Jump to content

[11.11] Tankietka TKS (RPM 1/35 + praca własna)


marcin95
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich zainteresowanych. Jestem początkującym modelarzem. Pierwszy raz biorę udział w konkursie. Za wszystkie niedociągnięcia z góry przepraszam. Będę wdzięczny za przekazane mi uwagi dotyczące modelu.

 

Będę budował jeden z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów używanych przez Polskę w wojnie obronnej w 1939r. Jest to tankietka TKS, czyli lekki czołg rozpoznawczy. Sam pomysł powstania pojazdu wziął swoje źródło od brytyjskiej tankietki Vickers Carden-Loyd, która wzięła swoją nazwę od projektantów. Licencje na ich produkcje zakupiło kilka państw w tym Polska.Po otrzymaniu pierwszych egzemplarzy tankietki i po przeprowadzeniu testów na poligonie w Rembertowie, wykryto wiele niedociągnięć. Przede wszystkim było to zawieszenie pojazdu. W związku z tym odstąpiono od produkcji tankietek Carden-Loyd. Zespół inżynierów pod kierunkiem:Władysława Trzeciaka, Edwarda Karkoza i Edwarda Habicha. Stworzył "lekkie czołgi szybkobieżne wz. 30". Oba pojazdy rozpoczęły proces badawczy, którego wynikiem było powstanie trzeciego prototypu. Dla odróżnienia od poprzednich TK-1 i TK-2 był nazwany TK-3. Po zmianie czołowej części kadłuba, wymianie silnika, dodaniu peryskopu Gundlacha powstał nowy pojazd TKS. Łączna ilość wyprodukowanych egz. to około 280 sztuk i miało to miejsce od 1934 do 1936 r. Produkcją czołgu zajęła się fabryka , która mieściła się w Czechowicach pod Warszawą ( w tej chwili Warszawa-Ursus). Tankietki TKS były na wyposażeniu brygad kawalerii czołgów rozpoznawczych oraz niektórych dywizji piechoty. W Polsce można oglądać go w muzeum Wojska Polskiego. Inne egzemplarze są w zbiorach muzeum w Belgradzie (Serbia) i w Kubince (Rosja).

 

In-box

 

img2036v.jpg

 

img2035jf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zacznij od monografii i literatury prześledź internet jest naprawdę dużo zdjęć zrekonstruowanych pojazdów, oczywiście wątki o TKS na odkrywca.pl również polecam poniżej link do warsztatów różnych "zapaleńców" od polskiej pancerki:

http://www.whiteeagle.net.pl/viewforum.php?f=13

lub

http://www.chmelar-diorama.cz/tankietka-stavba/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz utrzymać wyposażenie wnętrza zgodnie z wymiarami to zacznij od szlifowania boków wanny i ew. poszerzenia spodu wozu. Nie pamiętam już jak wygląda relacja płyt model-oryginał ale trudno oczekiwać że będzie ok. W przeciwnym wypadku będziesz dopasowywał całe wyposażenie do "kaprawego" modelu, a to znacznie utrudni Ci pracę przy skalowaniu poszczególnych elementów wyposażenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.