Skocz do zawartości

Spitfire Mk IX ,,Cyrk Skalskiego'' Airfix 1;72


Remik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów ,chciałbym przedstawić swój najnowszy model .W kręgu moich zainteresowań są samoloty z biało czerwoną szachownicą i tu kolejny model ,na którym latały największe sławy polskiego lotnictwa w tym Stanisław Skalski . Zestaw bardzo przyjemny w budowie ,nie wymagający zbytnio ingerencji w szpachlówkę i inne ekwilibrystyczne zabiegi ,jedynie kalkomanie zastąpiłem na Techmodowskie ,ponieważ oryginalne posiadały przesunięcia kolorów.Na ostatnim zdjęciu dwa samoloty walczące na tym samym froncie ,choć w różnych latach-tak dla porównania .Zapraszam do galerii -pozdrawiam Remik

 

 

p5281429.jpg

p5281419.jpg

p5281445.jpg

p5281424.jpg

p5281447.jpg

p5281431.jpg

p5281435.jpg

p5281444.jpg

p5281439.jpg

p5281441.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten egzemplarz miał duże owiewki nad komorami działek, krótkie i płaskie "kikuty" zewnętrznych działek oraz stery wysokości jak w Mk.V. Kolory dałeś jakieś dziwne.

 

Kolory byłyby lepiej widoczne niestety niefortunne żółte tło oszukuje aparat, przez co kolory są zielonkawe. Jeśli możesz to wrzuć zdjęcia na szarym tle, lub jasno niebieskim, czarnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szarymouse nie bluźnij ...spitfire nigdy mało a szczególnie z szachownicą

A co do samego modelu to rzeczywiście kolory jakieś dziwne ale może to wina zdjęć.

 

Raczej nie wina zdjęć a modelarza .Gdzieś ty wynalazł takie pustynne kolory

przecież to zielony i szary. W takich barwach to na pewno nie latal Skalski nad pustynią .facet w grobie się przekręci

Powinno być tak

http://hsfeatures.com/spitfireixcmz_1.htm

http://hsfeatures.com/spitfireixcwp_1.htm

 

Lepiej to od razu popraw bo zaczniesz siać ferment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to zielony i szary

 

Ja tu widzę brązowy i jakiś szaro zielony Nie wiem może mi się tylko wydaje, ale wygląda jakby na każdym zdjęciu odcienie były nieco inne ?

Ale na 100% nie jest to ani ziemisty, ani piaskowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dość poprawnie wykonany model. Schludne malowanie i nie przesadzone ślady eksploatacji. Jakbym miał wytknąć jakiś błąd to wnęki podwozia raczej nie były Interior Green, tylko Azure Blue.

 

Middlestone wygląda tu dziwnie, zazwyczaj jest przedstawiony jako bardziej żółty, ale oglądając archwialne zdjęcia widać że miał różne odcienie, np:

No40Sqn20SAAFSpitVondeck.jpg

417SqnTunisiaApril1943Spits.jpg

 

Nie zgodzę się, że ZX-6 jest oklepany. Tym bardziej że tak naprawdę nie wiadomo jaki dokładnie miała kamuflarz ta maszyna! Znane zdjęcia niewiele rozstrzygają, wręcz budzą więcej wątpliwości:

 

2.jpg

8.jpg

 

Zwróccie uwagę na linię między plamami między wydechami a szachownicą, przebiega na pewno inaczej niż na modelu (i na sugerowanych schematach malowania) .

 

Poza tym nie jest rozstrzygnięte czy samoloty PFT miały żółty pas na natarciu skrzydeł. Widzę, że autor zrezygnował z tego elementu. Ciekawe by było użycie niebieskiego zaklejenia wylotów km, charakterystycznego tylko dla MTO. Na kolejnym zdjęciu WR-D dobrze to widać:

2527331399_61e802d3b8_o.jpg

 

Wracając do tematu Spitfire PFT to moim zdaniem znacznie bezpieczniejsze pod względem historycznym jest wykonanie ZX-1 na którym został zestrzelony Horbaczewski. Przynajmniej jest znane kolorowe zdjęcie.

 

spit._horbaczewski._138.jpg

 

Szkoda, że autor nie przywołał archiwalnych fotek i potraktował sekcję historyczną zdawkowo, ale przy okazji Skalski w kabinie ZX-6 właśnie:

t_skalski_162.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzę, że już praktycznie wszystko zostało powiedziane. Błędy merytoryczne dość skrupulatnie wymienili przedmówcy. Największym według mnie jest właśnie kolorystyka. Nie jest to ani czysta paleta pustynna, ani zachodnioeuropejska, ani nawet mieszanka, którą malowane były niektóre Vb trop. i Vc służące na Malcie.

 

Jeśli interesujesz się tematem PFT to polecam Ci dość nową książkę Panów Grzegorza Śliżewskiego oraz Grzegorza Sojdy "Cyrk Skalskiego". Znajdziesz tam sporo ciekawych informacji, które mógłbyś wykorzystać np. w podibodowie historycznej kolejnego wątku o PFT

 

To co mi się w Twoim modelu bardzo podoba, to techniczny poziom jego wykonania.Całkiem ładnie siadły kalki i wash.Powierzchnia lakiernicza równeiż wygląda gładko.

 

Wykonałeś schludny i nieźle wyglądający (pod względem estetycznym) model, który momentami może sprawić, że oglądający będzie się zastanawiał czy nie ogląda pracy w skali 1/48.

 

Koniec końców szkolne 3-

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się wytłumaczyć odnośnie tego malowania, iż jest jak najbardziej OK,kolory jakie zastosowałem to ;ziemisty -humbrol 29 oraz piaskowy -humbrol 84,po prostu tak mi wyszły zdjęcia,myślę że to wina lampy błyskowej .Zamieszczam kilka nowych zdjęć -myślę że bliższych prawdy

Pozdrawiam Remik

 

p5301450.jpg

p5301452.jpg

p5301454.jpg

p5301451.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozjaśnianie mocnym oświetleniem nic nie da (wręcz przeciwnie, bo wzrasta kontrast) z tego powodu że użyłeś nie tej barwy.

 

Humbrol 29 jest jak najbardziej OK, ale użycie 84 było niewłaściwe. Lepszy byłby Humbrol 225, zresztą o nazwie Middle Stone. Choc ja i do tego koloru nie mam przekonania. Jak robiłem pustynne kamo na ostatnio skończonym Baltimorze to wolałem użyć autentyków Model Mastera, mimo że mam także "pustynne" Humbrole (29/225/157).

 

Różnicę między barwami od razu widać, porównaj z moim modelem, np:

 

baltimore72_8.jpg

 

A tak przy okazji do aerografu polecam właśnie farbki MM. Dają ładniejszą powierzchnie. Humbrole, szczególnie matowe, tworzą bardzo chropowatą powierzchnie, którą ciężko wyrównać nawet grubym werniksem. Zresztą widać ten efekt także u ciebie na zbliżeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.