Skocz do zawartości

ORP Błyskawica - 1/700 - Nikomodels


daru65

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie! Ponieważ zwodowałem okręt muzeum, jedyny istniejący tej klasy -Averoff, kolej na następne muzeum. Błyskawicy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Mam zamiar go wykonać z kamuflażem z 44 "Admiralty Dark Disruptive", no i tutaj jest pierwszy problem: nigdzie nie mogę znaleźć schematu malowania Czekam teraz na blachy, bo w pudle nie ma nic sensownego a na razie wygląda to takowo:

 

blysk1%252520001.JPG?gl=GR

 

blysk1%252520002.JPG?gl=GR

 

blysk1%252520003.JPG?gl=GR

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Oto jak malowanie ADD z 44-tego zostało przedstawione w nr specjalnym (6) Modelarstwa Okrętowego:

blysk.jpg

 

Jak znajdę dziś trochę więcej czasu to przepiszę jakie farby wydawnictwo poleca do odwzorowania tego kamuflażu.

 

Trzymam poza tym kciuki za projekt i zasiadam do kibicowania w 1wszym rzędzie. Szczególnie dlatego, że okręty RP są tu na forum rzadkością, niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzięki za pomoc! Bardzo ciężko jest znaleźć coś konkretnego w internecie i nic nie ma jednomyślnego odnośnie Błyskawicy, np.na zdjęciach są pokazane 2 wyrzutnie torpedowe a na większości www piszą ze w kwietniu 42 jedna została zamieniona na działko p.lot. Znalazłem taki oto rysuneczek:

bwojna4.jpg?gl=GR

Pozdrawiam i się nie ociągam, czasem tylko zwycięża lenistwo żeby nie mówić brak czasu, bo to zawsze wymówka :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to po przezbrojeniu "Błyskawicy" w Cowes w działa kal. 102 mm, które mogły również prowadzić ogień plot, zdemontowano działo plot zainstalowane w miejscu rufowej wyrzutni torped i ponownie zamontowano tą samą w.t. Dopiero, podczas instalacji na nadbudówce rufowej (zdaje się, że tuż przed końcem wojny albo tuż po) ciężkiej aparatury radiowo-radarowej zdemontowano obie potrójne w.t. i zainstalowano jedną poczwórną.

Tutaj na zdjęciu doskonale widać jak to wyglądało w momencie gdy "Błyskawica" nosiła kamuflaż ADD:

blyskwalki.jpg

Działo plot w miejscu w.t. zarówno "Błyskawica", jak i "Grom", miała już w 1940 r., podczas działań na wodach norweskich aż do w/w przezbrojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wynika , że w okresie, kiedy miał 4 torpedową wyrzutnie i działo p.lot. miał inny kamuflaż.

Nigdy nie było na pokładzie "Błyskawicy" cztero-rurowej wyrzutni i działa plot w tym samym czasie. "Błyskawica" miała na śródokręciu tylko takie uzbrojenie: w.t. x 3 + w.t. x 3; w.t. x 3 + plot; w.t. x 3 + w.t. x 3; goły pokład + w.t. x 4.

 

W Norwegii zarówno G jak i B miały dwie wyrzutnie torpedowe.

Według tego czego się dowiedziałem od osób, które dokładnie analizowały zdjęcia polskich ktt z kampanii norweskiej, zarówno G jak i Bł miały już na pokładzie plot 102 mm. Ale nie będę się upierał, bo sam tych zdjęć nie widziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, modele polskich okrętów powstawały na samym początku działalności firmy Nikomodels więc mogli mieć błędne dane na ten temat, za co bym Niko nie ganił - do otwarcia się archiwów brytyjskich i zainteresowania się źródłami dot. PMW znajdujących się w nich, większość opierała się na tym co udało się zebrać Kosiarzowi i Pertkowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem taki oto fragment tekstu:

Zmieniono francuski system strzelania torped na angielski. Przezbrojenie to zwiększyło obronę przeciwlotnicza “Blyskawicy”, a ją samą zaczęto nazywać “ Krążownikiem przeciwlotniczym ”. W grudniu, po przeszkoleniu załogi w Scapa Flow skierowano “Błyskawicę” do eskortowania statków na trasie islandzkiej z Greenock do Reykjaviku. Jednym z konwojowanych statków w tym okresie był największy w tym czasie statek pasażerski “Queen Elisabeth” z kilkoma tysiącami żołnierzy na pokładzie. 4 kwietnia 1942 roku w wyniku silnego sztormu pęka kadłub “Błyskawicy” na wysokości dziobowej nadbudówki. Remont przeprowadzono w Cowes, Southampton oraz Portsmouth. Zakończył się on w połowie lipca 1942 roku. W tym czasie w miejsce pierwszej wyrzutni torped zamontowano 102 mm działo przeciwlotnicze, a drugą trzy rurowa wyrzutnie torped zastąpiono cztero rurową.

A oto link: http://wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbroj%20...%20kawica.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam żadnego dokumentu czy zdjęcia potwierdzającego, że taki układ uzbrojenia miała "Błyskawica".

Według tego co posiadam podczas lat 1939-45 wyglądało to tak:

1939: 7×120/50 3×2,1×1 Bofors, 4×40/60 plt Bofors wz. 36, 8×12,7 plt Hotchkiss, 6 wt 550 (2x3), 2 mbg, 2 wbg (40), 44 miny

1940: 1×102/45 plt Mk V, 3 wt 550 (3)

11.1941: 8×102/45 plt Mk XVI, 4×40 plt, 4×20/70 plt Oerlikon, 6 wt 550 (reduktor 533) (2x3), 4 mbg, 2 wbg

1945: 4 wt 533 (4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam dokumentu ani zdjęcia potwierdzającego ale na dużo www o tym piszą, że były 4-ry rury i działo. Mieli ponoć zamontować 5 rur ale nie było na składzie czy coś. A może na tym zdjęciu za Sikorskim to 4-rurowka.

 

hpim3122.jpg?gl=GR

 

albo tu :

 

hpim3123.jpg?gl=GR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowały mnie Wasze dociekania. MSiO w artykule na temat ORP"Błyskawicy" podaje , że najpierw zdjęto tylny aparat torpedowy zastępując go działem 102 mm . Zmieniono to później gdy wymieniano artylerię główną z dział Boforsa na 3 x 2 działa 102 mm , przy czym zdemontowano pojedyńcze działo 102 mm zamontowane w miejscu rufowego aparatu torpedowego. Aparat ten wrócił na swoje miejsce . Taki asortyment miał się utrzymać do początku 1945 roku gdy przeprowadzono duży remont okrętu kiedy zamontowano jeden poczwórny aparat torpedowy. Są na pewno też inne źródła które bardziej datami precyzują konfiguracje uzbrojenia , ale mi rysunek kamuflażu z MO wydaje się słuszny do wyżej cytowanej publikacji. Pozostaje jeszcze Muzeum w Gdyni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego czego się dowiedziałem od osób, które dokładnie analizowały zdjęcia polskich ktt z kampanii norweskiej, zarówno G jak i Bł miały już na pokładzie plot 102 mm. Ale nie będę się upierał, bo sam tych zdjęć nie widziałem

 

Z tego co wiem, na wraku Groma znaleziono dwie wyrzutnie torpedowe, co stałoby w sprzeczności z tymi ustaleniami - wszystko na to wskazuje, że okręty nadal miały dwie wyrzutnie torpedowe, łącznie sześć rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.