Skocz do zawartości

Jak skalować dokumentacje


Marceln

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie, w jaki sposób skalujecie dokumentacje jeżeli nie jest

zgodna ze skalą budowanego modelu. Planuje budowę modelu skala

1:48 nie posiadam dokumentacji w tej skal, a chcę wykonać linie

nitowania. Drugie pytanie jakim programem to wykonać prosto i łatwo

bez zdobywania dodatkowego fakultetu.

Dziękuje za ewentualne uwagi i pomoc.

 

Pozdrawiam

Marcel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że miejsce do tej polemiki może i nie odpowiednie, ale temat zacny. Istnieje wiele "patentów" na skalowanie planów, ale rozwinięcie tematu pomoże wielu modelarzom. Sam robię to mało profesjonalnie to i ja bym się czegoś nauczył Proponuję przenieść temat gdzie jego miejsce i wpisywać swoje sposoby.

 

Ja wklejam plany do Worda i zwiększam/zmniejszam aż osiągnę odpowiednik modelu w skali. dobrym przymiarem jest format kartki A4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja metoda w skrócie:

 

1)Ładuję zdjęcie do Gimpa.

2)Mierzę miarką jakiś wymiar na rysunku, porównuję z obliczonym z wymiaru rzeczywistego i po obliczeniu wychodzi mi o jaki współczynnik muszę przemnożyć wymiary rysunku.

3)Wpisuję nowy wymiar długości albo szerokości rysunku, drugi automatycznie się przelicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

 

Pytanie do kolegi Botana, czy możesz "łopatologicznie" bo nie

bardzo rozum, pytanie drugie tak na przyszłość w jakim dziale zamieszczać

posty o tej tematyce.

 

Pozdrawiam

Marcel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jeśli masz plany w formie papierowej, to jest jeszcze prostsze rozwiązanie, tak jak kolega Botan napisał oblicz sobie o ile musisz powiększyć plany a potem gnaj z tą informacja do punktu ksero, na kopiarce wklepujesz o ile ma ci rysunki powiększyć i gotowe.

 

 

Edit:

 

Napisz mi w jakiej skali masz te plany i do jakiej je chcesz zmienić.

 

Edit2:

 

To powinno rozwiać wątpliwości o ile powiększać-pomniejszać:

Bez%C2%A0tytu%C5%82u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje napisać w bardziej przystępny sposób.

 

1)Ładuję obrazek do Gimpa.

2)Gimp ma funkcję miarka, na dole okna jest ikonka gdzie można sobie ustawić, w jaki sposób mają być wyświetlane wymiary. Domyślnie są piksele, należy przestawić na milimetry.

3)Klikamy na funkcję miarka i mierzymy na przykład szerokość samolotu.

4)Oryginalną szerokość dzielimy przez skalę jaką chcemy otrzymać i otrzymujemy ile samolot powinien mieć.

5)Mamy dwa wyniki, oba zamieniamy na takie same jednostki, np milimetry ;)

6)Wzór:

Szerokość jaką samolot ma na rysunku razy X = szerokość jaką samolot powinien mieć w tejże skali którą chcemy otrzymać

Po przekształceniu:

x = (szerokość jaką samolot powinien mieć w tejże skali) / szerokość jaką samolot ma na rysunku.

7)Znajdujemy opcję skaluj obraz. Jest tam podana jakaś długość. Mnożymy ją razy x gdzie na boku i wpisujemy wynik.

8)Druga dana, szerokość sama się ustawi, jeśli obie będą spięte taką klamerką z boku.

9) Klikamy skaluj czy tam OK i już mamy rysunek.

 

Tą metodą można otrzymać dobry wynik, gdy nie jesteśmy pewni czy papierowy rysunek jest dobry.

 

Tak po prawdzie to plany modelarskie powinny być zwymiarowane ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Botan i Zbiegu - bardzo ładnie to napisaliście. Warto tylko dodać, że nie zawsze plany w skali są rzeczywiście w tej skali. Czasami zdarza się, że zamiast 1:72 mamy 1:72,2 lub 1:71,5. Ja osobiście takimi różnicami się nie przejmuję, ale potrafię sobie wyobrazić osoby dla których jest to istotne. Te odchyłki mogą być spowodowane niedokładnością druku profesjonalnego (drukarnia) lub amatorskiego (ksero, drukarka). Warto też wspomnieć, że drukarki laserowe, ksero czy atramentowe drukują w pionie i w poziomie z różnymi współczynnikami "skali" różnymi od 1. Najłatwiej to sprawdzić drukując na dwóch kartkach kwadrat pusty w środku o wymiarach 200x200mm i potem pod światło sprawdzić przekręcając jedną kartkę o 90 stopni czy kwadraty się pokrywają. Podobną wadę mają też niektóre skanery.

Jeszcze inną sprawą jest zmierzenie długości samolotu na obrazku. Ja na przykład nie wiem czy wliczają się do tej długości antenki, trymery, lufy i inne wystające z przodu lub tyłu samolotu elementy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wtrącenie ale znalazł by się ktoś kto przeskalował bym mi dwa rysunki tak żeby były w pliku worda?

Wyślij mi ten dokument na maila z informacją na jaką skalę trzeba to przeskalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wtrącenie ale znalazł by się ktoś kto przeskalował bym mi dwa rysunki tak żeby były w pliku worda?

Wyślij mi ten dokument na maila z informacją na jaką skalę trzeba to przeskalować.

 

Wysłane Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bardzo dziękuje wszystkim kolegom którzy zechcieli udzielić wyczerpujących

odpowiedzi i tym samy pomóc.

Ciągną ten watek dalej ale w trochę inną stronę pozwalam sobie zadać

Wam drugie pytanie.

Gdzie odszukać strony w Internecie na których zamieszczone są rysunki,dokumentacje samolotów. Mam taką stronkę ale nie wszystkie zamieszczone tam skany są dobrej jakości oto ona dla zainteresowanych:

http:// [...]

 

Pozdrawiam

Marcel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.