. Dodałam, poprawiłam: Przede wszystkim zaprojektowałam od podstaw kalki do paneli słonecznych na Sojuzie, bo te z zestawie to jakieś nieporozumienie. Posłużyłam się oryginalnymi zdjęciami z orbity, przeskalowałam w Corelu i wydrukowałam. Dodałam jeszcze napis CCCP. Na Apollo zaprojektowałam i umieściłam radar dopplerowski, którego w ogóle nie uwzględniono. Miałam jego oryginalne wymiary i posługując się zdjęciami z hali montażowej odpowiednio dopasowałam (to taki charakterystyczny brązowy kwadrat) Na końcach paneli słonecznych w Sojuzie umieściłam anteny. Między kadłubem a panelami słonecznymi dodałam osłony termiczne. Podstawki zaproponowane przez Dragona są bardzo niestabilne i trudno je umocować w modelach. Podobnie jak w modelu Apollo 13 umieściłam model na dwóch pomalowanych rurkach na podstawce z naszywką misji. Model został umieszczony odwrotnie w stosunku do Ziemi. W rzeczywistości, radar dopplerowski był skierowany w kierunku Ziemi.
 7. Minęło już 51 lat… W zeszłym roku popełniam kilka modeli Apollo na wystawę rocznicową w Bibliotece Śląskiej, ale teraz dopiero postanowiłam się pochwalić. Niestety w ferworze klejenia nie umieszczałam relacji, ale obiecuję to nadrobić przy kolejnych modelach. Model z zestawu Dragon D11002 w skali 1:72 Poszycie powłok termicznych wykonałam z różnokolorowej folii oraz kalki, zwracając uwagę na odpowiednie rozłożenie motywów, które jest charakterystyczne na każdej z misji Apollo. Dodałam: Czujniki wykrycia gruntu przy talerzach „nóg” Wycięłam jedną ze ścianek i wykonałam moduł MESA, otwarty zaraz po lądowaniu, w którym znajdowała się m.in. kamera która filmowała historyczne zejście na księżycowy grunt. Dodałam urządzenie do zbierania wiatru słonecznego, odbłyśnik laserowy oraz sejsmometr ze starego zestawu Airfixa. Osłonę radaru zniżania. Wkrótce kolejne modele… Wybaczcie za jakość zdjęć. Kupiłam już specjalne lampy studyjne, ale coś nie mam ręki.
 8. A tymczasem kolejny polski samolot w tej skali, RWD-14b Czapla: https://aeroscale.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=35921&mode=thread&order=0
 9. Witajcie. Mam bardzo nietypowe pytanie. Czy ktokolwiek z was orientuje się w jakim kolorze było oświetlenie wnętrza pancerników? W modelu Bismarcka z Hachette: https://bismarck-kolekcja.pl/ Mostek oświetlony jest jaskrawo białymi diodami. Coś mi to nie pasuje. Rozumiem, że reflektory sygnałowe dawały białe światło, ale chyba we wnętrzach stosowano zwykłe żarówki o ciepłym świetle, więc raczej powinien być odcień lekko żółtawy. Co o tym sądzicie, jak będzie to najlepiej wyglądało? pozdrawiam Aga
 10. Tak na marginesie to wspaniały wątek, przybliżający historię modelarstwa i publikacji lotniczych. Przeszukałam z mężem naszą biblioteczkę i znalazłam jeszcze kilka pozycji, które chyba nie były opisywane. "Na podbój lotnictwa" z 1957 roku. Bardzo bogato ilustrowana historia lotnictwa z ogromną ilością zdjęć i szkiców w okresu pionierskiego lotnnictwa. Jest to chyba jedyna pozycja w j. polskim, która tak szeroko porusza ta tematykę. Jeżeli się mylę proszę o info. Z serii "1000 słów o..." była też pozycja o modelarstwie, oraz jeszcze 2 pozycje.
 11. Na początku lat 90tych pojawiło się też czasopismo Lotnictwo Aviation International. Cena ok 25000 zł ? W kilku numerach opisane zostały potyczki polskiego przemysłu lotniczego z projektem samolotu szkolnego "Skorpion". Co ciekawe, w czasach PRL narzekano, że polską myśl techniczną torpeduje ZSRR, a w nowych czasach też nie mogliśmy skonstruować całkowicie polskiego samolotu bo przeszkadzało w tym USA. W każdym numerze był też kącik modelarski, który prowadził Krzysztof Wegner. A opisywano głównie modele z waku formy.
 12. Dziś mija 50 lat od pamiętnej awarii na statku kosmicznym Apollo 13. Postanowiłam przerobić zestaw firmy Dragon 1101 tak aby odzwierciedlał stan statku po wybuchu zbiornika tlenu wywołanego poprzez zwarcie w instalacji mieszacza. Na podstawie niewyraźnych zdjęć wykonanych przez astronautów oraz stopklatek z filmu Apollo 13 przeanalizowałam, który panel obudowy modułu serwisowego CSM odpadł i co tam było w środku. Idealnym źródłem szczegółów budowy wewnętrznej i szczegółów konstrukcji są publikacje wydawnictwa Haynes, które specjalnie zakupiłam. Przy pomocy profili, drucików, opakować po lekach, koralików i.t.p. wykonałam całkowicie od podstaw przedział ze zbiornikami tlenu oraz ogniwami paliwowymi. Co do modułu lądownika, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmieszczenie odpowiednich kolorów paneli zewnętrznych jak również odcieni folii termicznych. W każdej misji Apollo były one inne. Całość nałożyłam na dwie pomalowane metalowe rurki, gdyż oryginalna podstawka jest za mało stabilna. Nakleiłam na nią naszywkę z misji Apollo 13.
 13. Ciekawa wersja Herculesa: https://www.aviationmegastore.com/?action=prodinfo&parent_id=&art=168062
 14. W najnowszym katalogu Trumpka na 2020-2021jest zapowiedź Tripitza w 1:200.
 15. Koszty wysyłki są z niewiadomych przyczyn bardzo wysokie. Ja byłam bezpośrednio u producenta. Mieszka w Ostrawie naprzeciw ZOO. Przesympatyczny człowiek. Totalny fanatyk astronautyki i modelarstwa.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.