Skocz do zawartości

[Standard] MasterCraft Ił-2 'Gorbatij'


Kierowca Bombowca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Efektem przedświątecznych zakupów (oczywiście dla siebie ;) ), stał się taki oto okaz:

 

 

InBox:

 

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520001.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520002.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520003.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520004.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520005.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520006.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520007.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520008.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520011.JPG

Ilushyn%252520I%2525C5%252582-2%252520012.JPG

 

Malowanie zamierzam zrobić dwubarwne - najpewniej okaz "Za Pliewaka"

 

A biorąc pod uwagę, że zarówno warsztat jak i konkurs jest debiutancki, to starać się trzeba, żeby rodzinie wstydu nie przynieść ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najgorszy wypust plastyka/master crafta nowe modele plastyka przy tym to jak kalkulator przy komputerze -też wykonuje działania na liczbach ale to nie to samo

Życzę krótkiego mordowania się z tym archaicznym potworkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow chociaż, że klasa standard to i tak będzie przy nim duuuzo pracy.

Ale i tak mam do niego sentyment bo to mój pierwszy model (ok 1994 roku) do tej pory straszy na półce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie - w końcu doczekałem się IŁa pomimo wielu zachęt uczestników w 'Rozmowach ogólnych' straciłem nadzieję że się ktoś pokaże z tym modelem - a tu proszę - życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za słowa otuchy. Po przeanalizowaniu modelu, na pewno się przydadzą ;)

 

"Kierowca..." - jesteś pewien, że tego chcesz?

Bezapelacyjnie!

 

 

 

 

A oto pierwsze postępy:

 

Kokpit sklejony...

post%2525C4%252599py1%252520001.JPG

post%2525C4%252599py1%252520002.JPG

 

... i psiknięty podkładem.

postep%252520002.JPG

postep%252520001.JPG

 

Kolejny jubileusz - debiut malarski aerografem - widzę że dużo przede mną, więc będzie to idealny poligon na ćwiczenia

 

 

 

A robota zaczęta, więc nie wypada nie skończyć. ;)

 

 

 

 

 

 

I korzystając z okazji, chciałbym zadać parę pytań.

 

1. Jakie powinny być poprawne barwy kamuflażu? Zamierzam zastosować farby humbrol i przez to rodzi się problem.

MasterCraft podaje że...

- Olive Green (FS 34258) to humbrolowska 78-mka.

- Black Green ( FS 34079) to 30-stka (co dziwne, wg przelicznika jest to 116)

- Russian Blue (35190) jako 157.

 

Jednak osobiście, skłaniałbym się w użyciu humbrola 80tki i 91nki. Jednak prosiłbym o opinię w tym temacie

 

 

 

2. W rozmowach o regulaminie, był poruszony temat linii podziałowych. Określał on, że w STANDARD nie można zaszpachlować linii podziałów, by zastąpić je nowymi-poprawnymi. I tutaj kolejne pytanie - jeśli linie podziałowe są wypukłe, to czy zeszlifowanie i wyrycie na ich miejsce (dokładnie na to samo!) wklęsłych, byłoby czymś przeciwko mojej klasie?

 

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W rozmowach o regulaminie, był poruszony temat linii podziałowych. Określał on, że w STANDARD nie można zaszpachlować linii podziałów, by zastąpić je nowymi-poprawnymi. I tutaj kolejne pytanie - jeśli linie podziałowe są wypukłe, to czy zeszlifowanie i wyrycie na ich miejsce (dokładnie na to samo!) wklęsłych, byłoby czymś przeciwko mojej klasie?

