Skocz do zawartości

"Porzucony Wojownik" - T-34/85 - Hobby Boss 1:48


kornik_69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po dość długiej przerwie w prezentowaniu prac spowodowanej remontem naszej modelarnii chciałbym zaprezentować kolegom swój ostatni projekt.

Jest to znany wszystkim chyba ludziom na świecie czołg T-34/85 lecz tym razem w nietypowym malowaniu Armii Północnego Wietnamu. Model ten dostałem od kolegi w momencie gdy był on już połowicznie wykonany (wnętrze, silnik). Ja zająłem się złożeniem modelu do kupy, malowaniem i wykończeniówką. Praca nad modelem była dość przyjemna, a kłopoty sprawiło jedynie spasowanie wieży, tylnych zbiorników i montaż gąsienic. W dwóch miejscach gąsienice wyszły skandalicznie do czego przyznaję się bez bicia.

 

Jest to po części projekt S/F ponieważ z dość ubogiego materiału dotyczącego służby tychże maszyn w NVA wyczytałem, że służyły one głównie do celów szkoleniowych. Ja natomiast chciałem wykonać model maszyny porzuconej na polu walki. Jak mi się to udało ocenicie sami. Do podstawki zostanie jeszcze w swoim czasie dodana odpowiednia tabliczka

 

Z góry proszę o wybaczenie słabej jakości zdjęć, które musiałem niestety wykonać starym aparatem bez należytego przygotowania. Sam często krytykuje niektórych kolegów za słabą jakość zdjęć, więc teraz jestem rownież gotów na krytykę

Jak tylko uda mi się zrobić lepsze, od razu je zamieszczę. Mam nadzieję, że te umożliwią przynajmniej jako taką ocenę.

 

Kilka informacji ogólnych:

 

Zestaw: Znany i popularny ostatnio Hobby Boss 1:48

Dodatki: Kable i antena z drutu miedzianego

Farby: Gunze H, Vallejo Model Air, Model Master, Pactra i Humbrol

Inna Chemia: Pigmenty i dodatki MiG Productions i Vallejo, Piasek, Gips

 

26302280ffa1.jpg2a5b31fe0ebd.jpgaac5f361fb1c.jpg

6bdef70a17e3.jpg86c494f00261.jpgae1e2c44eea3.jpg

1c63125a546b.jpgd68604211f4b.jpg696f8108cce2.jpg

c05e6c4c5140.jpga03e94f9f37f.jpg64c4f113633d.jpg

eef6e84d12b2.jpg8a7634e8f3df.jpg

 

Życzę miłego oglądania i czekam na wasze komentarze

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model mi się podoba - przede wszystkim ciekawe malowanie. Kolor ziemi/ błota jak na tamten kraj jest też fajny. Jedyne co bym poprawił to niektóre powierzchnie kół na styku z gąsienicą. Wiadomo, że koła napędowe powinny raczej tam wolne od błota. Nawet jeśli czołg tam stoi to musiał jakoś przyjechać. Szkoda, że nie pokazałeś wnętrza - mam na oku ten zestaw właśnie dlatego, że można go ładnie wyeksponować. Podobają mi się efekty malarskie i obicia.

Gratuluję ciekawego czołgu w kolekcji.

Może jakiś figurant zaglądający do środka?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pancerce się nie znam, ale Twoja praca po prostu bardzo mi się podoba. Szczególnie błoto wygląda świetnie. Mam marzenie, żeby w przyszłości złożyć jakieś 4x4, np. Landcruiser'a. Wtedy takie podłoże byłoby idealne!

 

pzdr i gratuluję świetnego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że model się podoba nawet w tak nietypowej i odbiegającej od rzeczywistości historycznej formie

 

Jedyne co bym poprawił to niektóre powierzchnie kół na styku z gąsienicą. Wiadomo, że koła napędowe powinny raczej tam wolne od błota. Nawet jeśli czołg tam stoi to musiał jakoś przyjechać.

 

Tak to prawda, masz rację. Będę o tym pamiętał przy następnym stalowym potworze, który będzie bawił się w błocie

 

Może jakiś figurant zaglądający do środka?

 

Narazie nie planuję gdyż mało ciekawych figurek z tej epoki w 1:48. Znalazłem jedynie załogę helikoptera z CMK.

 

Mi również się czołg podoba. Widzę, że brudzenie wykonałeś podobnie jak ja na swoim teciaku, tzn. niemiłosiernie ubrudzone podwozie, od błotników w górę prawie całkiem czysty.

