Skocz do zawartości

Mitsubishi J2M3 RAIDEN-1:48 Tamiya


Piotr_P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem od niedawna na forum i dopiero się uczę modelarstwa ,choć kiedyś (10lat temu) sklejałem modele .W każdym razie liczę na pomoc i zrozumienie.

 

Przedmiotem mojej pracy jest obecnie model samolotu Mitsubishi J2M3 Raiden z firmy Tamiya.Model jest wiekowy bo z roku 1973,choć pomimo wieku form ,model jest wykonany przyzwoicie.

 

Do waloryzacji modelu zakupiłem blaszki Eduarda ,chyba jedyne jakie znalazłem do tego modelu samolotu.Skromne blaszki maja urozmaicić kabinę ,golenie podwozia i kilka innych szczegółów.

 

Malowanie będzie przedstawiać samolot asa por. Saadaki Akamatsu z 302 Kokutai,z roku 1945.

 

Oto fotki z moich prac.)przepraszam za jakość zdjęć)

 

Drapanie poszycia

 

ec6e0f6bdb9342f6med.jpg

1fa65a6dd80bcee8med.jpg

726aa65d881dcec8med.jpg

d97005b6a570fadfmed.jpg

6bb1b6f417201891med.jpg

3536423749e39c4bmed.jpg

 

Obecnie pracuje nad poprawnie zrobiona kabiną ,ale zdjęcia za jakiś czas,jak skończę próbować techniki suchego pędzla.Na razie fotka wnętrza J2M Raiden

 

fe2d537aaf7d582b.jpg

 

Mam tez dylemat odnośnie samego malowania tego samolotu.

W necie wszystkie zdjęcia samolotu (real i modele) Akamatsu są przedstawione jako egzemplarz prawie nowy z delikatnymi złuszczeniami farby,ale znalazłem tez rysunek w książce wydawnictwa Osprey o asach lotnictwa japońskiego z Pacyfiku jako egzemplarz silnie wyeksploatowany,choć różnica między okresami jest średnia, jeden rysunek przedstawia początek roku 1945 drugi rysunek końcówkę wojny

 

Ma ktoś może informacje i najlepiej jakieś zdjęcia potwierdzające tak silne złuszczenia farby na samolocie por.Akamatsu?

 

524252bb069a7b28med.jpg

 

8b3e5cb760fb0a9emed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie "drapaczy" Na fotkach nie widzę, ale myślę że przeryłeś te kilka wypukłych linii. Co do malowania; ja bym się oparł na fotkach.

Ja jeszcze nie wybrałem malowania, ale skłaniam się ku popularnemu z błyskawicami.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zniknęły po wygładzaniu papierem ściernym :(

Co do malowania to bardziej do gustu przypada mi to odrapane ale jednak chyba pozostanę przy delikatnych śladach zużycia.

Myślałem też jakiś czas temu nad malowaniem "z błyskawicami" bo jak na malowania japońskie jest finezyjne jeśli można tak o nim powiedzieć.Jednak 302 Kokutai był z tego co czytałem bardziej aktywny w walkach na Pacyfiku,więc to malowanie wybieram.

 

Co do drapania modelu,to jest to drugi z tą "technologią" po Ki-84 Hayate ,ale w nim cześć jest za słabo zryta a cześć jednak mi nie leży.Nie wiem jak to wyjdzie po pokryciu lakierem....J2M3 jest w mojej ocenie dużo lepiej "wydrapany" wydaje mi się ,że wiem już z czym to się je...Model Zero powinien być już doskonały w tej materii...

Póki co J2M3 ma już poprawione wnęki podwozia ( choć nie pogłębiałem ich) ,pracuje też nad poprawieniem tamijowskiej kabiny Raidena. Szczerze się zastanawiam co prawa burta ma wspólnego z rzeczywistością????Do poprawy jest panel radia na pewno, dźwignie sterowania silnikiem pokrętła regulacji trymerów na lewym panelu

 

Kokpit ,który jednak będę poprawiał więc do zmycia lakier...oraz wnęki podwozia z częściowo pokrytym surfacerem i przymierzonym zbiornikiem paliwa

 

ef9fdeafa5759ab9med.jpg

a3be1f2849c0cf5cmed.jpg

7a2f6487ba02424dmed.jpg

292260f45f8eec52med.jpg

Śmigło pomalowane...kolor czerwono brązowy trudno mi określić czy poprawny dobierany empirycznie

ee6da8a5ccae1d9amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawiona kabina i wklejona tablica.Zdecydowanie za mocny wash :( ...może uda się z tym coś jeszcze zrobić przed zamknięciem połówek ...

 

b9f129f57ae1a7f3med.jpg

f5bb853435ca4082med.jpg

3fba343c1635b75dmed.jpg

 

do wklejenia jeszcze pasy oraz poprawka w dwóch miejsca fotela.

Został jeszcze lewy panel kabiny do poprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Model prawie na ukończeniu...nie jestem do końca zadowolony i chyba czuje ,że nie dojdę nigdy do poziomu np METYSA

 

Piotrku, ugodziłeś mnie w samo serce, to ja Ci chce napisać że cacy, że fajne przebarwienia powłoki i świetnie Ci wyszły "obicia" a Ty mi taki numer. Oj nieładnie nieładnie

A tak na poważnie to naprawdę super to wygląda jeszcze tylko troszkę go dopieść pigmentami i będzie śliczna maszyna Jego Cesarskiej Mości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:$

Miło czytac,dół niestety za grubo pokryłem bo preshading nie widoczny,musze washem nadrobic delikatnie,zastanawiam sie nad hinomaru,kalkomania czy maska? Maska by była lepsza ale to byłby dziewiczy lot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

METYS no nie wiem z postshadingiem...jeszcze nigdy nie próbowałem i nie chcę spaprać modelu....muszę poćwiczyć na "poligonowym"AR-234 ,poza tym mam problem z utrzymaniem linii prostej podczas malowania aerografem.....ale po testach z Arado może się uda....dobrze było by by to opanować bo zacząłem drapać kolejnego Japończyka - Aichi D3A1 Val z nalotu na Pearl i sprzydało by sie urealnić model.....

 

 

Co do masek,to Montex robi do wersji J2M6 i to do malowania z 302 Kokutai,więc prawie idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

co do fotek to może jutro porobię fotki całej mojej niewielkiej kolekcji- J2M3 Raiden,D3A1 Val ,Ki-84 Hayate Bf-109 G6 , Bf-110 G2...

Co do przebarwień to niewiele mogę powiedzieć ponieważ...udało nie to niechcący

Te przebarwienia ,które widać przy ogonie na wysokości ster kierunku-kadłub powstały na wskutek pomalowania rzadką Pactrą (w tym przypadku bazowy zielony) pędzlem po lakierze aluminium,którym były pociągnięte imitacje otarć lakieru ,wyszło naprawdę ciekawie...cienie to oczywiście preshading (Dół jednak już mi tak ładnie nie poszedł-za gruba warstwa bazowego lakieru,na postshading jednak się nie zdecydowałem ...ze strachu). Hinomaru na kadłubie i skrzydłach za pośrednictwem masek Montex do J2M5 ,reszta to już kalkomania Tamiya z zestawu.Na koniec wszystko pociągnięte Sidoluxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Trfiłem na ta relacje szukając materiałów to ryczacych Raiden Teimei Akamatsu, o którym pisał Saburo Sakai. I znalazłem Twój warsztat. Pytanie nr 1. Czy Saadaki Akamatsu i Teimei Akamatsu to ta sama osoba ?

No i chciałem napisac, ze znakomicie wykonałes efekt spracowanego poszycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.