Wydaje mi się, że tak gdyż jest to waloryzacja modelu. Zwłaszcza, że wielu z uczestników miało to samo zagadnienie i pozostawili linie wypukłe. Ale niech się wypowiedzą organizatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele konkursowe mają w większości niepoprawne linie podziału. Gdybyśmy pozwolili na przerycie wypukłych linii podziałowych w standardzie, to mielibyśmy taka dziwną sytuację, że przerycie z niepoprawnych na niepoprawne to standard, ale już przerycie na poprawne to open. Co jest trochę bez sensu ;) A fakt, że korekta układu linii podziału kwalifikuje się do open chyba nie ulega wątpliwości. Reasumując, w standardzie muszą zostać wypukłe

 

Inna sprawa, jeśli przy szpachlowaniu niechcący zaszpachlujemy linie podziału. Wtedy odtworzenie ich nie wyrzuca do open. To chyba jasne. Nie wydaje mi się, żeby ktoś niechcący zaszpachlował cały model, to będą raczej drobne poprawki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem pełen podziwu, chociażby dlatego, że udało Ci się z tych ramek wydzielić orczyki;)

Coś w tym jest, przy tradycyjnym odcinaniu cążkami, czy skalpelem, części często same dzieliły się na kilka elementów i nie miało to nic wspólnego ze zdetalowaniem Czasem trudno też było odróżnić, w którym miejscu kończy się ramka, a zaczyna część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest, przy tradycyjnym odcinaniu cążkami, czy skalpelem, części często same dzieliły się na kilka elementów i nie miało to nic wspólnego ze zdetalowaniem Czasem trudno też było odróżnić, w którym miejscu kończy się ramka, a zaczyna część.

 

Jarek - jeszcze pół biedy, jak części dzielą się na większą liczbę składowych modelu w przypadku IŁ-a, gdzie jak sam zauważyłeś, czasami trudno powiedzieć, co ramką, co częścią (choć pod tym względem nic nie jest w stanie przebić zastrzałów Czapli); gorzej - jeśli dzieje się to z elementami z których mogłoby coś być a które w dowolnej próbie wycinania odchodzą w niebyt ("moje" stopnie wejściowe do imbryczka)...

 

A swoją drogą - autor projektu zwany "Kierowcą..." okazał się spryciarzem pierwszej wody, unikając zrobienia bodaj skrzynki amunicyjnej z "czegoś" znajdującego się w ramkach (do tej pory nie wiem jak to coś przykleić do karabinu ) i skracając o połowę mękę z oszkleniem... Przy okazji tym mnie szczuje Chyba wiecie do czego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Szybka relacja z budowy. Kokpit pomalowany jak w instrukcji, humbrolką 127 i 33 - stwierdziłem, że zaufam w tej materii MasterCraftowi... Chociaż w głębi duszy czuję, że nie powinienem. ;)

 

postepy2%252520002.JPG

 

 

postepy2%252520001.JPG

 

 

I tutaj pozwolę sobie zadać retoryczne pytanie. Po cóż dawać czarne kalkomanie, na czarne powierzchnię? Temat otwarty!

 

 

 

 

Coś w tym jest, przy tradycyjnym odcinaniu cążkami, czy skalpelem, części często same dzieliły się na kilka elementów i nie miało to nic wspólnego ze zdetalowaniem

 

Na szczęście udało mi się uniknąć tego problemu. Chociaż lepiej nie zapeszać...

 

Czasem trudno też było odróżnić, w którym miejscu kończy się ramka, a zaczyna część.

 

W tym zestawie taka "atrakcja" też ma miejsce. A dokładniej w miejscu złączeń łopat śmigła z ramkami. Ale nikt nie mówił, że ma być łatwo!

 

A swoją drogą - autor projektu zwany "Kierowcą..." okazał się spryciarzem pierwszej wody, unikając zrobienia bodaj skrzynki amunicyjnej z "czegoś" znajdującego się w ramkach (do tej pory nie wiem jak to coś przykleić do karabinu ) i skracając o połowę mękę z oszkleniem... Przy okazji tym mnie szczuje Chyba wiecie do czego

 

 

Czy ja wiem, czy spryciarzem... Po prostu nie lubię marnować kleju I chętnie się dowiem.. "czego?" ?; >

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

W przerwach na sprzątanie/mycie/jedzenie znalazł się także czas dla Ił-ka

 

Nagie połówki kadłuba:

 

postep3%252520008.JPG

 

 

W których zamontowany został wyżej wykonany kokpit:

 

 

postep3%252520009.JPG

 

całość po sklejeniu...

