Skocz do zawartości

[1/72] Semovente 75/18


Prop

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc porządki po powrocie do modelarstwa znalazłem kilka modeli w stanie wskazującym na rozgrzebanie. A jako, że nie mam weny na Stuarta, więc usiadłem do włoskiego M13. Model z Italeri. Nie bardzo pamiętam co kiedyś z tym modelem zrobiłem, ale zastałem go teraz bez lufy. Niestety nie potrafię dorobić. Może kiedyś ktoś zrobi aluminiową. Ale kadłub był już sklejony. Jest taki sam jak Semovente, więc się zabrałem do pracy.

 

Model to Italeri, lufa toczona, otrzymana od zaprzyjaźnionego rzemieślnika, niestety niedostępna w sprzedaży. Model będzie miał gąsienice żywiczne z Brach Models (były w pudełku po M13 - widać kiedyś musiałem je nabyć o czym nie pamiętałem). Znalazłem też gąsienice z blaszek od Grigorova, ale uznałem, że jeszcze daleko mi do moich dawnych umiejętności i łatwiej mi będzie bawić się żywicą.

 

Model średnio-trudny. Do poprawy podwozie, na zdjęciach widać szpachlę, już częściowo obrobioną. Kadłub miał ślady po wypychaczach, już zrobione. Pasowanie nadbudówki na sucho pokazuje, że szpachla będzie też potrzebna z tylu pojazdu.

Jeszcze pomyślę, czy będę poprawiał kratki nad silnikiem. Ogólnie nie wyglądają źle, więc chyba sobie odpuszczę. To ma być lekki projekt.

 

sam0003x.jpg

sam0005z.jpg

sam0006u.jpg

sam0008b.jpg

 

Jeśli ktoś ma doświadczenia z tym pojazdem, to chętnie przyjmę wszystkie wskazówki i rady, na co uważać.

Jeszcze nie wnikałem dokładnie w źródła, nie wybrałem zdjęcia historycznego. Jeśli macie jakieś fajne zdjęcia z Afryki, to poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamietam sa za duze. Model ten (matke tez) robilem kilka lat temu a orginalnej Italierki juz nie mam,

czyli porownac nie moge

75/18 to wiem - wczesna czy pozna ?

Blotniki na calej dlugosci czy tylko z przodu ?

Przy pierwszej opcji gesienice sie lepiej prezentuja tym bardziej ze nie uzywasz orginalnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić chyba najpopularniejszy egzemplarz tego działa, zwłaszcza, że mam do niego kalki:

 

semovente.jpg

 

Czyli będzie z krótkimi błotnikami.

 

Jako bibliografię podstawową mam książkę: Semovente da 75/18 autorstwa Nicola Pignato. Polecam - rewelacja!!! W razie potrzeby mogę użyczyć.

 

Co do włazów, Piotr, na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku. Czyli muszę przysiąść z miarką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Trochę się ruszyłem, zmobilizowałem i znalazłem kilka chwil wolnego czasu. Model w zasadzie gotowy do malowania. Wózki jezdne założone na sucho.

Pewnie zanim znowu usiądę to trochę wody upłynie, więc wszelkie uwagi co do poprawek poproszę napisać.

 

Czego mi się nie chciało zrobić to żaluzje nad silnikiem. Zostały zestawowe, a powinny być w drugą stronę (wzdłuż pojazdu).

A co wiem, że schrzaniłem, to włazy główne nadbudówki. Wstały skubańce i odstają delikatnie. Więcej grzechów nie pamiętam...

Niestety fotograf ze mnie jak z koziej dupy trąbka, ale może coś tam wypatrzycie ;)

Oooo - zgubił się jeden hak z przodu. Dorobi się...

