Skocz do zawartości

Ludu Warszzawy! Do boju1 - powstanie 1/35


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

 

Dioramkę próbowałem zrobić kilka razy (od 2 lat??) jednak projekt zawsze umierał. Gdy moje umiejętności modelarskie osiągnęły wyższy poziom postanowiłem reaktywować pomysł dioramki .

Dioramka ma przedstawiać nacierających niemców wspieranych przez panterę i powstańców, którzy szykują się do ataku z pułapki.

Budowa :

Z płyty kartonowo-gipsowej zrobiłem drogę. Najpierw usunąłem papier w miejscu gdzie ma znajdować się ulica i rozpocząłem formowanie tej płyty na kształt drogi rzymskiej. Kostką do szlifowania wyprofilowałem płytę a następnie za pomocą rycla do szkła rozpocząłem "brukowanie". Cała operacja zajęła mi trzy dni (ok. 4-5 godz. dziennie ) dłubania. Następnie zabrałem się za wycięcie kamienicy z płyty kartonowo-gipsowej. Kamienica nie jest jeszcze skończona (musze "zburzyć" górę, dorobić zawaloną podłogę piętra i zrobić ubytki w tynku ). To tyle gadania zdjęcia:

Ogóny zarys bez figurantów (tam gdzie jest słownik będzie róg drugiej kamienicy ;o) )

wawa2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

wawa3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

wawa1.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Droga:

droga3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

droga2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

drogap.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Budynek pierwszy:

Przód:

budynekfront.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Tył:

budynekty.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I główny bohater: Panther Ausf. A (italeri 1/35 - czołg będzie odnawiany, po zakończeniu podstawki ;o) ):

pantheras.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

panthera2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

panthera3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Jest to moja czwarta diorama i pierwszy tak duży projekt więc myślę że koledzy będą mnie wspierać radami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie darować ten pomysł z Panterą albo z nazwą pracy - Pantery A nie walczyły w Powstaniu

Za to mógłbyś zmienić panterę na wersję G, powstańcy warszawscy zdobyli 3 takie pojazdy w tym 2 z nich powstańcy z batalionu "ZOŚKA". Także wersję G mógłbys umieścić na dioramie, bo pomysł jest naprawdę super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie darować ten pomysł z Panterą albo z nazwą pracy - Pantery A nie walczyły w Powstaniu

Za to mógłbyś zmienić panterę na wersję G, powstańcy warszawscy zdobyli 3 takie pojazdy w tym 2 z nich powstańcy z batalionu "ZOŚKA". Także wersję G mógłbys umieścić na dioramie, bo pomysł jest naprawdę super.

A ta trzecia gdzie została zdobyta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacny pomysł, dość ambitny początek prac, choć Pantera rzeczywiście nie ta. Pokombinuj jeszcze trochę z tą główną bohaterką, bo Powstanie Warszawskie obfituje w ciekawe epizody. Może np. (jeśli oczywiście zrezygnowałbyś z Pantery) obrona barykady przez Goliatem?

Pomysłów jest naprawdę wiele. Możesz również wykonać scenkę z przejętym przez AK-owców Sd.Kfz 251 (Starówka lub Szary Wilk).

 

Życzę ci powodzenia i mam nadzieję, że projekt będzie się na solidnie i bieżąco rozwijał

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Relacji ciąg dalszy.

Ostateczny wygląd będzie mw. taki (panterę zmienię na wersję G):

p5160024.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I objaśnienie numerków

szkopyipowstacy.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

szkopyipowstacy2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Oczywiście figury szkopów, które będą robić za powstańców zostaną odpowiednio przerobione ;o)

Jeszcze widok na kamienicę:

p5160026.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I sama kamienica:

p5160028.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5160029.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5160030.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5160031.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5160032.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5160033n.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5160034.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5160035.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I wymalowane :

p5170074.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170075.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170076.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170077.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170078.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170079.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170081v.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170082u.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170083.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5170084x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Robiąc gzymsy wzorowałem się na tym:

961b.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I wewnątrz kamienicy:

p5170085b.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Na zdjęciu ściana wyszła bardzo blada W rzeczywistości jest to ładny blady niebieski ;o)

Robię też podłogę:

p5170088.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że prace posuwają się do przodu, a zapał Cię nie opuszcza. Warszawska ulica nabiera kształtów

 

Kompozycja dioramy jest Twoim indywidualnym wyborem, jednakże jeśli mógłbym mieć pewne uwagi natury merytorycznej to:

 

1. Stanowczo zwiększyłbym ilość Powstańców kosztem jednego Niemca lub po prostu dołożeniem jednej figurki. Trzech AK-owców na 5 Niemców i Panterę to trochę słaba zasadzka;

 

2. Przydałoby się przynajmniej jednego Powstańca uzbroić w zdobyczny granat lub Filipinkę kosztem ręcznej;

 

3. Według mnie umieszczenie P1 na piętrze zniszczonej kamienicy to dobry pomysł. Jeśli nie tam to w gruzach, tak aby miał możliwość wycelowania Panterze w kuper. Ważne aby był niewidoczny. Gdyby Niemcy go spostrzegli od razu by go ubili, jako największe zagrożenie dla osłanianego czołgu.