 

postep3%252520011.JPG

 

... wymagała szpachli, chociaż nie było jej znowu tak wiele. Jak na MasterCrafta oczywiście ;)

 

postep3%252520001.JPG

 

postep3%252520003.JPG

 

I pierwsze przymiarki z owiewką:

 

postep3%252520004.JPG

 

 

Teraz zostaje tylko szlifowanie, szlifowanie i szlifowanie. Ale wszystko zaczyna już nabierać kształtów

 

A przy okazji, trochę spóźnione, ale szczere - Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

'Gorbatij' powoli, ale systematycznie zbliża się ku końcowi - dzisiaj dłuższa relacja z poligonu:)

 

W ostatnim odcinku serii skleiłem kadłub. Oraz uzyskałem atrakcję - punkt kulminacyjny, gdzie nasz bohater musi zmierzyć się z pierwszym problemem:

 

Problem: Całkowicie nieszczelny wlot powietrza:

 

postepy4%252520003.JPG

 

Rozwiązanie: Szpachla, szlifowanie, gładzenie, polerowanie i tajemne moce.

 

postepy4%252520005.JPG

 

Efekt: W miarę zadowalający ;)

 

postepy4%252520001.JPG

 

 

A w międzyczasie...

 

Sklejone skrzydła (zdjęcie przed usunięciem nadlewek):

 

postepy4%252520002.JPG

 

Zdjęcia 'po usunięciu' nie posiadam - skrzydła wyglądają tak samo ale bez nadlewek.

 

 

 

I finał na dzisiaj:

 

Całość sklejona i pokryta szpachlą. I tutaj pierwszy PS. Chciałbym podziękować osobie, która wymyśliła płynną szpachlę z połączenia nitro z plastikiem - bardzo się przydała! I pomimo "zachlapania" powierzchnia wychodzi gładziutka jak cera niemowlaka Ale bez szpachli klasycznej i tak się nie obyło.

postepy4%252520003.JPG

 

Efekt dopieszczania:

 

postepy4%252520005.JPG

 

Zbliżenie na kluczowy szczegół modelu...

 

postepy4%252520006.JPG

 

I wielkie boom. Model otrzymał kabinę (tutaj jest mi wstyd, ale zapomniałem zdjęć. Jednak przysięgam uroczyście, że użyłem szpachli. (Stosunkowo) Dużo szpachli.) i podkład surfem. Od razu wylazły pewne niedoskonałości w miejscach szpachlowania, które na bieżąco poprawiam.

 

postepy4%252520007.JPG

 

 

 

I tutaj jest miejsce na postanowienia końcowe.

 

Co do linii podziałowych - wiem, że istnieje możliwość ich dorobienia w miejscach wyszlifowanych, lesz wg mnie wyglądałoby to dość komicznie, gdyby linia wklęsła zamieniła się nagle w wypukłą. Więc tam gdzie zostało coś zeszlifowane - doszlifowałem do końca, usuwając spaczony element podziałowy. Mam nadzieję, że nie jest to naruszenie Standard'u.

 

Co do koloru - na spód idzie humbrolowska 87-mka. Na górę - 80 i 91. Myślę, że jest no najlepsze rozwiązanie, chociaż i tak będą co do tego kontrowersję.

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do linii podziałowych - wiem, że istnieje możliwość ich dorobienia w miejscach wyszlifowanych, lesz wg mnie wyglądałoby to dość komicznie, gdyby linia wklęsła zamieniła się nagle w wypukłą. Więc tam gdzie zostało coś zeszlifowane - doszlifowałem do końca, usuwając spaczony element podziałowy. Mam nadzieję, że nie jest to naruszenie Standard'u.

Ja się pytałem oto czy można całkowicie zeszlifować linię podziału (dostałem odpowiedź potwierdzającą) jednak w sklepie zabawkami nie mieli akurat ił'a i wiozłem cobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

 

W dzisiejszym odcinku pojawi się nowy wątek. Ale o nim później!