 

Wykonując weathering wzorowałem się po części na jednym z kolorowych zdjęć z poniższego linku:

 

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?130407-Vietnamese-Military-Thread-(updated-on-regular-basis)/page3

 

Co prawda mojemu trochę bardziej dostało się błotem w dolnych partiach, ale jak widać, po egzemplarzu ze zdjęcia góra jest dość czysta.

 

Mam marzenie, żeby w przyszłości złożyć jakieś 4x4, np. Landcruiser'a. Wtedy takie podłoże byłoby idealne!

 

Landcrusier to bardzo zacny pomysł. Mnie się marzy Range Rover z kultowego Camel Trophy, ale niestety żadna z firm nie pokusiła się o taki zestaw. Może kiedyś zabiorę się za jakiegoś ubłoconego Wranglera

 

Jeszcze raz wielkie dzięki za komentarze

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mnie oceniać model w pancerce, ale może i lepiej, bo mogę spojrzeć bardziej obiektywnie na Twój model. Całość robi świetne wrażenie, zwłaszcza malowanie ze wszystkimi późniejszymi zabiegami wykończeniowymi. Trochę przeszkadzają mi tak zapaćkane koła i gąsienice, przy tak żywej w swojej barwie górze. Nie jest to krytyka wykonania, tylko własne spojrzenie na model. widziałbym bardziej spłowiałą górę, trochę zachlapaną błotem i w macie, a tu chyba jest satyna.

Twój model sprowokował mnie do takiego wywodu, gdyż oglądając zdjęcia po raz kolejny, zauważyłem na przodzie pancerza zacieki wodne, które to z kolei przy zmienionym opisie np."...porzucony w błocie i po deszczu ..." wykluczają z punktu moje wcześniejsze ale co do zbyt żywego koloru, czy braku śladów błota na pancerzu.

Ale się rozpisałem przez Twój model- chyba zrobiłeś go specjalnie w taki właśnie sposób.

Czuję, że jeszcze kilka razy tu zajrzę.

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche krzywa antenka i czemu z przodu nie ma wystającej lufy karabinu

 

Pojazd porzucony, karabin zabrany

 

 

 

Nie mnie oceniać model w pancerce, ale może i lepiej, bo mogę spojrzeć bardziej obiektywnie na Twój model. Całość robi świetne wrażenie, zwłaszcza malowanie ze wszystkimi późniejszymi zabiegami wykończeniowymi.

 

Jarku każdy komentarz jest dla mnie ważny, tym bardziej jeśli przedstawia inny, ciekawy punkt widzenia. Zawsze można zrobić coś lepiej, inaczej

 

Trochę przeszkadzają mi tak zapaćkane koła i gąsienice, przy tak żywej w swojej barwie górze. Nie jest to krytyka wykonania, tylko własne spojrzenie na model. widziałbym bardziej spłowiałą górę, trochę zachlapaną błotem i w macie, a tu chyba jest satyna.

 

Jeśli chodzi i koła i gąsienice to częściowo chciałem uzyskać efekt podobny do tego na zdjęciu poniżej:

 

48384752fe9e.jpg

Źródło: http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?130407-Vietnamese-Military-Thread-%28updated-on-regular-basis%29/page3

 

U mnie oczywiście jest więcej błota w dolnych partiach pojazdu.

 

Malując model próbowałem zabawy z tym całym "Kalor Mociulejszyn" oraz malowania miejsc błocenia od razu na kolor zbliżony do barwy rudej, wietnamskiej ziemi, ale po wykonaniu wash'a, rains'ów i tym podobnych wydziwów efekt się zniwelował. Na pewno też w pewien sposób przekłamują również moje niedoskonałe zdjęcia. Model jest wykończony w głębokim macie Gunze H. Poblask od słońca na zdjęciach sprawia, że powierzchnia wygląda satynowo.

 

Tak jak napisałem model w pewien sposób może podpadać pod S/F. Zapewne ciężko byłoby spotkać tak wyglądającą 34-kę na polu walki w Wietnamie.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Wybaczcie odgrzewanie starawej podeszwy, ale korzystając z okazji przy wykonywaniu sesji IS-a poprosiłem kolegę Timiego o zdjęcie Wojownika z już dołożoną tabliczką i wyróżnieniem jakie otrzymał podczas ostatniego weekendu na Festiwalu Modelarskim w Łasku.

 

35c5d1d3dcbc.jpg

 

Tak wiem, straszna chwalipięta ze mnie

 

Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.