Skocz do zawartości

Toyota Celica GT-Four - Tamiya 1/24 PIERWSZY MODEL


ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem w ogóle używanie podkładu w tym wypadku nie jest potrzebne.

W tych modelach "z reguły" nie ma konieczności szpachlowania, a jeśli już to są to tak małe ubytki, że można je uzupełnić klejem CA, który jest przeźroczysty. Spód samochodu jest malowany na kolor srebrny, w wypadku malowania pędzlem i Pactrą wystarczą dwie, trzy bardzo cienkie warstwy, żeby uzyskać ładną powierzchnię.

Malowanie sprayem jest dość trudne, a dodatkowo motip jest dość gruboziarnisty. Jeżeli części - tak jak to wcześniej napisano, są dobrze odtłuszczone (np. spirytusem) to nawet farbki akrylowe dobrze trzymają się malowanej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w ogóle używanie podkładu w tym wypadku nie jest potrzebne.

Kolejna złota rada... Kładłeś kiedyś TSa na "goły" plastik? Nie pisz jak się nie znasz bo wprowadzisz kogoś z ślepy zaułek. Podkład MUSI być, im lepszy podkład tym lepsza powłoka lakiernicza, zrobiłem trochę cywili więc dobrze radzę koledze, jak mu sie uda ładny model, zrobi następny model cywilny i potem następny, takie rady jak Twoja go zniechęcą jak wyjdzie buba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład MUSI być, im lepszy podkład tym lepsza powłoka lakiernicza

 

W jakim sensie ta powłoka lakiernicza jest lepsza? Pytam, bo robię swój pierwszy model cywilny i nie nie stosowałem podkładu, a powłoka lakiernicza wydaje mi się, że jest dobra.

 

IMG_4182_cr.jpg

 

IMG_4178_cr.jpg

 

IMG_4176_cr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład MUSI być, im lepszy podkład tym lepsza powłoka lakiernicza

 

W jakim sensie ta powłoka lakiernicza jest lepsza? Pytam, bo robię swój pierwszy model cywilny i nie nie stosowałem podkładu, a powłoka lakiernicza wydaje mi się, że jest dobra.

 

Zrób kastę na biało bez podkładu. Ładny 206, ale masz złe zaślepki w zderzakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób kastę na biało bez podkładu.

Chętnie spróbuję na fordzie focusie. Nie wiem tylko czy się będzie liczyło, bo spraje przelewam do aerografu i dopiero wtedy maluję.

 

Ładny 206, ale masz złe zaślepki w zderzakach.

To całkiem możliwe, że Tamiya popełniła błąd, a ja go powieliłem. Ale z fotek, poniżej, jasno nie wynika jaka ma być ta zaślepka.

http://world-cars-pictures.blogspot.com/search/label/Peugeot

Sorry za OT (chętnie podyskutuję w galerii, jak ją umieszczę)

 

[EDIT] Masz rację, model ma złe zaślepki

http://rallyemontecarlo.unblog.fr/files/2010/03/diapo110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie ta powłoka lakiernicza jest lepsza? Pytam, bo robię swój pierwszy model cywilny i nie nie stosowałem podkładu, a powłoka lakiernicza wydaje mi się, że jest dobra.

O ile dobrze rozumuje to farba podkładowa ma zapewnić dobrą przyczepność lakieru do powierzchni.

Takie właściwości właśnie zapewniają np. podkłady Tamiya czy Gunze.

Seweryn ma rację. Wystarczy spróbować.

Oprócz tego farby podkładowe bardzo ładnie uwidaczniają wszystkie mankamenty lub błędy powierzchni kwalifikujące się do poprawy.

 

I jeszcze dwa słowa w kwestii odtłuszczania.

Wydaje mi się że chyba trochę przesadzacie z tym dodatkowym przecieraniem spirytusem czy czym tam.

Ja przed malowaniem myję dokładnie wszystkie elementy w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń później całość wycieram do sucha i zdarza się jeszcze że pakuję do suszarki na trochę. Z tym wycieraniem to akurat dość istotna sprawa bo jeśli zostawić wodę samą do wyschnięcia to pozostaną na plastiku plamy po odparowującej wodzie. Żeby tego uniknąć trzeba by myć w wodzie destylowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was używa do odtłuszczenia benzyny ekstrakcyjnej? Ja robiłem test, tj. wypalcowałem element, następnie przetarłem szmatką nasączoną benzynką. Paluchy zniknęły, a specyfik ma ta zaletę, że natychmiast się ulatnia. Póki co, nie zauważyłem, żeby benzynka była agresywna dla jakiejkolwiek farby/podkładu. Jedynie alclady się jej boją...ale one boją się wszystkiego.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was używa do odtłuszczenia benzyny ekstrakcyjnej?