 

4. Na koniec chyba najważniejsze pytanie: Czy ma być to diorama przedstawiająca przyczajonych Powstańców czekających na odpowiedni moment do ataku, czy też ma być to dynamiczna scena przedstawiająca kontakt ogniowy między obiema grupami ? Jeśli to drugie to może być ciężko z oddaniem realizmu scenki...

 

Kibicuje i czekam na kolejne odsłony

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenka ma być dynamiczna. Nad powstańcem z panzerfaustem zastanawiałem się całą noc . Będzie on w gruzach kamienicy tej, w której jest powstaniec przeładowujący kra98k. Na piętrze dam powstańca rzucającego granat (niestety nie mam takiej figurki, ale od czego ma sie młodszych kuzynów Z żołnierzyków jakiegoś dobiorę i przerobię na figurę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie życzę Ci powodzenia. Uzyskać realistyczny efekt dynamicznej walki nie jest łatwo. Co do żołnierza z granatem to chyba lepiej byłoby przerobić poza jednego z Niemców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejna aktualizacja:

p5300061y.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Podniszczona kamienica:

p5300062a.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Popularny element w powstaniu:

p5300063.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Okno:

p5300064.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5300065.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Gruz jest tylko wrzucony do zdjęcia

p5300066.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p5300067.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Wysokość piętra:

p5300068.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I z panterką A:

p5300069.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Wysokość okna i drzwi:

p5300071.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do żołnierza z granatem to chyba lepiej byłoby przerobić poza jednego z Niemców.

 

zdecydowanie przerób Niemca, ja osobiście ostatnio przerabiałem brytyjczyków na partyzantów bo z tzw. "ołowianych żołnierzyków" wyszło beznadziejnie ,a co do brtytyjczyków naprawdę przyzwoicie

 

super sie zapowiada ale Panthera zdecydowanie zbyt czysta, nie zapominij żeby ją ostro pobrudzić i obsypać drobnym gruzem i o washu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie diorama wygląda coraz lepiej (że tak powiem nabiera kształtów ). Spróbuj może jeszcze popracować nad napisem na murze. Będziesz robił jakieś wybite okna, albo przynajmniej ramy okienne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli buduje się barykada. Heinkle He 111 pozostawiły po sobie pionowe ściany i kupy gruzu...

p6110056.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Gruz (będzie jeszcze cały pokryty ciemnobrązową płukanką) - zbliżenia:

Grób:

p6110057.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Wejście do budynku:

p6110058.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Ściana z popularnym w Powstaniu symbolem:

p6110059.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Góra ruin (piasek bedzię pokryty jasnoszarą płuklanką):

p6110060n.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p6110061d.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Wnętrze budynku:

p6110062.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p6110064.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

"Mułzer" i mapa nie są jeszcze wklejone:

p6110065.jpg

 

Uploaded with ImageShack.usp6110066j.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Elementy barykady (dojdzie jeszcze wieszak, krzesła, kilka belek, może jeszcze jeden kozioł i zastanawiam się, czy za meblami nie ustawić fury wypełnionej gruzem (na jednym ze zdjęć z Berlina '45 widziałem takie coś):

p6110067.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Nie wiem jak się fachowo nazywa taka szafa, ale w moim regionie nazywa się ją "preską" (wystająca skarpeta i rękaw będą dziś malowane):

p6090044.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p6090045.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p6090048.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Stół (podczas fotografowania odpadła noga ) i kozioł:

p6110071.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Szafa (dziś ją pokryję light gloss brown'em):

p6110068.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p6110069.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Rower i fotel (muszę go jeszcze podniszczyć, by przypominał wyrwany z rikszy). Rower dostanie dziś kierownicę i pokrzywię mu koła :

p6110072d.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p6110073.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej może zainwestuj w zestawy miniartu nie są drogie a bardzo fajnie wykonane, niektóre zestawy można spokojnie kupić za dwie"dyszki"