 

 

Prace nad kadłubem pędzą do przodu. Było to moje pierwsze kamo malowane z aerografu, więc trema była.

 

Ale od początku. Cieniowanie wykonane.

postepy2%252520013.JPG

postepy2%252520014.JPG

 

 

Następnie kolor bazowy.

 

postepy2%252520001.JPG

 

A tutaj mały klopsik amatora :

 

postepy2%252520002.JPG

 

 

 

No ale gdy wszystko zostało wyrównane i dorobione, przyszedł czas na prawdziwy, sowiecki kamuflaż.

I tutaj zaczyna się lekki dramat, ponieważ braki umiejętności przysporzyły mi o wiele więcej dodatkowej roboty :(

 

Za pierwszym razem miało wyjść super, a wyszło jak wyszło. Efekty:

postepy2%252520004.JPG

 

Jak widać, pełno niedociągnięć w maskowaniu, więc trzeba je poprawić! Niżej zdjęcia niedoróbek i od razu wstępnych "popraw". Jeszcze wiele pracy przede mną w tym aspekcie, ale od czegoś trzeba było zacząć

 

Bok kadłuba przed...

postepy2%252520006.JPG

... i po lekkiej korekcji.

postepy8%252520001.JPG

 

Skrzydło:

 

Przed.

postepy2%252520005.JPG

Po.

postepy8%252520002.JPG

 

To dopiero początek zabawy w malowanie. Jeszcze wrócę do tego wątku.

 

 

 

Po twoim opisie może wydawać się, że model skleja się w miarę łatwo i przyjemnie. A wiem, że tak nie jest.

Całkowicie sie zgadzam. Model nie jest przyjazny, ale nie chcę narzekać, bo od narzekania sam się nie zbuduje

Więc wklejam uśmiech na twarz i jadę z koksem

 

 

Jednak chciałbym zwrócić uwagę, że najgorsze dopiero przede mną. Oto druga część odcinka - ta dramatyczno-komiczna.

 

Jak wg. Plastyka a potem MasterCrafta wyglądają łopaty śmigła? A tak!

postepy2%252520007.JPG

Więc bez papieru się nie obeszło.

postepy2%252520008.JPG

Części gotowe do sklejenia

postepy2%252520009.JPG

 

Ale największy "ubaw" będzie z tymi elementami:

postepy2%252520010.JPG

postepy2%252520011.JPG

 

Jak widać, są odlane 'perfekcyjnie'. No ale cóż, powtórzę tylko - nikt nie mówił, że będzie łatwo

 

 

Koniec dzisiejszego odcinka! (W końcu )

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ostatni odcinek w tym roku

 

 

Najważniejsza zmiana to poprawa kamuflażu. Tamten kompletnie nie spełniał moich wymagań, więc po przebrnięciu przez kilka poradników na forach (oraz dzięki przeczytaniu instrukcji obsługi aerografu), dowiedziałem się jak ładnie wyregulować strugę. Nie czekając, poprawiłem całość i wyszło o niebo lepiej. Malowałem bez zmywania poprzednich warstw, więc schemat jest ten sam co poprzednio. Mniej więcej zgodny z http://mig3.sovietwarplanes.com/il-2/il ... 2-camo.htm

 

Ale do konkretów:

malowanie%252520002.JPG

malowanie%252520003.JPG

malowanie%252520004.JPG

malowaniee%252520001.JPG

 

I na koniec złożone śmigło (jeszcze ciepłe!):

%2525C5%25259Bmig%2525C5%252582o%252520001.JPG

 

 

I od razu życzę szczęśliwego Nowego Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Prace dobiegają końca. Wszystko sklejone, pomalowane. Teraz tylko kalki i śmigamy do galerii

 

postepy-malowanie%252520001.JPG

postepy-malowanie%252520002.JPG

postepy-malowanie%252520003.JPG

postepy-malowanie%252520005.JPG

 

 

Od razu zaznaczam - malowanie owiewki nie jest cudowne bo odręczne, a "świeci się" tylko przez sidoluxa

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.