Jump to content

Rafale M 02, Revell 1/48


Krzysiek
 Share

Recommended Posts

Oto jest - po 3 miesiącach udało mi się skończyć

 

31a4ed90c43d6f96.jpg

 

Model prawie całkowicie prosto z pudła. Przedstawia Rafale M 02, czyli drugi prototyp samolotu, który aktualnie jest wprowadzany do służby we francuskiej marynarce wojennej.

Początkowo chciałem zrobić właśnie egzemplarz seryjny, ale kalki do tej wersji bardzo różniły się od tego co jest w rzeczywistości (przede wszystkim oznaczenia w LoVis). Poza tym wykonanie egzemplarza seryjnego wymagałoby kilku przeróbek, przede wszystkim wykonania wyrzutników flar, usunięcia czujników przed na nosie przed owiewką, przesunięcia górnego i dolnego światła pozycyjnego i dodania osłony termicznej na ogonie między dyszami silników + jeszcze coś by się pewnie znalazło. To akurat dałoby się zrobić, zniechęciły mnie te kalki.

 

Jeśli chodzi o odwzorowanie egzemplarza M 02 to zestaw Revella jest całkiem przyjemny. Detale bardzo ładnie odwzorowane, wszystko dobrze pasuje i obyło się bez szpachli (nie licząc surfacera w paru miejscach). Natomiast kalki są bardzo kiepskie. Twarde jak blacha, ledwo reagują na MicroSol, o Secie nie wspomnę. Niektóre trochę srebrzą mimo że niemal wykąpałem model w Solu ;) poza tym część oznaczeń nie trzyma skali. Najbardziej widoczny przykład to napis MARINE, który powinien mieć jakieś 70% aktualnej wielkości. To jest chyba jakaś słabość Włochów (oni wykonali kalki), bo to samo było w przypadku kalek do EF2000 Revell/Italeri.

 

Jak już pisałem wcześniej, model niemal prosto z pudła. Od siebie dodałem tylko 4 czujniki opływu powietrza na dole pod kabiną pilota (jak one się fachowo nazywają?) oraz pętle do kotwiczenia samolotu, na przedniej i głównych goleniach podwozia.

 

Zestaw podwieszeń to propozycja z instrukcji Revella. Tyle że w wersji M nie używano tego typu zbiornika paliwa, a przynajmniej nie znalazłem takiego na żadnym zdjęciu. Bez zbiornika było trochę "łyso", a że innego nie miałem ;)

 

Tyle filozofii, zapraszam do oglądania

 

fa923638cfb0af06m.jpg f7893ba124184728m.jpg ff4caedb1d02a953m.jpg 0c18607a7efe1fe1m.jpg

109e491ee8c189b2m.jpg 3794e31dd1fef8dam.jpg 36dec3e156418a30m.jpg b7897967fc710064m.jpg

96b79be759e3b690m.jpg 180bde6d37d9ae3dm.jpg 77a2d61eb5ac0308m.jpg 9fb89e9187ff1e1bm.jpg 0825d1cfad9e1bb9m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Model wykonany bardzo czysto i dokładnie. Rewelacyjnie wygląda na fotce zrobionej od frontu (od nosa). Podoba mi się

 

Teraz czy mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak zrobiłeś podstawkę, chodzi mi o to jak wykonałeś imitacje tych betonowych płyt?? Niedługo (jak skończy się sesja) przymierzam się do zrobienia dwóch śmigłowców i chcialbym je umieścić na takich podstawkach.

 

Z góry dzięki.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za opinie

 

Dziś jeszcze przypomniałem sobie o paru detalach. Na bokach kadłuba pod kabiną dorabiałem 2 "wypustki", na których w wersji seryjnej są umieszczane jakieś anteny lub detektory - nie znalazłem nigdzie info co to konkretnie jest. Światła do lotu w formacji malowałem ręcznie - kalki miały jakiś dziwny kolor, poza tym pewnie nie siadłyby jak należy.

 

Teraz czy mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak zrobiłeś podstawkę, chodzi mi o to jak wykonałeś imitacje tych betonowych płyt??

 

Proszę bardzo Podstawka to półka z regału przycięta i oklejona po bokach. Pomalowałem całą płytę sidoluxem, żeby stworzyć warstwę z dobrą przyczepnością dla akrylu, potem brzegi półki i linie łączenia między betonowymi płytami pomalowałem na czarno. Następnie te linie zamaskowałem dość cienką kreską z maskolu rozcieńczonego wodą i na to jednolity szary akryl. Planowałem że potem uda mi się zedrzeć maskol i odsłonić czarne linie, ale okazało się że tak cienka i rozcieńczana wcześniej warstwa fatalnie się zdziera, szczególnie że została przykryta dość grubą warstwą farby. Tak więc maskol został, tylko pomalowałem go na czarno przy pomocy tempery. Na to lakier matowy, czarna sucha pastela na linie łączenia płyt, trochę rozcierania i szlifowania drobnym papierem ściernym. Niejednolity kolor powierzchni płyt powstał właśnie dzięki tym ostatnim zabiegom. Na koniec biała i żółta linia.

 

W przyszłości spróbuję dorobić dla Rafale podstawkę z płytą lotniskowca - z myślą o październikowych Lubelskich Spotkaniach Modelarskich

 

Poproszę tylko o większe fotki

Ok wrzucę coś po południu. Mam nadzieję że na dużych zdjęciach nie wyjdzie za dużo baboli ;)

 

mogłeś coś powiedzieć że robisz "rafka"

Nie mogłem się zebrać do relacji z budowy ;) Teraz na warsztat wędruje Il-2M od Eduarda i to na pewno będzie na forum jako relacja, bo liczę na merytoryczne wsparcie.

Link to comment
Share on other sites

Chylę czoła. Podwozie wyglada jak prawdziwe a ślady eksploatacji na nim są dziełem sztuki .

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.