Skocz do zawartości

Sd.Kfz. 7/3 & V-2 1/72


PiterATS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym zaprezentować kolejny mój wyrób, którym jest rakieta V-2 z ciągnikiem i platformą transportową.

Model wykonany jest w tradycyjnie w skali 1/72 i ma 31cm długości.

Jego pełna nazwa brzmi: Sd.Kfz. 7/3 Feuerleitpanzerfahrzeug Zugkraftwagen 8 tonner & Aggregat A4/V-2 Rakete auf Vidalwagen Anhänger. Prawda, że trochę przydługawo

 

Cały zestaw składa się ze standardowego ciągnika Sd.Kfz. 7 firmy Krauss-Maffei, w specyfikacji 7/3, czyli z zamontowanym pancernym stanowiskiem odpalania rakiet V-2. Jest również platforma transportowa Vidalwagen i rakieta balistyczna A4/V-2.

 

Ciągnik Sd.Kdz. 7/3 to żywiczny model czeskiej firmy Planet-Models. Odlewy żywiczne są wykonane bardzo starannie, beż żadnych pęcherzyków powietrza. Przy kołach trzeba tylko usunąć niewielkie nadlewki żywicy. Dodatkowo dostajemy małą blaszkę fototrawioną, z ramą przedniej szyby, hakami, tylną płytą stanowiska wraz z otwieranymi wizjerami, górnym włazem, wycieraczkami, kierownicą itp. Najsłabszym elementem zestawu są gąsienice, które bardziej nadają się na pasy jakiejś przekładni pasowej. Zastąpiłem je więc ogniwkowymi gąsienicami z modelu ciągnika Famo Sd.Kfz. 9 Trumpetera, bo takie akurat mi pasowały pod względem szerokości. W czasie prac musiałem od podstaw wykonać przednią szybę wraz z dachem „kabiny pasażerskiej”, ponieważ zestawowa szyba była o wiele za niska, co powodowało że i dach musiałem poprawić. Poprawiłem również instalację elektryczną na lewej ścianie pancernego stanowiska odpalania, i dodałem lewarek. Od podstaw wykonałem też cały błotnik ukł. gąsienicowego i znaczniki skrajni na przednich błotnikach.

 

Elementy ciągnika przed malowaniem, jeszcze ze starą szybą i dachem, które potem wykonałem od nowa:

 

th_DSC03624.jpg th_DSC03623.jpg

 

Platforma Vidalwagen, to plastikowy produkt czeskiej firmy Special Armour, wzbogacony niewielką blaszką fot otrawioną, jaka jest dołączona do zestawu.

 

Rakieta A4/V-2 to model czeskiego Condora. Tył rakiety obłożyłem pokrowcem transportowym. Pokrowiec rakiety wykonałem z chusteczki nasączonej wikolem, a zapięcie wykonałem z drutu. Samą rakietę uzupełniłem o elementy, których nie było, a które widać na archiwalnych rysunkach konstrukcyjnych.

 

th_DSC03666.jpg th_DSC03664.jpg th_DSC03662.jpg th_DSC03663.jpg

 

Cały zestaw jest przymocowany do podstawki z kawałkiem betonowej drogi, gdzieś w środkowych Niemczech, pod koniec wojny

 

Zdjęcia:

 

th_01.jpg th_02.jpg th_03.jpg th_04.jpg th_05.jpg th_06.jpg th_07.jpg th_08.jpg th_09.jpg th_10.jpg th_11.jpg th_12.jpg th_13.jpg th_14.jpg th_15.jpg th_16.jpg th_17.jpg th_18.jpg

 

Budując model opierałem się głównie na doskonałej stronie www.v2rocket.com, oraz na numerze specjalnym Militarii XX wieku z monografią i rysunkami ciągnika Sd.Kfz. 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak ładny, że zdecydowanie łatwiej wymienić mi rzeczy, które mi osobiście nie pochodzą:

- ząb między łączeniem błotników na styku żywicy i polistyrenu od strony kierowcy

- szpara na łączeniu maski i boku kadłuba z błotnikiem

- nie wiem jak się pracuje z żywicą ale czy nie dało się usunąć tych wypustek udających uchwyty i wstawić na to miejsce druciki? To samo dotyczy wypukłych linii podziału blach na masce

- znaczniki skrajni są nieco za cienkie, kule zdecydowanie za małe, i wyglądają jakby "wychodziły" bokiem spod błotnika

- pomiędzy maską a kabiną powinna być kilku centymetrowa szczelina osłonięta taśmą materiałową, producentowi widocznie łatwiej było ją pominąć

 

Poza tym super. Malowanie, wash i biedronka to pierwsza liga. Śliczny jest także pocisk wraz z tym pokrowcem, no i zapięcie pokrowca. Wielki plus także za wykonanie tak niesztampowego modelu.

 

EDIT: aha, na czym teraz będzie stał FAMO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 "Ząb" między błotnikami musi być, skoro przedni błotnik jest obły, a tylny kwadratowy.

Ad. 2 Szpary tam nie ma, to efekt mocnego łosza

Ad. 3 Zostawiłem te elementy, bo to by wiązało się potem ze szpachlowaniem i szlifowaniem, co mogłoby się skończyć uszkodzeniem detali na kabinie.

Ad. 4 W/g mnie znaczniki są ok, widziałem różne, i grube pręty i cienkie druty. Znaczniki wychodzą z boku błotnika.

Ad 5. W sumie na tą opaskę nie zwróciłem uwagi, ale załóżmy, że jest ona tutaj w kolorze kamuflażu

 

Poza tym fajnie, że się podoba, o to mi chodziło, by zrobić coś nietypowego.

 

A gąski dostałem od znajomego, więc nie przejmuję się na czym on będzie stał, tym bardziej, że Famo Trumpka ma w pudelku i ogniwka i taśmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zdjęcie:

12-1.jpg

teraz:

1. Ja wiem skąd powstał ten ząb, ja nie wiem dlaczego go zostawiłeś. Zwłaszcza że po drugiej stronie element ten jest w miarę ładnie wyprofilowany (1), a po wtóre błotniki te były jedną częścią dlatego nie powinno być tam nawet śladu łączenia.

2. Prędzej uwierzę we wróżkę zębuszkę, niż w to, że to (2) efekt mocnego washa a nie szpara.

3.W każdym bądź razie brakuje na nich białej widocznej kuli.

img_1225206607_15647_1227141965_mod_384_258.jpg

gdzieś z google

4.Załóżmy

Wiem, że to wygląda na szukanie łyżki dziegciu w beczce miodu, ale tak jakoś jest że im model ładniejszy i ciekawszy tym bardziej zwraca się uwagę na takie rzeczy. Poza tym, jak powiedziałem, model bardzo mi się podoba i życzę następnych równie ciekawych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że chodzi Ci o "szaparę" z drugiej strony Ale zapewniam Cię, że ta niby szpara którą zaznaczyłeś na żywo jest tak mała, że nie widoczna i bardziej wygląda na połączenie burt kabiny z błotnikiem, niż na jakieś niedopasowanie.

Błotniki tak już zostaną. Na dodatek z obu stron ten "ząb" jest taki sam, tyle tylko, że w prawym błotniku jest nieco więcej syfu, co zamaskowało nieco ten uskok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.