http://miniart-models.com/HQ_IMAGES/BOX ... /35548.jpg

http://miniart-models.com/HQ_IMAGES/BOX ... /35530.jpg

http://miniart-models.com/HQ_IMAGES/BOX ... /35550.jpg

A tu jakość tych produktów

http://miniart-models.com/Images/Foto_p ... 5548_1.jpg

http://miniart-models.com/Images/Foto_p ... 5530_1.jpg

Wiadomo własnoręcznie zrobione rzeczy bardzie satysfakcjonują, i cieszą

(apropo świetna kostka brukowa) Ale przynajmniej jeden zestaw bym na Twoim miejscu kupił tak tylko żeby jeszcze bardziej urozmaicić. Oczywiście tylko radzę, powodzenia. Piękny projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli buduje się barykada. Heinkle He 111 pozostawiły po sobie pionowe ściany i kupy gruzu...

 

W czasie powstania to bardziej Stukasy.

 

Ściana z popularnym w Powstaniu symbolem:

 

Przydałby się jeszcze jakiś podniszczony plakat powstańczy.

 

Nie wiem jak się fachowo nazywa taka szafa, ale w moim regionie nazywa się ją "preską" (wystająca skarpeta i rękaw będą dziś malowane):

 

Może komoda ?

 

Generalnie, to muszę się zgodzić z kolegą Nuggetem. Chwała Ci za to, że próbujesz wykonać te meble od podstaw, ale tym, które zaprezentowałeś tutaj jeszcze sporo brakuje do doskonałości.

 

Rower również przydałoby się trochę podniszczyć.

 

Co do konstukcji barykad, to jest sporo zdjęć prezentujących barykady z Powstania Warszawskiego. Poszperaj trochę w necie i książkach.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Plakat powstańczy będzie na drugiej kamienicy. Pod nim będą resztki plakatu zachęcającego do wstąpienia w szeregi WH. Oprócz plakatu na ulicy mam zamiar rozrzucić Kenkarty, Arbeitsbuch'y i gazetę "Die Deutsche Wehrmacht". A teraz do rzeczy: Kolejny budynek powstaje. Tym razem jest to kamienica, na dole której mieścił się sklep (z tąd tzw. okno wystawowe [nisko i szerokie]), natomiast piętra wyższe były zamieszkane przez ludzi. Niestety podczas wycinania okna odłamał się fragment , ale słuchając "Don't cry" Gunsów na myśl przszedł mi klej polimerowy, który świetnie łączy ze sobą elementy gipsowe. Jutro posklejam ze sobą budynek i przy pomyślnych wiatrach w niedzielę pomaluję go i zakończę .

p7030102.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7030103.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7030104.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gunsi są ok. "Sweet child of mine" mam jako dzwonek w komórce. A co do pracy to budynki wyglądaja bardzo dobrze, natomiast ten statysta... nie twarzowy. Jeżeli chcesz go umieścić to chyba trzeba coś z nim zrobić. Nie robię najlepszych figurek, dlatego nie koniecznie musisz mnie słuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Ten figurant nie znajdzie się na dioramie. Jest tylko po to by przedstawić wielkość budynków. Odnośne figurki to pochodzi ona z zestawu academy: Ger. Tank Crew. Zestaw okropny... To co udało mi się z tej figury ,po przeróbkach, wyciągnąć to chyba szczyt moich umiejętności modelowania figur sprzed dwóch lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptun, ja na Twoim miejscu barykadę zrobiłbym z płyt chodnikowych, takie właśnie najczęściej były spotykane. Zresztą dużo jest zdjęć z takowymi, a meble i inne śmieci byłyby tylko uzupełnieniem w Twojej dioramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek pomalowany z zewnątrz. Wkleiłem też podłogę. Jutro postaram się pomalować ściany od wewnątrz. Jedna bedzie biała, a druga lekki zółty bądź blady zielony. Barykada będzie z płyt chodnikowych, przed ścianą płyt będą stały meble tak jak teraz. ( Te prostokąty z kartonu to drzwi wejściowe do skończonej już kamienicy. Są one dopiero rozpoczęte. Będą miały odpowiedni wygląd za kilka dni)

p7120128.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7120129.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7120130y.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7120132.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7120136y.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7120137.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p7120138.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie figurki, które pojawiają się na dioramie są tylko po to, by pokazać wysokość. Wspominałem już tym.

Ps. Jeśli jesteśmy już przy pancerniaku US Army to prosiłbym o podanie odpowiednich barw do pomalowania go (nie mam bladego pojęcia jakich kolorów użyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.