 

p1150967.jpg

 

p1150972.jpg

 

p1150974.jpg

 

p1150977.jpg

 

p1150981s.jpg

 

A w tak zwanym międzyczasie zrobiłem sobie Autoblindę z Extratechu. Pewne braki modelu uzupełniłem kastrując Autoblindę z Italeri. Ogólnie model co do detali to sam miód, cud i palce lizać! Zdecydowanie bardzo polecam!!!

 

p1150985.th.jpg p1150988.th.jpg p1150989o.th.jpg p1150991.th.jpg

 

Zdjęcia Autoblindy po kliknięciu można powiększyć na cały ekran. Nie chciałem przeciążać forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz tą żywiczną bredę????? Ja ją chce, chce, chce!!!!!!!!! Tak z .... 10 egzemplarzy

Oba modele wyglądają rewelacyjnie. Chociaż osobiście Autoblindę wolę z DOC Models - tam detal jest nie do pobicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz tą żywiczną bredę????? Ja ją chce, chce, chce!!!!!!!!! Tak z .... 10 egzemplarzy

 

W niezłej jakości jest ta Breda w zestawie Sahariany z Italeri. Za to w wyśmienitej jakości jest ta Breda w zestawach Piotra (Modeltrans) waloryzujących Semovente.

 

Oba modele wyglądają rewelacyjnie. Chociaż osobiście Autoblindę wolę z DOC Models - tam detal jest nie do pobicia.

Jak się nie ma co się lubi... ;)

 

Proszę o pomoc z doborem koloru. Szczegóły tutaj:

 

viewtopic.php?f=40&t=30273&p=461564#p461564

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Chciałbym mieć czas, żeby się bawić regularnie. A że jest jak jest, to z doskoku raz na miesiąc siadam do modeli.

Semovente po filtrze, sido, drugim filtrze, sido, wash brązowy, sido, wash neutral (cała chemia z MIGa), sido. Następnym krokiem mają być suche pastele a potem już tylko mat i koniec.

 

sam0001pe.jpg

 

sam00015.jpg

 

sam00014.jpg

 

sam00013.jpg

 

sam00012.jpg

 

A w Autoblindzie po pierwszym filtrze:

 

sam00012.jpg

 

sam0001r.jpg

 

Zapraszam do komentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Adam, u mnie jeden model = jedna mini podstawka ;)

 

Semovente po pastelach (używam CMK piaskowy i dark earth):

 

sam00016.jpg

 

sam00017.jpg

 

sam00018.jpg

 

sam00019.jpg

 

Ostatnie zdjęcie na słońcu, wcześniejsze przy lampce (biurkowej/błyskowej). Chyba ostatnie najlepiej oddaje kolor końcowy.

Zostały mi do zrobienia reflektory i mat na całość. Chyba, że coś jeszcze wypatrzycie, co się da poprawić. Zapraszam do komentowania.

Wkrótce model pójdzie do galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metalizer też możesz dać na grzbiety ogniw gąsienic. Słabo na zdjęciach widać tłumiki, ale poprzedni były za jednolite kolorystycznie. Też można trochę rdzwymi pigmentami je podrasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno powiększony tył pojazdu z tłumikiem.

 

tylex.jpg

 

Jeszcze tu rdzę dawać? Ogólnie na pustynie to raczej sprzęt nie rdzewiał ;)

 

Na koła i gąsienice jakie metalizery? Metallo brunito (jak Breda) czy coś bardziej srebrnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak dla mnie to zostaw te tłumiki. I tak kurzu tam było co niemiara to tej rdzy tak nie widać. Co do metalizerów to stosuję farbę gun metal i przecieram suchym pędzlem lub pigment MIG Productions który przecieram palcem po częściach i ewentualnie ołówek i malujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Semovente skończone. Spróbowałem trochę przeciągnąć metalizerem gąsienice, jak wyszło ocenić możecie sami.

 

A w Autoblindzie wash położony na wieży i połowie pojazdu. Na więcej chwilowo czasu brak ;)

 

Semovente już w galerii:

 

viewtopic.php?f=68&t=28326

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.