Skocz do zawartości

Supermarine Spitfire Mk I 1:48 Tamiya


wiec4-13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po zmaganiach z Dragonowskim Stuchem 1:35, postanowiłem skleić sobie jakiś samolocik. Wybór padł na całkiem niezły(zdaniem autora) model najpiękniejszego samolotu tłokowego II wojny światowej. Model zacząłem już jakiś czas temu. Sklejone zastało wnętrze kabiny, oraz wycieniowana twarz figurki pilota. Model od samego poczatku miał być relaksacyjny, więc nie przewiduje się żadnych elementów trawionych oraz części żywicznych.

Odrazu na wstepie zaznaczam że w temacie samolotów jestem komplętenie zielony. Jedyna dokumentacja jaką dysponuje to stara książeczka z serii "Słynne Samoloty". Nie będę ukrywał, że bardzo liczę na waszą pomoc.

Na dzień dobry mam kilka pytań:

 

-Na jaki kolor było malowane wnętrze kabiny, czy nadaje sie do tego farba pactra A35 Interior Green?

- Czy na tym samolocie latali Polscy piloci, jeśli tak to czy istnieją na rynku odpowiednie kalkomanie?

 

Dość gadania oto fotki:

 

bfc0d161884539.gif bdcb0561884541.gif c8762e61884543.gif fb4daf61884544.gif fd561261884547.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A35 jest trochę za ciemna, osobiście do anglików polecam H312 od Gunze.

 

dsc06302ms0.jpg

dsc08399ra6.jpg

 

Kalki

http://www.techmod.pl/aviation-48/48001-supermarine-spitfire-i-iib

http://www.techmod.pl/aviation-48/48005-supermarine-spitfire-mk-vb

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję wam za pomoc.

W tygodniu podjadę zakupić jedna z podanych wyżej farb.

Hubert masz może jakieś kolorowe zdjęcia pilotów? Chodzi o malowanie kombinezonu.

Co do kalkomanii to mam pewne wątpliwości:

 

- Pierwszy arkusz kalek dotyczy tylko jednego malowania maszyny w wersji I i to w dodatku brytyjskiej. Pozostałe wzory kamuflażu odnoszą się do wersji IIb, chyba, że niema żadnej różnicy zewnetrznej między tymi maszynami.

- Drugi arkusz dotyczy wyłącznie wersji Vb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

th_DSC06440.jpgth_RAFpilot.jpg

I trochę współcześniej

normal_raf_pilot.jpg

 

Co do wersji spitfire'ów to musi się wypowiedzieć jakiś fachowiec, bo ja się póki co nie zagłębiałem w ich temat. Wiem, że Mk II nie powinien znacząco odbiegać od Mk I. Możliwe, że kolektory wydechowe były inne.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

-Na jaki kolor było malowane wnętrze kabiny, czy nadaje sie do tego farba pactra A35 Interior Green?

-

Jak już wcześniej napisano ten kolor to Hu 78. Ale można też zastosować:

Pactra A117 Interior Green RAF,

MM 2062 RAF Interior Green,

Gunze C364 Aircraft Gray Green.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwójeczka miała trochę inny silnik więc na osłonie silnika była kroplowa owiewka w miejscu rozrusznika pirotechnicznego, inna była też instalacja chłodnicza ale nie wiem czy było to widać na zewnątrz.

Na pewno jednak inny jest kształt kołpaka śmigła - w dwójce go jakby stępili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubercie twoje współczesne zdjęcie Spitfira mocno odbiega od głównego tematu tego wątku dlatego, że przedstawia Mk.XIX. Była ta ostatnia, używana wersja Spita i od wczesnych Spitfire różniła się praktycznie wszystkim z wyjątkiem nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Wnętrze zostało pomalowane farbą Pactra A117. Zrobiłem cieniowanie czarną farbą olejną dla plastyków. Ze wzgledu na to, że i tak prawie cała kabina będzie zasłonieta przez pilota darowałem sobie przecierkę suchym pędzlem. Następnie połówki kadłuba zostały sklejone przy pomocy rzadkiego kleju Tamiyi.

dscn4471v.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze zaczyna wyglądać bardzo ładnie.

Rozumiem, że tablicę bedziesz jeszcze malował na czarno, tak jak uchwyt orczyka. Zagłówek pilota to chyba powinień być w kolorze ciemny brąz lub czarny.

Czy drzwiczki będą otwierane?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za zwrócenie uwagi, rzeczywiście malując kabinę wzorowałem się częściowo na Spicie V. W najbliższym czasie postaram się usunąć ten "łom".

Przy okazji, butle z tlenem znajdujące się za kabiną malowane były na kolor stalowy czy czerwony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łom jako taki zostaw. Tylko niekoniecznie na czerwono. Gunmetal może?

Ale pociesz się, że nie jesteś jedyny. Nawet kilka latających replik Spita ma to machnięte na czerwono. Taka moda.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, butle z tlenem znajdujące się za kabiną malowane były na kolor stalowy czy czerwony?

 

We wczesnych spitach były stalowe, a co do łomu to powtórzę się w wersji Mk 1 nie było go w ogóle, więc albo go pomaluj w kolor kokpitu to będzie mniej widoczny albo jak masz możliwość to go zeszlifuj. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prace powolutku poruszają się do przodu, obecnie jestem na etapie usuwania szwów między połówkami kadłuba oraz na skrzydłach. Wszystkie części do siebie świetnie pasują ( w końcu to Tamiya)wiec nie jest to operacja przesadnie kłopotliwa, chociaż na pokrywie silnika zdarzyły sie delikatne wciągi wymagające nałożenia putty.

75fced63437226.gif

Ps. Nieszczęsny łom jeszcze nie zamalowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

Prace posuwają się bardzo powolutku, niestety tak się dzieje jak się ma kilka rozgrzebanych tematów.

Prace przy szlifowaniu szwów troszkę sie przeciągnęły. Spowodowane to było niezbyt dokładnym spasowaniem połówek kadłuba tuż za śmigłem. We wszystkie szczeliny został wpuszczony surfacer, a nastepnie całość jeszcze raz wyszlifowana. Km-y w skrzydłach, w najbliższym czasie przewiduje się wymienić na igły.

Do tablicy przyrządów doklejony został celownik. I tu pojawiła sie kolejna wątpliwość. Z dostępnej autorowi dokumentacji nie jednoznacznie wynika na jaki kolor powinnny być pomalowane zaznaczone detale:

Det. nr 1 żółty/pomarańczowy?

Det. nr 2 pomarańczowy/czarny?

151ea266060452.gif

7e036966060454.gif

3ac39366060456.gif

Pozdrawiam Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.