Jump to content

BOEING 747-100 - DOYUSHA 1:100


tornado
 Share

Recommended Posts

Witam

Postanowiłem rozpocząć nowy projekt, a jest nim Boeing 747 w barwach B.A.

 

957ac423f9d2788a.jpg

 

Co prawda w zestawie są kalkomanie imitujące okienka na górnym pokładzie do wersji 747-136 ale uważam, że model kiepsko by wyglądał z mieszanką "szklanych" i "malowanych" okien. Postanowiłem więc zrobić wersję pudełkową 747-100.

 

56890a7322a11e1c.jpg

 

In-box modelu znajduje się tu: viewtopic.php?t=22866

 

Budowę modelu zacząłem od górnego pokładu. Trochę jestem zawiedziony zbyt skromnym wyposażeniem kabiny pilotów ale producent pewnie doszedł do wniosku, że w efekcie końcowym i tak nie będzie nic tam widać

 

260a970375e8d534.jpg

76c863f241fcfbaf.jpg

a8b6627061328e61.jpg

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Skleciłem do kupy wnęki podwozia i główny pokład. Jak widać na zdjęciu producent miał ochotę wykonać pełne wnętrze, szkoda że pomysł ten zakończył tylko na zaznaczeniu lokalizacji zabudowy i foteli A może orientuje się ktoś czy można gdzieś kupić fotele w tej skali ?

 

9524a41e184751dc.jpg

 

Przy okazji na spodniej stronie podłogi przetestowałem farbki A3 Royal Blue i H15 i doszedłem do wniosku, że dół samolotu pomaluję Pactrą.

 

857d3d29f0227504.jpg

 

Zmontowałem i pomalowałem silniki. Na jednym z nich widać zdartą farbkę, to od przymiarki - wciskania do gondoli. Na początku myślałem co by zrobić okablowanie przynajmniej jednego silnika i zamontować go w otwartej gondoli ale, że być może samolot będzie wisiał pod sufitem to zrezygnowałem z tego pomysłu - temat jeszcze do przemyślenia

 

e478d381507ca42d.jpg

 

Sklejone pylony z gondolami silników - jeszcze przed szpachlowaniem:

 

017d5e3fcc84fe45.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tornado a co z Concordem ?:> Skończyłeś go ?

Concorde spadł z dość wysoko umieszczonej półki, roztrzaskał się o podłogę ... wrzuciłem go do pieca.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Tym razem zabrałem się za malowanie kadłuba. Brzegów połówek nie pryskałem bo i tak po ich sklejeniu trzeba będzie szpachlować i szlifować łączenia. Podkład to Pactra A42 a na to położyłem białą bazę z mieszalni lakierów.

 

24d875b3362faba9.jpg

78d4a756b6a95d50.jpg

272eca6d3abb0180.jpg

 

Pierwotnie planowałem nakleić kalkomanie i polakierować je, następnie wkleić szyby w oknach i zamaskować to taśmą maskującą. Okazuje się jednak, że najpierw muszę pod oknami domalować niebieski pasek gdyż połówki drzwi są właśnie w tym kolorze a inaczej nie będę mógł na nich nakleić kalek. Wszystko było by ok ale mam obawy czy gdy domaluję na niebiesko resztę kadłuba nie wyjdzie mi inny odcień Przeto tak się zastanawiam czy najpierw wkleić okienka, zamaskować je taśmą i zamknąć kadłub, pomalować resztę modelu i dopiero wtedy okleić model kalkami Odrazu mówię, że maskolu nie chcę używać bo raz że mi wysechł, a robiąc wczoraj zakupy w necie zapomniałem o nim a teraz specjalnie dla niego nie chce mi się ponownie robić przelewu

Link to comment
Share on other sites

Tornado wział sie za latadła, no popatrz

Kibicuje.

Już dawno się wziął... Ja mu kibicuję, odkąd zaczął "Big Beautiful Doll", ponad 2 lata temu.

W sumie (po wielu latach przerwy) jest to już mój czwarty samolot z czego ukończyłem tylko Harriera w 1:24. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie 747 i pokażę go w galerii

 

Tymczasem na kadłubie wypolerowałem miejsca pod kalkomanie, nakleiłem je i zabezpieczyłem clearem. Do wnętrza wkleiłem szyby i oba pokłady. Zaglądnąłem przez boczne okna do środka samolotu - nic nie widać. Zdecydowałem się na montaż skrzydeł zanim zamknę kadłub przez co lepiej mogłem docisnąć ściany do płatów, a co za tym idzie zminimalizować szpary w miejscach ich łączenia.

