Skocz do zawartości

TKS 1:35


Amras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W zeszłym roku w lipcu trafiłem na imprezę pt. Strefa Militarna 2009. Tam zobaczyłem na żywo jeżdżące TK-3 i TKS i ... "zakochałem się" w tych karaluchach. Naszła mnie wtedy myśl zrobienia modelu tego pojazdu. Jakiś czas później kupiłem TKS z 20 mm NKM (RPM). Model zrobiłem prosto z pudełka bez dodatków i poprawek. Później zacząłem szukać po necie info nt. dostępnych modeli i z czasem postanowiłem zrobić model TKS-sa jeszcze raz ale tym razem możliwie najlepiej jak się da. Ponieważ jest to dopiero mój trzeci model w tej skali, nie mam żadnych doświadczeń z malowaniem śladów eksploatacyjnych i niewielkie z "blachami" będę wdzięczny za wszelką pomoc bardziej doświadczonych kolegów modelarzy. Na chwilę obecną mam to co na zdjęciu.

fd3e9e41998cc758med.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mogę wkleić. :-(

fd3e9e41998cc758m.jpg

 

Poczytaj obsługę fotosika, u nich na stronie jest wszystko dokładnie wyjaśnione. Pod swoimi zdjęciami masz zakładkę POBIERZ KODY i tam wybierasz odpowiedni do regulaminu forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęć trochę czasu na szukanie materiałów w Internecie (zdjęcia, rysunki), ewentualnie zakup literaturę jeśli planujesz kolejne modele. Na "tacy" wszystkiego nie dostaniesz.

 

Będę podpatrywał postępy budowy i może coś podpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no już poszperałem, zanim się wziąłem do roboty i zakupów. Właśnie ze względu na te porównanie kupiłem oba modele.

Już mam pierwszy zonk.

ABER napisał na opakowaniu blaszek, że są do RPM-a i Mirage a tu się okazuje, że do Mirage nie bardzo. Cała geometria bryły kadłuba w Mirage jest inna niż w RPM, wydaje mi się z resztą, że bliższa oryginałowi. Efekt jest taki, że włazy nijak nie pasują do modelu, są po prostu za duże. Ponieważ na tym właśnie modelu chcę oprzeć budowę, będę musiał pomyśleć jak rozwiązać ten problem.

Mirage

f5ccfa17da32ca51m.jpg

RPM

861d8004c1f6eaf8m.jpg

P.S.

Zdaję sobie sprawę jak wygląda ta tankietka, traktuję ją jako rozpoznanie bojem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz przeważnie elementy waloryzujące model dedykowane są do konkretnego modelu i firmy i często powielają błędy więc zostaje własna walorka puszka po browarku i ognia inaczej nie widzę będę zaglądał i podpowiadał w miarę wiedzy i umiejętności powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam, że pewnie więcej będziesz miał takich kwiatków, bo oba modele się sporo różnią wymiarowo :/ Ale nie ma tragedii, te włazy z góry z pewnością uda Ci się wydziergać we własnym zakresie. To co Ci z pewnością wiele ułatwi to żaluzje i krateczka (powinny pasować do Mirage). Belki nośne podwozia myślę, że również będą pasować. Przyda się też montowanie koła tylnego, tłumika, mocowania narzędzi (końcówka łopaty też) i wiele innych elementów Tak czy siak blaszki oszczędzą Ci mnóstwo pracy. Szkoda tylko, że z blaszki która kosztuje prawie 50 zł, niemal połowa nie nadaje się do Mirage :/ No ale ma to też swój pewien urok, będziesz miał pewność, że drugi taki model jak Twój nie powstanie

 

Swoją drogą zachęcam do określenia wersji TKS jaką chcesz budować, bo one się różniły. Będę obserwować, bo też walczę z tą materią (ale bez firmowych blach):]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po browarku nie miałem, wziąłem po napoju energetycznym.

Jest światełko w tunelu.

A tankietka będzie "standardowa" z km Hotchkiss.

