Skocz do zawartości

Schneider 120 mm wz 78/09/31


Jendrass1

Rekomendowane odpowiedzi

Model armaty czy haubicy można spotkać dość rzadko stąd pomysł na armatkę ;) Trochę natchnęła mnie lektura "1 Pułku Artylerii Motorowej" P.Zarzyckiego i zabrałem się do pracy nad modelem armaty 120mm firmy Schneider, używanej też w przedwojennym WP. Stara śpiewka, brak danych, garstka zdjęć ale ... są pewne analogie z haubicą 155 Schneidera ;)

f4f6_1_sbl.jpg

f906e39f.jpg

Cechą charakterystyczną tego działa był fakt, że jako jedno z niewielu dział w WP posiadała ogumione koła (najpierw masywy, potem opony) i było holowane przez ciągnik (C4P w odpowiedniej wersji), a nie zaprzęg konny. Jednostka wyposażona w te działa brała m.in. udział w zajmowaniu Zaolzia, wspomagając 10 BKZmot (o dziwo są zdjęcia!).

 

2_copy297.jpg

1_copy2502.jpg

c2p120.jpg

b2c92726.jpg

 

Wewnętrzna część tarczy działa:

2f23bc13.jpg

Kilka fot z wcześniejszych etapów budowy, lufa:

IMG_9372.jpg

IMG_9299.jpg

Jakoś nie mogę się zebrać żeby zmontować działo z tarczą:

IMG_9402.jpg

IMG_9405.jpg

IMG_9398.jpg

IMG_9394.jpg

Koła pochodzą z zestawu RPM "Schneider 1897" i są za wąskie. Nie odpowiadają rozmiarom oryginalnych, polskich kół. Obecnie staram się stworzyć poprawne kółko, ale to trudna sztuka.

Jako ciekawostkę dodam, że jedno z tych dział (polskie!) stoi w muzeum w Finlandii (już na zmienionych kołach). Jest to egzemplarz WP, przehandlowany później Finom przez Niemców, podobnie jak, np. nasze Boforsy 37mm.

7fb427e5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa to metalowa (aluminiowa) rurka, o wewnętrznej średnicy minimalnie większej niż powinna być (3,75mm zamiast ok 3,5mm). Metalową rurkę obklejałem różnymi grubościami polistyrenu, a przejścia uzupełniałem szpachlą. Potem dużo szlifu żeby uzyskać stożkowaty efekt no i ... jeszcze więcej babrania przy zamku. Patent jest na tyle dobry że spokojnie użyję go do zrobienia lufy dla haubicy 155 schneidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się to przyda:

Ja zawsze gdy szlifuje lufy lub inne elementy walcowe umieszczam je w wiertarce którą załączam i mam dzięki temu mini frezarkę szybko skutecznie i okrągło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skikut87 -dzięki za pomysł. Nie tak dawno dorobiłem się imadła modelarskiego z prawdziwego zdarzenia i mógłbym spróbować. Tyle tylko, że do lufy od 155tki musiałbym mieć dość gruby walec (mocno obklejony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.