 

d03c28cf593d1623.jpg

1ecde073700c6e6d.jpg

832c4acff0340673.jpg

Link to comment
Share on other sites

No fajno Ci to idzie. Odnośnie klejenia kadłuba. Z własnego doświadczenia wiem i bardzo żałowałem, że nie usztywniłem w swoim 747 kadłuba wklejając kołki po kilka sztuk między kadłubami. Usztywnia to sam kadłub i podczas szpachlowania a późniejszej obróbki nie ma tendencji do pękania. Bo ściskając kadłub pęka spoina. I ja Ci radze tak zrobić, nie będzie tego widać a ułatwi samą późniejszą prace.

 

Pozdrawiam i zaglądam

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie klejenia kadłuba. Z własnego doświadczenia wiem i bardzo żałowałem, że nie usztywniłem w swoim 747 kadłuba wklejając kołki po kilka sztuk między kadłubami. Usztywnia to sam kadłub i podczas szpachlowania a późniejszej obróbki nie ma tendencji do pękania. Bo ściskając kadłub pęka spoina. I ja Ci radze tak zrobić, nie będzie tego widać a ułatwi samą późniejszą prace.

Dzięki za radę

W moim modelu rolę kołków spełniają pokłady

Miałem jeszcze nie robić aktualki, ale tak przy okazji czemu nie.

Kadłub skleiłem do kupy jeszcze wczorajszego wieczoru ale zanim to zrobiłem obciążyłem balastem przód samolotu. Konstrukcja jest dość sztywna tak, że nie miałem żadnych problemów z jej obróbką Na zdjęciach model jest z nałożoną szpachlą ale na stan obecny jest już wyszlifowany, oklejony taśmą maskującą i przygotowany do dalszego malowania.

 

10dd61c37ccb213f.jpg

40156763ee0f434a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kadłub nie będzie malowany na biało ?

Owszem będzie. Taśmą zabezpieczyłem tylko kawałki ścian z oknami i napisami, później zrobię zdjęcia i pokażę jak to wygląda. W pierwszej kolejności pomaluję model powyżej taśmy na biało, później zasłonię to i prysnę skrzydła a na koniec dół kadłuba.

Link to comment
Share on other sites

Taśmą zabezpieczyłem tylko kawałki ścian z oknami i napisami, później zrobię zdjęcia i pokażę jak to wygląda.

 

Obiecane zdjęcie:

 

21c90ef68f6af2c2.jpg

 

a tu już góra pomalowana z oklejonym statecznikiem pionowym:

 

288c3055b37b7735.jpg

70bc03790e99d78a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ubiegłej nocy posmarowałem już zupełnie suche kalki płynem MICRO SOL, dzisiaj rano psiknąłem wszystko jedną warstwą bezbarwnym błyszczącym (pactra A18 G), no i się narobiło - kadłub ma połysk, kalki zrobiły się matowe a do tego tło pociemniało - w świetle dziennym bardziej przypomina czarny niż granatowy kolor a dokładniej ROYAL BLUE

 

b38f9c9c6ac9dd9b.jpg

 

a powinno być tak:

 

b7b3244e362dec3d.jpg

 

Różnica jest kolosalna. Zastanawiam się teraz co dalej robić zostawić tak jak jest i psiknąć kolejną warstwę clearu, czy też zedrzeć je i dorobić nowe jaśniejsze kalki (na wszelki wypadek zrobiłem sobie skan). Osobiście uważam, że jeżeli nawet dam kilka warstw połysku to i tak zbytnio nie wpłynie to na rozjaśnienie tła.

Link to comment
Share on other sites

Widzisz jeśli chodzi o cleary z palety Pactry to lubi ona "szarzyć" malowane elementy, przez co zrobił Ci sie czarny. W to miejsce lepiej dać sido które ma lekkie zabarwienie błękitne. Co dalej " your choice"

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info

Mówisz abym teraz na kalki dał sido ? ele skoro ma błękitne zabarwienie to jak on wpłynie na biały kolor - nie zabarwi go ?

Link to comment
Share on other sites

teraz już raczej nie :( da rady sido Ci koloru zmienić. Na biały nie wpłynie, natomiast odcienie jasny szary itp zciemni i nada delikatnej głębi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.