 

Benzyna może zareagować z co bardziej maślanym plastikiem. Miałem tak kiedyś przy Spitfire'rze ICM-u. Denaturat jest bezpieczny i się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, z Waszych wypowiedzi biorę esencję i zamierzam zrobić tak:

1. spróbuję póki co nie zmywać podkładu z podwozia, przeszlifuję newralgiczne miejsce i nałożę cienką warstwę podkładu - zostając przy Motipie na tym elemencie. Mam podejrzenie, że mogłem nie dość dokładnie dosuszyć model po myciu - jakieś odtłuszczenie było, bo dość porządnie szorowałem ludwikiem;

2. Skoro wszyscy chwalicie podkłady Tamiya, to do następnych części postaram się w niego zainwestować;

3. Poprawię oświetlenie mojego 'studia fotograficznego'

4. Nie dopowiedział mi nikt na pytanie, ile warstw podkładu trzeba nałożyć - do momentu uzyskania jednolitej białej warstwy, czy mogą zostać delikatne prześwity plastiku?

5. Jestem lajkonikiem, ale zdrowy rozsądek podpowiada mi jednak podkład stosować

 

Jest to mój pierwszy model, więc gdzie zdobywać doświadczenie, jak właśnie nie na nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, doświadczenia zbiera się z każdym kolejnym modelem.

Jeśli chodzi o podkład to wystarczą 2 warstwy tak aby karoseria była dobrze pokryta ale nie zalana bo wtedy zaczynamy tracić szczegóły a przecież przyjdzie jeszcze kilka innych warstw. Dobrze przykryte powinny być krawędzie i brzegi. Po za tym karoseria powinna być dokładnie i jednolicie przykryta w przypadku jasnego koloru bazowego no i wtedy najlepszy jest biały podkład. Przy ciemnych, dobrze kryjących kolorach bazy może być szary podkład i pokrycie nie musi być tak perfekcyjne ale równie gładkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kiedyś jeszcze przed zakupem modelu analizowałem zamienniki i paru nie mogłem odnaleźć. Jak dojdę do etapu zakupu farb i malowania, to rozpiszę z czym jest problem - może doradzicie jakieś zamienniki.

Prace z braku czasu posuwają się powoli, ale przymierzam się powoli do zakupu farb. I tak jak pisałem wcześniej - w Bielsku jest sklep gdzie handlują Pactrą, ale nie wszystkie zamienniki znalazłem. Może ktoś mi doradzi jakich użyć:

tamiya pactra

x-11..........a71

x-12..........a72

xf-4

x-13

x-18

x-2............a2

xf-1...........a46

xf-10

xf-51

xf-56..........a75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dla ciebie taką rade. Wejdź na stronę mojehobby.pl wpisz w farbach tamiya numerek farby. Zobacz jak się nazywa i wpisz tą samą nazwę w farbach pactra może się uda

To bardzo niefortunna rada. Często nazwy farbek są bardzo umowne. Np. Neutral Gray, Sea Blue czy Olive Drab tych producentów to zupełnie różne kolory!

 

ajot - Najlepiej to znaleźć zdjęcia oryginału i na ich podstawie dobrać kolory, biorąc oczywiście poprawkę na przekłamania kolorów. Ja niestety takich zdjęć nie znalazłem, dlatego będę się opierać na instrukcji malowania.

 

X13 - do niewielkiej ilości A71 dodajesz parę kropli A04

X18 - mieszasz A01 i A46, albo bierzesz gotową Model Master 4700

XF10 X18 - mieszasz A105 i A46 w stosunku 1:1

XF51 - to A62

 

XF4 to żółto-zielony, Tamiya miesza to z X12 Gold, żeby pomalować środki nadkoli. Mówiąc szczerze nie wiem co z tego ma wyjść. Gdyby ktoś miał zdjęcie z tym kolorem to wtedy bym coś znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prace nad podwoziem trwają...

 

...malowanie części

IMG_2204.JPG

 

...części zawieszenia przymierzone do podwozia (podwozie póki co tylko po podkładzie)

IMG_2207.JPG

 

IMG_2208.JPG

 

IMG_2209.JPG

 

IMG_2215.JPG

 

IMG_2218.JPG

 

Aktualnie czekam za zamówiony TS-26 żeby pomalować podwozie i felgi i żeby zacząć łączyć wszystko w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.