Skocz do zawartości

Siebel Si-204D, Kopro / Mastercraft, 1:72, vintage


drabik

Rekomendowane odpowiedzi

Produkcja tego samolotu rozpoczęła się w okupowanej Francji i Czechach. i po wojnie była kontynuowana. We Francji zbudowano jeszcze około 350 samolotów pod oznaczeniem NC-701 i NC 702 zaś w Czechach wyprodukowano jeszcze 172 maszyny oznaczone jako C-3 i C-103.

W 1947 roku PLL "LOT" kupiły sześć samolotów NC-701 z przeznaczeniem do lotów aerofotogrametrycznych. Jednym z nich była maszyna oznaczona znakami SP-LFA, kolejne różniły się "przyrastającą" literą alfabetu. "LOT" wykorzystywał samoloty zaledwie przez rok, w maju 1948 przekazano je wojskowej eskadrze aerofotogrametrycznej.

O modelu:

Wypraski to stare dzieło czechosłowackiego Kopro w nowej szacie Mastercrafta. Na pewno nie należy do grupy samolotów samosklejalnych; sporo pracy wymaga spasowanie kadłuba. Trochę mniej problemów sprawia dopasowanie czołowej owiewki (przynajmniej w porównaniu z Łosiem), sklejając połówki płatów nie bardzo wiadomo, czy sugerować się ustawieniem gondoli podwozia czy resztą sklejanych płatów. Kłopotliwe jest również uzyskanie proporcjonalnych wzniosów.

Wszystko pewnie mógłbym lepiej poskładać do kupy, ale i tak starałem się jak mogłem, by samolot wyglądał znośnie. Z premedytacją pozbawiony zawczasu linki antenowej - przechodzi bowiem nie tylko przez moje ręce

Autorskie elementy to kalki (nigdzie nie znalazłem odpowiednich - powstały z połączenia kalek dedykowanych do Cessny Bobcat (żurawie i część bocznych znaków rejestracyjnych) i Ju-52 (oznaczenie na płatach) oraz... części kalek pozostałych po RWD-5. Junkersowe musiałem ciąć, przykładać, dokładać... tracąc przy okazji resztę nerwów... Idealnie nie jest, ale mam nadzieję, że da się na to patrzeć...

Autorskie są również śmigła - będące zresztą jak się wciąż przekonuję - moją jedną ze słabszych stron. Kopro oferuje jedynie śmigła dwułopatowe. Tym moim zostanie jeszcze za parę dni zaserwowany bezbarwny lakier. Co się na nie składa... Wszystko, co było pod ręką - włącznie z kołpakami zrobionymi z... elementów pionków do gier planszowych.

Pozdrawiam i życzę choćby fragmentarycznie dobrych wrażeń...

 

siebel2.jpg

 

siebel3.jpg

 

siebel4.jpg

 

siebel6.jpg

 

siebel7.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znów latający model redukcyjny czyli kolega drabik ! czysto, klimatycznie, oryginalnie i fajnie obfotograwofane! nie jestem miłośnikiem vintage-ów ale co tu kryć - podoba mi się

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny model, gratuluję! Wyjść obronną ręką z tego zestawu to już samo w sobie zasługuje na uznanie, a Tobie się to udało.

U mnie czeka w pudle od wielu lat i chyba jeszcze poczeka, co otworzę i spojrzę na "nos", to chęć klejenia odchodzi.

Pozdro Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie czeka w pudle od wielu lat i chyba jeszcze poczeka, co otworzę i spojrzę na "nos", to chęć klejenia odchodzi.

Pozdro Jarek

 

Nos na początku też wydawał mi się przerażający, ale opatentowałem (przynajmniej dla mnie) nowatorski sposób docinania tamki i przynajmniej maskowanie w tym modelu przestało być katorgą. Gorzej, że kadłub do nosa trzeba podwyższyć i odchudzić jednocześnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ciekawy choć przydałoby się również kilka zdjęć wykonanych na jednolitym tle by można było ocenić detale.

 

Póki co plus za pomysł

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, tak się bałeś Sibelka, a tutaj cud, miód i orzeszki. I trójłopatowe śmigła... Nono. Dołączam się do Kolegi kornik_69 o bardziej ortodoksyjne fotki. Czyli wyląduj w końcu tą maszynką! ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, tak się bałeś Sibelka, a tutaj cud, miód i orzeszki. I trójłopatowe śmigła... Nono. Dołączam się do Kolegi kornik_69 o bardziej ortodoksyjne fotki. Czyli wyląduj w końcu tą maszynką! ;)

Pozdrawiam

 

To chyba nie pozostanie mi nic innego jak się poddać i poczynić fotki ortodoksyjne... i cały czar... [...] pryśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brabazon, kornik... Ortodoksi krótko mówiąc - samiście tego chcieli... Zważcie tylko, co powiedziała Minister Zdrowia - oglądanie albo zdrowie psychiczne - wybór należy do Was...

 

siort1.jpg

 

siort2.jpg

 

siort3.jpg

 

siort6.jpg

 

siort7.jpg

 

siort8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.