Jeśli z efektów mojej pracy będę zadowolony, to w dalszej kolejności pozostałe. W dalszych planach mam skompletowanie polskiej pancerki walczącej w 39 r. W szafie czeka TK-3 i 7TP, ale pożyjemy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zasugerowałem się blachami Abera i rysunkiem w książce Magnuskiego. Błąd zauważyłem rano kiedy zacząłem dokładniej oglądać zdjęcia. Już poprawione. Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że blaszki są do modelu RPM to tylne klapy są ok. 1-1,5 mm za długie i jakiś 1 mm za wąskie.

I tak lepiej to wygląda jak plastik ewentualnie wytnij plastik z pod blachy podklej większą i podszpachluj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Następnym razem już nie kupię blaszek do nie tego modelu. Połapanie tego to straszna mordęga.

c449aa69d3cf9bb8med.jpg

Na razie wolno, wolno do przodu. Ale z wyników jestem na razie średnio zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle Chociaż zdjęcie troszkę kiepskie wkleiłeś. Może wyszlifuj koło napinające lepiej, bo mam wrażenie, że tam przesunięcia formy są widoczne. No i jakby jamki skurczowe na mocowaniu resora do ramy były :] A całą bryłą modelu się nie pochwalisz? Ciekaw jestem jak wygląda reszta Te blaszki nie są złe naprawdę Ci wiele pomogą :] Ruszyłeś dość trudny temat, na który pewnie wielu modelarzy wybierających Dragona by się nie zdecydowało, więc głowa do góry i do dzieła! Poziom pracy jaki włożysz w ten model będzie miarodajny w stosunku do jego wartości w stanie gotowym, to w końcu TKS,a nie kolejny tygrys :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

be036364c48723aemed.jpg

 

Jeszcze to co zaznaczyłem na czerwono. Mirage dodało na końcu tylnej blachy jakiś taki zakrzywiony naddatek, który przypomina jakąś zakładkę i wychodzi poza obrys dolnej tylnej blaszki. IMO do wywalenia. Druga sprawa to to coś z boku tankietki, gdzie niby się montuje mocowanie dla karabinu. Osobiście to coś nie widziałem na zdjęciach tankietek, więc może też to wywal :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego ustrojstwa do mocowania km rzeczywiście nie ma i już zostało usunięte (dzięki za podpowiedź), natomiast ten występ w tylnej części kadłuba zostanie. Tak jest spasowany kadłub i jego usuniecie spowodowałoby poważne zmiany w wannie kadłuba. Nie chcę za bardzo ingerować w model bo się zakopię z robotą (za cienki jeszcze jestem). Podwozie zacząłem składać żeby odpocząć od kadłuba. Robienie nitów (śrub) troszkę mnie irytuje. Wkleję kolejne zdjęcie jak skończę podwozie i zamocuję je do kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą zakładkę bez problemu da się usunąć i wszystko pasuje, zobacz w moim wątku http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=19231&highlight=tks Jedyny problem potem to zawiasy i ta klapeczka, którą i tak będziesz musiał usunąć. Kadłub jest tak spasowany, że ta zakładka wychodzi poza obrys wanny, jeśli jest u Ciebie inaczej, to pewnie będziesz miał dziury na łączeniu góry z błotnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest u Ciebie inaczej, to pewnie będziesz miał dziury na łączeniu góry z błotnikami.

Szkoda, że wcześniej nie napisałeś. Teraz już "po ptokach", kadłub sklejony. Powiedz mi jak robiłeś śruby na lukach, już wychodzę z siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te śruby (co wyglądają jak nity:P) to plastik z modelu RPMu No na coś tego RPMowca muszę wykorzystać. Bierzesz nożyk, wybierasz sobie bobek na pancerzu modelu RPM i powolutku(!) wycinasz. Niestety model rpmu nie jest równy, jedna jego część ma koślawo odlane te śruby, więc trzeba co ładniejsze wybierać. Potem biorę pincetę ostrą (mam firmy Topex, bardzo fajna) i albo nicik mi do niej samoistnie się przylepia (elektrostatyka?) albo ślinię końcówkę pincety i wtedy już na bank się dolepia leciutko. Na pancerzu za pomocą czegoś bardzo drobnego i ostrego stawiam mini kropelkę kleju, a potem umieszczam pincetą ten nicik na kleju. Metoda mi się podoba :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.